Pomocy! Ryby padają jak muchy!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kahngur
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2018 8:56

Pomocy! Ryby padają jak muchy!

Post autor: kahngur »

Cześć, potrzebuje pomocy. Akwarium 54l zostało zalane wodą 27 grudnia. Posadzone rośliny i dodawany Easylife Easy start 10ml co drugi dzień. Zgodnie z zaleceniem sprzedawcy. Filtr wewnętrzny właczany był na godzine 1,5. 2 stycznia wpuszczone zostały:
3 małe glonojady
2 piskorki
2 kiryski
2 mieczyki
2 molinezje
5 neonków
Do tego:
1 military helmet
1 raczek
1 krewetka filtrująca
2 red cherry
W czwartek wyłowiłem martwego piskorka, w piątek po południu jednego neonka, drugi padłdo wieczora, a rano już wszyskie pozostałe. Dokupiłem 3 gupiki (2 samce i jedna samiczkę). W sobote wieczorem wyłowiłem martwego 1 glonojada, a dzisiaj rano 2 pozostałe. Filtr Aqa nova 6W 500l/H włączałęm na kilka godzin, a od czwartku zamontowałem mu deszczownice, którą zatopiłem i ustawiłem w poprzek na minimalnych'obrotach", żeby nie było za dużej pralki ale teraz od czwartku czy piątku pracuje 24h. Jak padł pierwszy neonek to przestałęm podawać bakterie startowe aqua start bo pomyslałem, że to od tego. Poradźcie co z tym robić. Wiem, że musze dokupić roślinek te z przodu wysokie na razie zasłaniały filtr troche ale przesadze je dod tyłu jak kupie coś nowego na przód. Może w tym tygodniu sie uda bo po nowym roku sklepy jakieś wyprzedane nikt nie chce nic sprzedać. Chciałem kupić testy w paskach ale czytałem że to 30zl wyrzucone w błoto bo są niedokładne. Przy okazji jakie rośliny do tego polecacie dla kompletnego amatora? (15 lat temu miałem akwarium roslin nabralem od znajomych ryby wpuszczalem na drugi dzien do wody i takich problemów nie bylo). Jestem troche przerażony bo jak tak dalej pójdzie to za kilka dni nie bedzie zadnej ryby. Temepratura po włączeniu filtra na 24h skoczyłą do 26 więc dzisiaj przykręciłem grzałke bo utrzymuje 25 stopni.
Poradźcie coś, mam pewne przypuszczenie ale nie chce sugerować. Może bardziej doświadczeniu koledzy i koleżanki sie wypowiedzą.

zdjecie
https://www.dropbox.com/s/fk7v7b14ewh2v ... 3.jpg?dl=0
'filmik
https://www.dropbox.com/s/n0a8rankr244h ... 9.mp4?dl=0
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Wpuściłeś ryby do niedojrzałego akwarium i je potrułeś. Poczytaj o cyklu azotowym w akwarium to zrozumiesz co jest nie tak. O obsadzie to nawet nie wspomnę, ponieważ posiadasz ryby o odmiennych warunkach bytowych. Kolejna sprawa, to obsadę ryb dobiera się do parametrów i warunków akwariowych. Ty nie mając testów zapewne ich nie znasz. Testy paskowe są niedokładne, ale mogą służyć jako takie poglądowe. Zainwestuj w kropelkowe to będziesz wiedział na czym stoisz. Filtr powinien pracować 24h na dobę, bo między innymi w nim osiedlają się bakterie potrzebne do normalnego (stabilnego) funkcjonowania akwarium.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Czas się czegoś dowiedzieć, a i pierwsza zasada- jeżeli nie masz wyboru i musisz kupować u tego sprzedawcy dalej, to po prostu kupuj, o nic nie pytaj, bo nieżle Cię w maliny wpuścił:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

I tak, ryb nie powinno tam być, ale zanim pozdychają, sam je wyłów i oddaj do sklepu czy znajomego akwarysty. Kiedy nabędziesz wiedzy z linka dowiesz się, że ciężko zrobić więcej błędów na start niż Tobie się udało...niestety [wiem, że nieświadomie, ale efekty już masz].

