Nowe akwarium 54 l. Poradzcie

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
krypolzg
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2018 22:08
Lokalizacja: Zielona Góra

Nowe akwarium 54 l. Poradzcie

Post autor: krypolzg »

Witam, pod choinkę kupiłem córce akwarium 54 l.
Oświetlenie : 7W - 4000k.
Filtr : Filtr wew. Turbo550 - "dobrej polskiej firmy" - słowa sprzedawcy.
Grzałka\termostat : AquaT 50W - firmy HapPet ?
Termometr.
Pokarm :
*OvoVit - płatki - z przeznaczeniem dla Welona, choć reszta ryb nie stroni, żeby zjeść.
* krążki dla zbrojnika, ale nie ruszają ich nawet. Przestałem wrzucać, żeby nie śmiecić.
* granulki od "tropical".
Karmiimy rano, mała porcja (kilka granulek), wieczorem, przed zgaszeniem światła.
Odmulacz : w drodze, bo pominąłem na liście zakupów.

Wyposażyłem akwarium w żwirek (warstwa ok. 3 cm.) i cztery sztuczne roślinki(na początek), bo chcemy sprawdzić czy nadajemy się na akwarium. Więc staraliśmy się pójść na łatwą opiekę.

Ryby :
5 gupików, 5 danio, 2 "glonojady" (1,5cm), 2 kiryski (1,5-2 cm), 1 welon(3-4 cm). - z tego co podobało się córce, sprzedawca doradził te oto rybki, bo ponoć się nie "gryzą". Niby poodbne temp wody, ilość światła i nawet prąd wody z napowietrzeniem ponoć pasuje tym rybkom. Temp. wody 24-25 stopni.

Oczywiście akwarium odstało, przykryte i schowane blisko 2 tyg przed wpuszczeniem ryb. Pierwsze zarybienie (24.12) to 5 gupików 3 danio 1 kirys i 1 zbrojnik.

Drugie zarybienie dziś.

Mam wrażenie, że woda odbiega sporo od krystalicznej. Wkład filtra dzis do wyrzutu sie nadał, bo był juz tak zasyfiony. Tu upatruje błąd w porcjowaniu jedzenie rybek, stad brązowy nalot na filtrze i resztki jedzenia.
Światło około 8-10 h dziennie, na noc wyłączane.

Niestety, dziś Kirysek zasnął na wieki na dnie. (ten, wpuszczony dziś) - adaptacja (30 minut w worku w akwa i dolaniu wody do worka z akwa - przeprowadzona). Pani w sklepie dość nerwowo siatką ganiała te kiryski, ale gotowy jestem, że to błąd po mojej stronie.

Prosiłbym o opinie, pomoc, rady, uwagi. Przyjmę każdą krytykę jak i porady. Ruszył mnie mocno kirysek, który spędził w moim akwarium niecałe 4 h :(

Czy jakaś chemia do wody wskazana ?

Za każdą odpowiedź dziekuję !
Zaczynam od 54l, chciałbym dojść do 600 l.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na głównej stronie, na samym dole jest link dla początkujących, przeczytaj o startowaniu, cyklu azotowym...
Czy znasz parametry wody, czy czytałeś coś o rybach, które masz, czy całkowicie zdałeś się na porady handlarza? Poczytaj o wymaganiach swoich ryb, bo wszystkich niestety nie spełniasz.
Powinieneś poznać pH, KH, GH i zrobić test na NO2- ten ostatni powinien wynosić 0, jeżeli tak nie będzie to prawdopodobnie ryby się trują z powodu słabej filtracji biologicznej, ponadto brak roślin źle wpływa na wydolność zbiornika- flora to nie tylko dekoracja.
Pomyśl jakie ryby oddać, wyrzuć sztuczne dekoracje, wsadź żywe rośliny i dodaj kawałek korzenia. Na pewno warto podmienić wodę... pokaż zdjęcie akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowe akwarium 54 l. Poradzcie

Post autor: BARA »

krypolzg pisze:Witam, pod choinkę kupiłem córce akwarium 54 l.
Oświetlenie : 7W - 4000k.
Filtr : Filtr wew. Turbo550 - "dobrej polskiej firmy" - słowa sprzedawcy.
Grzałka\termostat : AquaT 50W - firmy HapPet ?
Termometr.
Pokarm :
*OvoVit - płatki - z przeznaczeniem dla Welona, choć reszta ryb nie stroni, żeby zjeść.
* krążki dla zbrojnika, ale nie ruszają ich nawet. Przestałem wrzucać, żeby nie śmiecić.
* granulki od "tropical".
Karmiimy rano, mała porcja (kilka granulek), wieczorem, przed zgaszeniem światła.
Odmulacz : w drodze, bo pominąłem na liście zakupów.

