[126L] Dżungla / Sandy Beach.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

i tu ci powiem iż zamiast pozbyć się problemu w 54l wystartowałeś z większym akwarium,które już na starcie pokazuje swoje rogi.powtarza się jakiś błąd z mniejszego akwa.ja robiąc restart tez się zastanawiałem nad zmianą na większe ale ostatecznie zostałem na razie przy tym 54l bo mam jeszcze 30 ale ona żyje swoim trybem.nic tam nie robię,żarówka energooszczędna 12w 6500k świeci w nim 10h-wczesniej była 23w i glonowisko.2 filterki wewnętrzne i raz na jakiś czas wleje trochę ferropolu bo moja druga połówka :) się ciska o te nawożenie.trochę glona pędzelkowatego się pokazuje-porosło mi kamienie lawy wulkanicznej.woda w nim kryształ.rośliny co dwa tygodnie wycinam więc musisz od nowa szukać jakiejś przyczyny tych glonów.nitki jak zauważyłem to głównie wyskakują od mocnego i długiego oświetlenia akwa,natomiast krasnale od mocnego przepływu wody według moich obserwacji.a co do rogatka to on tak jak pistia i moczarka są azoto żerne.wczoraj włożyłem do 54 dwa odcinki rogatka z 30 na próbę i po tygodniu sam zobaczę czy wyżre azot,którego mam w tej chwili tylko 5 według jbl
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zawsze powtarza się jakieś błędy i dodaje nowe. Jednak eliminuje się te, na które zna się już panaceum. To nie ma znaczenia czy glony występują w tym czy w tamtym akwarium, skoro ich specyfika jest inna. Zarówno co do światła, jak i metody uzyskiwania poprawnych parametrów wody.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Te zdjęcia z przyrostami glonów w kilka godzin robią wrażenie :). Cóż ja mogę Ci powiedzieć oprócz tego, że robisz za dużo rzeczy na raz? Ale taka rzeźnia to dobra szkoła akwarystyki.

Wystartowałeś akwarium bez roślin, potem dodajesz jedne i znowu je zabierasz. Dałeś się namówić na wywalenie Pistii a powinieneś wg mnie mieć jej dużo na starcie (poczytaj o jej właściwościach allelopatycznych). Teraz zaczynasz kombinować z ustalaniem proporcji składników odżywczych. W miedzy czasie znowu zmieniłeś warunki (CO2). Robisz tam taką huśtawkę, że nie może to inaczej wyglądać. Trzymanie azotu i fosforu nisko to też dobrze sprawdzające się podejście ale dałeś się na mówić na kontrolę NPK a tego trzeba się nauczyć.

Powodzenia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Trafne uwagi.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zwierzęta:
3x Fantom Czarny (2 nowe i planuję jeszcze uzupełnienie do stadka 6-8 szt)
8x Kirysek Spiżowy (4 stare + 4 z różnych pokoleń) + ikra (po przeprowadzce złożyły od razu ikrę)
10x Neon Innesa (mają teraz piękną barwę)
5x Neon Czarny
Ślimaki i wypławki w trakcie dekontaminacji (fotka przed podaniem roztworu).

Zachowanie ryb: Kiryski - te starsze robią co chwila "świniowy kłąb" co oznacza, że są zadowolone. Malutkie dwa (z rożnych miotów) idą na całego i niczego się nie boją. Neony czarne pływają pod powierzchnię do silnego nurtu i potem lawirują w korzeniu. Neony Innesa jeszcze w pięknej ławicy, ale już 2 kolesi chodzi samopas. Mają bardzo intensywne barwy i wykonują iskrowy taniec co jakiś czas. Fantomy czarne, no cóż, stara samica goni młode porządnie, muszę szybko uzupełnić stan.
Obrazek

W akwarium dostępne są strefy przepływu wody:
1x bardzo szybkiego nurtu u wylotu z filtra
2x umiarkowana przy czym jedna prawie na całą długość szkła na jego całej wysokości (przednia szyba)
2x spokojna prawie stojąca (obecny kulfon z rogatkami po lewej i tam gdzie Carymbosa po prawej)

