Gdzie woda brudniejsza?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MGS
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2018 13:52

Gdzie woda brudniejsza?

Post autor: MGS »

Witam wszystkich akwarystów jako nowy użytkownik!

Akwarium mam od niedawna, ale już widzę, że utonę w tym hobby ;)

Mam nietypowe pytanie, które może już kiedyś padło, natomiast nie mogę znaleźć nic na ten temat... Planuję zrobić w dużym akwarium automatyczną podmianę wody, zastanawiam się tylko nad tym, skąd najlepiej jest podbierać wodę brudną? Z dołu, jak przy odmulaniu? Z góry, gdzie czasem mogą unosić się jakieś zanieczyszczenia? Może równomiernie rozmieścić z 2-3 miejsca, gdzie woda będzie zasysana?
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Mnie się wydaje że to nie ma znaczenia. Woda wodociągowa zawiera, chlor itp, ale jak podmienisz 10-15% na wodociągową to nikomu nie zaszkodzi. Dobrze by było natomiast tę wodę wodociągową przepuścić najpierw przez dojrzały filtr zewnętrzny. Na pewno lepsze to będzie niż wlanie bezpośrednio, a pomysł z podłączeniem wodociągu do rozgałęźnika "T " na wlot mechanika, nie jest wcale złym pomysłem ;) Jednak, jak to się będzie sprawowało to nie wiem, nie praktykowałem. Musiałbyś przed rozgałęźnikiem zamontować blokadę powrotu, no jak to się nazywa? :P
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Jako początkujący amator mogę pozwolić sobie na prostą kalkulacje, jeśli karmisz rybki prawidłowo raczej wątpiwe jest by coś plywalo na powierzchni wody a inne zanieczyszczenia można by zebrać zwykłą siatką :)ale może to zbyt oczywiste?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem po co to o wodzie wodociągowej- po za tematem/pytaniem i w ogóle co to za zabawy podłączać akwarium bezpośrednio do ujęcia, jeszcze do dojrzałego filtra...jeśli ta woda miałaby chlor to automatycznie zabijasz całą florę bakteryjną...wodę wlewa się do wiadra i zostawia na parę godzin po prostu odkrytą przed podmianą.

Co do pytania z tematu- uważam, że najlepiej ściągać wodę od razu odmulając, czyli z samego dna tam, gdzie syfek lubi się zbierać...jeżeli masz/będziesz mieć mech, to wiedz że w nim zawsze jest syf i warto przy podmianie ruszyć go od razu zasysając wodę w pobliżu.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Przy automatycznej podmianie wody w akwarium zazwyczaj stosuje sie filtr RO i tam w schematach pokazany jest pobór wody ze strefy dennej.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Przepraszam Robsonik, nie doczytałem, że podmiana ma być automatyczna :oops:
Arkadeus
Posty: 58
Rejestracja: 18 paź 2015 19:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arkadeus »

Robsonik pisze:Mnie się wydaje że to nie ma znaczenia. Woda wodociągowa zawiera, chlor itp, ale jak podmienisz 10-15% na wodociągową to nikomu nie zaszkodzi.
Zaszkodzi. Np bardzo wrażliwa na takie podmiany jest Pielęgniczka Ramireza. Sam niestety wykończyłem taką rybkę i to wodą odstaną, z tym, że nie pełne 24h.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