Wyposażyłem akwarium w żwirek (warstwa ok. 3 cm.) i cztery sztuczne roślinki(na początek), bo chcemy sprawdzić czy nadajemy się na akwarium. Więc staraliśmy się pójść na łatwą opiekę.

Ryby :
5 gupików, 5 danio, 2 "glonojady" (1,5cm), 2 kiryski (1,5-2 cm), 1 welon(3-4 cm). - z tego co podobało się córce, sprzedawca doradził te oto rybki, bo ponoć się nie "gryzą". Niby poodbne temp wody, ilość światła i nawet prąd wody z napowietrzeniem ponoć pasuje tym rybkom. Temp. wody 24-25 stopni.

Oczywiście akwarium odstało, przykryte i schowane blisko 2 tyg przed wpuszczeniem ryb. Pierwsze zarybienie (24.12) to 5 gupików 3 danio 1 kirys i 1 zbrojnik.

Drugie zarybienie dziś.

Mam wrażenie, że woda odbiega sporo od krystalicznej. Wkład filtra dzis do wyrzutu sie nadał, bo był juz tak zasyfiony. Tu upatruje błąd w porcjowaniu jedzenie rybek, stad brązowy nalot na filtrze i resztki jedzenia.
Światło około 8-10 h dziennie, na noc wyłączane.

Niestety, dziś Kirysek zasnął na wieki na dnie. (ten, wpuszczony dziś) - adaptacja (30 minut w worku w akwa i dolaniu wody do worka z akwa - przeprowadzona). Pani w sklepie dość nerwowo siatką ganiała te kiryski, ale gotowy jestem, że to błąd po mojej stronie.

Prosiłbym o opinie, pomoc, rady, uwagi. Przyjmę każdą krytykę jak i porady. Ruszył mnie mocno kirysek, który spędził w moim akwarium niecałe 4 h :(

Czy jakaś chemia do wody wskazana ?

Za każdą odpowiedź dziekuję !

Proszę poczytaj ten temat:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Niestety masz źle założone i za małe dla większości obsady akwarium. W dodatku mieszasz ryby o odmiennych wymaganiach co do parametrów wody.
Zacznijmy od obsady:
5 gupików, 5 danio, 2 "glonojady" (1,5cm), 2 kiryski (1,5-2 cm), 1 welon(3-4 cm).
Gupiki - wymagają wody twardej i zasadowej, ciepłolubne, temperatura minimum 26 stopni, litraż od 54l
Danio - ryby wybitnie stadne, należy trzymać minimum 10 szt w akwarium o długości minimum 80cm, lubią pływać, zimnolubne, temperatura wody maks 24 stopnie, odczyn obojętny do kwaśnego, woda miękka
glonojady - jaki gatunek? Większość będzie za duża do 54l, koniecznie muszą mieć drewno do skrobania (korzeń) z którego będą pozyskiwać celulozę potrzebną im do prawidłowego trawienia.
kiryski - jaki gatunek? Ryby wybitnie stadne, w większości zimnolubne, obowiązkowo piasek jako podłoże woda miękka i kwaśna
welon - minimum 80l na jedną rybę i to tylko na początek, zimnolubny, odczyn obojętny, woda średniotwarda

Do oddania welon, danio, kiryski, glonojady. Zostaw gupiki, powinny wytrzymać.

Wywal sztuczne rośliny. Załóż ponownie akwarium z żywymi roślinami. Nie można robić "przymiarek" do akwarystyki kosztem życia żywych i czujących stworzeń. Albo daj rybom warunki, jakich potrzebują, albo ich nie kupuj.
Zmierz parametry wody, odczyn, twardości i zastanów się, jaką możesz mieć obsadę lub jak powinieneś zmieniać parametry wody, żeby dopasować je pod wymagania ryb.

Do momentu oddania ryb podmieniaj 20% wody na odstaną co dwa-trzy dni. Niestety przy tej obsadzie filtracja biologiczna może być niewydolna i ryby będą się truć związkami azotu pochodzącymi z ich własnych wydalin.

I czytaj o akwarystyce.
Nigdy nie bazuj na podpowiedzi sprzedawcy ze sklepu zoologicznego. To tylko sprzedawca chcący sprzedać towar, a nie znawca akwarysta...

A temu, kto sprzedał Ci welona do 54l i jeszcze poradził go trzymać z ciepłolubnymi gupikami oraz resztą obsady poradź, żeby zmienił branżę. Może lepiej, żeby handlował pietruszką na bazarze, niż skazywał na śmierć ryby akwariowe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