Glon - główne siedlisko to korzeń - i tak sobie myślę, że jest to kombinacja świeże akwarium / nie spreparowany porządnie korzeń / szybki nurt wody / dużo światła. Są strefy całkowicie pozbawione glonów. Mam kilka hipotez i będę je sprawdzał teraz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Ladnie to wszystko sie prezentuje. A glona to nawet nie widac wiec nie ma sie czym przejmowac. No i neonki super. W sobote kupuje moje. Tyle ze czerwone bo na Innesy mam za cieplo.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dziękuję, miłe słowa, ale strasznie dużo mam do zrobienia. Postanowiłem grzebać z glonami raz na dwa dni, wiec jutro będzie pogrom. Mam wrażenie, że ten korzeń jest po prostu trefny. Ta mała roślinka teraz jeszcze dywanowa po prawej - Ammania sp.bonsai - jest cudna, mogłem kupić 30 sztuk. Świniowate ciągle koło niej ryją i daje radę. A pogestemon helferis jeden juz wykopany jest.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tez mam troche glona na korzeniu. I tradycyjnie pod kokosem. Nie wiem czy tez jutro nie bede robic drobnych porzadkow. Bo z podmiana to poczekam do soboty.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ja sam się glonami nie przejmuję za bardzo. Czyszczę jedynie szyby i bezlitośnie odcinam zaatakowane liście jeśli takie są. Bardziej martwiłbym się o sinice... Zwykle jak pojawiały mi sięglony tego typu jak u ciebie, to zaraz mi sie pojawiały wredoty... Metoda na nie, którą stosuję, to woda utleniona i częstsze podmiany wody. Ważne, żeby zbiornik był stabilny i jakoś samo poleci :) Wyznaję zasadę "im mniej robisz tym więcej dobrego".
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Wyznaję zasadę "im mniej robisz tym więcej dobrego".
grzesi3k tu trafiles w samo sedno. Taki bull's-eye hehe.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Raori tak sobie siedzę i myślę, że może w tej ziemi co użyłeś na podłoże to były jakieś związki, które są extra pożywką dla glonów. Może coś w tym jest.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Nie mam pojęcia. Rośliny rosną bardzo ładnie, Kiryski znowu złożyły ikrę (!) a glony, Hmm są epickie. Analizowałem sytuację. Jakby było za dużo fosforu, to by były sinice. A ich nie ma. Sprawdziłem to miejsce, co mi sie wydawało że są. Podobnie było z okrzemkami, nie wystąpiły w ogóle.
Miałem niesamowite welurowe akwarium, to teraz czas na zielenicowe.
Ciekawe zjawisko.

Jak skończę aplikować No planar, to zrobie podmianę wody i konkretniejsze czyszczenie czyli jakoś w piątek. Teraz by wypadało czyścić szyby co 3 dni.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Aktualizacja w zakresie zwierząt:
8x Fantom Czarny (1 dorosły, 5 podrostki, 2 młodziki)
8x Kirysek Spiżowy (4 dorosłe, 2 podrostki, 2 młodziki)
5x Neon Czarny (dorosłe)
10x Neon Innesa (dorosłe)
1x Zbrojnik pospolity (podrostek)
Czyli prawie docelowy stan.
Rozważam jeszcze Borelki, ale to już po ustabilizowaniu zbiornika jak wywalę dzikie kłęby rogatka i zniknę glony.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Obsada fajna. Nie myślałeś o tym, żeby czarnego neona zastąpić 5-10 szt. Innesa?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Tak, myślę cały czas, ale to jest nienegocjowalne z moim dzieckiem :mrgreen:
Zbrojnik ma białe obrzeża płetw grzbietowej i ogonowej wiec jest szansa, że to Niebieski być może. Ale kropki ma jak pospolity. Kiedyś go pstryknę to sami ocenicie.

Mam problem z elektrozaworm CO2. Nie wyłącza się. Coś jest nie tak, pH mi zjechało dzisiaj do 6,7. Komputer nie podaje napięcia i jest ok. Blokuje się sam zawór.
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