[126L] Dżungla / Sandy Beach.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Rzuc to wszystko i jedź w bieszczady :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

hi hi,dobre :)ciesze się że jesteś pełen entuzjazmu i to mi się podoba :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

MarJan nie rezygnuj. Dałem jej za dużo i teraz oddaje mi cały czas na słup wody substancje, o których nie mam pojęcia.
krzych_100 zbrzydło, będę chciał tylko przesadzić Pogestemon Erectus za korzeń koło filtra, bo rośnie teraz pomiędzy Żabienicą, a Aponogetonem (lewa strona akwarium) co zaowocuje konfliktem "wysokościowym" w ciągu nadchodzącego miesiąca. Sadzonki są z in vitro i obecnie szybko przyrastają.
grzesi3k takie coś już stało na progu moich myśli.
lysy68 nie mam oni odrobiny entuzjazmu.

09.03 podmiana 30L (czyli co 4 dni od wyjęcia wkładu z węgla aktywnego). Zaciemnienie akwarium nie pomogło (piątek/sobota kompletne pod kocem obecnie nie załączam lamp).
Woda zielona i śmierdzi bagnem. To nowość, nie pachniała brzydko w tym zbiorniku wcześniej. Jest bardzo zielona, pomimo podmiany i zaciemnienia. Możliwe, że ilość podmienianej wody jest zbyt mała. 30L to około 30% słupa wody w 126L zbiorniku (grube dno).

Cieszy mnie rozwój roślin które "stały" do tej pory. Omawialiśmy na chat jakieś trzy tygodnie temu, rośliny z pewnego sklepu i otrzymałem informację, że są fajne tylko nie rosną i faktycznie, spośród roślin trzy: Hygrophila corymbosa mini, Aponogeton longiplumulosus i Echinodorus Amazonicus zachowywały się zgodnie z tą informacją. Obrosły po czasie pięknie glonami. Żabienica wyglądała jak welurowa porośnięta krasnorostem zielonym. Zarówno Aponogeton jak i Echinodorus puściły nowe pędy. Od 4 podmian wody wycinam najbardziej obrośnięte glonem liście. Zostało już tylko kilka "starych". Zmiana w roślinach jest duża. Nowe pędy Aponoetona stabilnie się rozwijają i nie zachodzą glonem. Żabienica natomiast przechodzi fazę dzikiego wzrostu. Nowe liście które rozwijały się powoli, po usunięciu tych zarażonych glonem (jeszcze nie wszystkich) mocno przyspieszyły. W obecnym tempie do końca tygodnia zawiną się na taflę wody.

Sytuacja rokuje ustabilizowaniem zbiornika. Lewa strona akwarium wyraźnie odstawała pod względem rozwoju roślinności. Jeżeli w ciągu miesiąca sytuacja nie ulegnie poprawie pokuszę się o restart - wymianę podłoża.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Raori jak moge Ci cos podpowiedzieć to sprobuj robic mniejsze podmiany a czesciej... Przynajmniej do momentu ustabilizowania.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Co dwa dni? Robię co 4 regularnie, a wcześniej były co 3 przy leczeniu, ale takie po 40-45L.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Przy twoich niskich azotanach nie robilbym tak czestych podmian, mimo wszystko kazda podmiana destabilizuje sklad pierwiastkow w wodzie. Ogranicz ilosc wody podmienianej do 10% raz na tydzien, odstaw odmulanie do raz na miesiac i to tylko delikatnie, nie ma szans na robienie korekty parametrow wody przy tak czestym cyklu podmian wody.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Spam aktualizacyjny.

Obrazek

Zastanawiam się nad podmianą wody dzisiaj. Może przełożę jeszcze na jutro.
Zieloność ustępuje. Świecę wyłącznie jedną lampą led PLANT 8000K - w dwóch turach, łącznie 10 godzin. Wyczytałem gdzieś, że roślinom służy ta temperatura, a glonom już nie. Glony są obecne na liściach starych, zaglonionych wcześniej. Nowe rosną na tychże samych liściach w postaci drzewek, na końcach których, na kształt liści tworzą się sinice. To pierwsze glony tego typu w mojej karierze gloniarza.

Z moich spostrzeżeń to na duży plus poczytuję aktywację Żabienicy Amazońskiej, która po wycięciu części zaglonionych liści, postanowiła zacząć rosnąć. Podobnie zachowuje się aponogeton, ale na razie niemrawo, bo nie świeci druga lampa jeszcze. Teraz czas na przycięcie Ludwig. Dziwne to rośliny są. Rosną teraz jak wściekłe. Mają glony na niższych partiach liści, pozostałość wcześniejszej ekspansji. Nie wiem za bardzo jak je uporządkować. Ten glon z Ludwig i jeszcze z jednego Microsorium widać syfi teraz najmocniej. Rozpaczliwa całkiem jest Carymbosa. Brr.

