[63L] Ogólne, Pierwsze Akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

BadLiar
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2017 22:56

[63L] Ogólne, Pierwsze Akwarium

Post autor: BadLiar »

Cześć jestem Paweł :) Już od długiego czasu zbierałem się by założyć własne akwarium i w końcu ten czas nadszedł. Akwarium ma 63L o wymiarach 60x30x35. Zalane 1 maja (wczoraj) - niestety wygląda strasznie biednie, gdyż nie dotarły rośliny przed majówka (oby przeżyły ten weekend). Mam tylko kawałeczek mchu singapurskiego, który dostałem w gratisie podczas zakupu osprzętu :) Oczywiście będę wdzięczny za wszelkie porady dotyczące prowadzenia akwa :)

Bardzo dużo czytałem o zakładaniu i powiem Wam, że już głupieje od ilości informacji... Mam przeczucie, że na pewno coś pójdzie o ile już nie poszło nie tak.

Na dno wysypałem TROPICA AQUARIUM SOIL - 9L i włożyłem korzeń (wcześniej wygotowany w solance i wymoczony) - mam wrażenie, że chyba pojawia się na nim pleśń - a to dopiero 1 dzień :/

Wlałem też tego specyfiku zgodnie z instrukcją od producenta - Tropical Bacto-active Żywe kultury bakterii.

Czy to normalne, że jest tyle pęcherzyków powietrza?
Czy na drugim foto jest ktoś w stanie stwierdzić czy to pleśń czy minimalne pęcherzyki powietrza? - Nie chce niepotrzebnie wyciągać korzenia.

Akwa
Pleśń?
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Pęcherzyki powietrza są normalnym zjawiskiem.
Z korzenia też powinno zniknąć.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Wlot filtra dałbym niżej (trochę nad samym dnem) i deszczownice na boczną szybę akwarium.
BadLiar
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2017 22:56

Post autor: BadLiar »

Pokombinuje z wlotem i deszczownicą.

Ku mojemu zdziwieniu dotarły do mnie dziś roślinki :) Pytanie czy bawić się z nimi od razu, czy poczekać do podmiany wody w tygodniu? Jedne są w koszyczkach, a jedne in-vitro - nie wiem czy wytrzymają kilka dni po za akwarium?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Sadź teraz
BadLiar
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2017 22:56

Post autor: BadLiar »

No więc posadzone :)
Echinodorus Kleiner Bar, Echinodorus tenellus, Hemianthus callitrichoides Cuba,Pogostemon erectus - takie cztery gatunki - oczywiście sugerowałem się wyglądem, więc możliwe, że są źle dobrane :P
Posiadam oświetlenie AQUAEL LEDDY SLIM Duo Sunny i Plant Lampa LED 16W - Czy to wystarczy, Czy lepiej dokupić jeszcze jedną identyczną?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

No to jakieś foto by się jeszcze przydało :D zobaczymy jak teraz wyglada.
BadLiar
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2017 22:56

Post autor: BadLiar »

Wyszło biednie, ale mam nadzieję, że zarośnie Akwa xD Hmm z tego mchu jakieś dziwne nitki zaczęły wyłazić?
Powiedzcie proszę jak ugryźć temat podmian wody - czytałem wiele postów i jedni mówią, żeby wgl nie podmieniać podczas dojrzewania , inni za to żeby codziennie - już się pogubiłem :/
Powinienem już myśleć o jakimś CO2?
Mam filtr Aqua Nova NCF-800, czy podczas dojrzewania skoro nie ma tam ryb powinien chodzić na maxa?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Przy aktywnym podłożu przez pierwsze 1-2 tygodni warto robić większe podmiany wody, podłoże może uwalniać sporą ilość pierwiastków do słupa wody.

Nie zaleca się również żadnego grzebania w podłożu już po zalaniu i zasadzeniu roślin.
BadLiar
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2017 22:56

Post autor: BadLiar »

Minął tydzień, więc zrobiłem pierwsze testy kropelkowe. Jako, że nie znam się na tym jeszcze prośba o ocenę czy wszystko idzie w dobrą stronę po tym tygodniu :)

Na moje oko ( kolory nie są moja mocną stroną ):

KH - 5 (chociaż nie jestem pewien - bo po dodatkowych 3 kroplach kolor był ten sam więc więcej nie dawałem)
GH - 16 ( twarda - nie za twarda? )
pH - 6,8
NO2 - 0
NO3 - 20

Testy robiłem przed podmianą wody - akurat dziś wypada trzecia podmiana - według moich skomplikowanych obliczeń matematycznych :D
BadLiar
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2017 22:56

Post autor: BadLiar »

Wie ktoś co to jest ? Osadza się przy wylocie deszczownicy i później pływa po akwa... Nie wiem jak to nazwać , dlatego też cieżko mi znaleźć cokolwiek na ten temat.

Obrazek
BadLiar
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2017 22:56

Re: [63L] Ogólne, Pierwsze Akwarium

Post autor: BadLiar »

Mam pytanko odnośnie obsady - nie chciałem tworzyć nowego tematu, dlatego piszę tutaj. W 63L mam 18 Amano oraz 4 bojowniki (1 samiec, 3 samice) - uprzedzając pytania, wszyscy żyją w zgodzie :) luźne pytanie - Czy coś jeszcze można by tam wpuścić ?? Czy już będzie za dużo ??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [63L] Ogólne, Pierwsze Akwarium

Post autor: BARA »

Już nic nie wpuszczaj.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