Jeden kirysek coś się podejrzanie ociera o dno, drewno i kamienie. Nie wiem, czy to chwilowe, czy z powodu powrotu choroby.
Ryby wydają się w dobrej kondycji, są ładnie wybarwione i ruchliwe. Ale pomiędzy wydaje się a jest, jest spora różnica.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2018 19:55 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Raori, akwarium nabiera klimatu więc nic, tylko czekać...
No i prowadź dalej bloga :D
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ladnie zaczyna wygladac wszystko.

Jesli moglbym zasugerowac lub poradzic, to jak sam widzisz wiekszosc roslin ma mase bocznych korzeni, czesc to zapewne pozostalosc po sadzeniu i aklimatyzacji, wiec sugeruje aby pozwolic im porosnac jeszcze kilka tygodni i potem odciac czubki najlepiej o dlugosci 15cm, a nastepnie obciac rosline macierzysta przy dnie pozostawiajac korzenie w substracie i w to miejsce posadzic odciety wczesniej odrost. Nie naruszysz dna wiec nie bedzie klopotu z glonami, oraz roslina bedzie miec duzo pokarmu w postaci gnijacego korzenia starej rosliny, ktory starczy na dlugo. Roslina po aklimatyzacji bedzie niechetnie juz puszczac boczne korzenie, aczkolwiek zalezy to od jej kondycji i dostepnosci pozywienia.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dobrze jest! Bedzie lepiej!
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dziękuję za radę, tak też uczynię.

Podmieniłem jednak dzisiaj 20L wody. Powycinałem sporo liści zarośniętych glonami. Martwię się o tą jedną rybę. Co prawda już nie widziałem jak się ocierała, ale polepszenie warunków jest istotne. Woda wciąż śmierdzi.

Prawdopodobnie zmienił się niedawno skład kranówki, bo przestała śmierdzieć i pistia jako pierwsza wymieniła korzenie. Rzuciło mi się to w oczy. Niezła karuzela.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2018 21:47 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Podoba mi się.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Mi z powrotem zaczyna się podobać. Eh te Bieszczady...

Obrazek

Woda jest wciąż zielona, ale stopniowo zieleń zanika. Jest to zapewne wynikiem ponownego dojrzewania filtra jak i zmiany sposobu świecenia. I śmierdzi bagnem! Nie wiem co z tym począć.
Obecnie oświetlenie to dwa cykle, łącznie 10 godzin. Świeci lampa ledowa PLANT 8000K umiejscowiona z tyłu zbiornika. Dzisiaj zacząłem doświetlać SUNNY 6500K, ale w krótkich okresach.

Ryby dokazują, najbardziej Neony Innesa. Gonią się wściekle po całym zbiorniku i tańczą szybkie zygzaki po ciasnych okręgach.

Aponogeton jest śliczny, Żabienica także (chociaz ma jeszcze jednego czy dwa liście do wycięcia). Ludwigia peruensis została wycięta w 90%. Góra zawijała się o szybę nakrywową. Czubek posadziłem koło korzenia. Była prawie cała pokryta glonami. Ludwigia repens to narazie dla mnie zagadka, rośnie ładnie, ale równie ładnie porasta zielonym włosem. Ten rozrost owłosienia przystopował jak się świeciła wyłącznie PLANT. Trochę prościej będzie z Ludwigia peruensis.
Czy wyrywać trawę i zostawiać połacie piasku dla kirysków, czy pozwolić na zarośniecie dna? Kiryski z dużą energią grzebią pomiędzy jej listkami.

Kupiłem dzisiaj dwa kokosy, będę je uzdatniał w tygodniu. Dokupię trochę piasku jeszcze tego najdrobniejszego, bo korzenie Hygrophila corymbosa "Siamensis&#8221; (katastrofa nie rośliny, mam je 3 szt. ale je trzymam, bo trzymają biologię w zbiorniku) wyłażą od spodu na świniowej plaży naturystów.
Muszę wymienić zegary do oświetlenia na elektroniczne, ponieważ mechaniczne po czasie zaczynają grzechotać i przeszkadzają w zasypianiu. Szkoda bo są niezawodne, niestety nie mam szafki na technikalia.
CO2 działa bezawaryjnie, zmiana elektrozaworu na BMV rozwiązała problem.

Zaczynam fantazjować na temat wprowadzenia do zbiornika borelek i krewetek.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Bieszczady jak Bieszczady, ja tutaj widzę, jakąś dalszą podróż - na przykład amazońskie lasy deszczowe...
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Bardzo ładne akwarium, czarne tło daje fajny klimat, w swoim chyba jednak też takie zamontuje.

Co to za roślinka na samym przodzie po prawej stronie, z takimi malutkimi listkami?
ODPOWIEDZ