Po oddaniu zwierząt zajmij się dojrzewaniem akwarium i planowaniem co to w ogóle ma być. Gruby żwirek, muszelki, sztuczne dekoracje....wiesz wszystko ma wpływ na wodę, nie jest tak, że nic z nią nie reaguje i nic się nie dzieje.
Rybki zanim wpuścisz, poznaj ich wymagania- nie wystarczy mokra woda [śledzia w jeziorze nie ujrzysz, tak jak płotki w morzu], one mają swoje potrzeby i zanim "się przyzwyczają" to pozdychają, pochoruja się itd.
Ważne dla ryb parametry to wielkość zbiornika, temperatura, pH, KH, GH, temperament pozostałej obsady, wystrój akwarium...nie wystarczy tylko parę czynników, trzeba brać wszystko naraz pod uwagę i zgrać ze sobą.
kahngur
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2018 8:56

Post autor: kahngur »

Ok, test na NO2 wyszło 1.6, więc podmieniłem dziś 15 litrów wody i z infomacji na teście mam teraz codziennie po 30% podmieniać i sprawdzać poziomNO2. Dodatkowo zauważyłem na rybach kropki jak na zdjęciu

https://www.dropbox.com/s/1u46162rienf1 ... 4.jpg?dl=0

W sklepie powiedzieli że ospa i kupiłem Tropical ichito. Dizsiaj mam dać40 kropli jutro 20 pozniej 20 i ostaniego dnia znowu 40. Więc badanie tego NO2 sobie odpuszcze i zbadam dopiro 5 tego dnia jak juz podmienie 15 litrow po ostatnim podaniu ichito
kahngur
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2018 8:56

Post autor: kahngur »

Dzisiaj wyłowiłem mieczyka. Drugi i molinezje też zainfekowane. Wydaje się, że ta ospa nie bierze gupików raczka i krewetek. No i kiryski ciągle też w formie
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, podmieniaj przynajmniej 20% wody co dwa dni z jednoczesnym odmulaniem dna, bo masz w małym akwarium makabryczne przerybienie i NO2 na poziomie zagrażającym życiu ryb.

Oddaj jak najszybciej ryby które jeszcze jakoś się trzymają, poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, sprawdź jakimi parametrami wody dysponujesz i zacznij przygodę z akwarystką od początku.

W tej chwili leczenie ryb nie wiele Ci da przy tak trującej wodzie o fatalnych warunkach, jakie masz w akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wygląda to trochę jak ospa.broń boże filtr wyłączać,chyba że na czas karmienia.on musi pracować 24h-co to za sprzedawca takich głupot ci nagadał.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
kahngur
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2018 8:56

Post autor: kahngur »

Ano właśnie co do wyłączania filtra (jak już ryby będą zdrowe). Czy przy karmieniu wyłączacie filtr? Bo mam wrażenie, że jak był wyłączony to ryby jadły niemrawo, pokarm też nie opada. a przy włączonym pokarm szybciej opada i wiruje w akwarium i mam nadzieje ze ryby go lepiej zjadają niż z powierzchni. Tylko moje wrażenie? Jak polecacie karmić, na włączonym czy wyłączonym?

PS. oczywiście jako amator mam filtr wewnętrzny z napowietrzaniem.

W sklepie zalecili mi 30 stopni i Ichito na 4 dni 40, 20,20,40 kropli na mój 54 litrowy słoiczek. Codziennie przed podaniem podmieniam ok 16 l wody ze względu na wysokie NO2. Dzisiaj czwarty dzień. Właśnie jestem po podmiance i 40 kropach Ichito. Za jakąś godzinke zmierze poziom NO2.
Myślicie, że jutro podmianka 16l litrów i koniec kuracji czy kupić i wepchać węgiel do filtra jak zaleca Tropical?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

co do temperatury to od 28 do 30*.nie wiem jakiej firmy masz ichtio.ja leczyłem ichtio tropicala i stosowałem się ściśle do zaleceń według ulotki na opakowaniu.obsada nie ucierpiała a i ospa poszła w sina dal po około 14 dniach.i przede wszystkim trzeba ograniczyć światło w akwarium na czas leczenia.wszystko powinieneś mieć opisanie na opakowaniu od leku
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
kahngur
Posty: 5
Rejestracja: 07 sty 2018 8:56

Post autor: kahngur »

Kropek od wczoraj już nie ma. Więc teraz tylko te cysty wybić. ODmulam oczywiście codziennie przy wymianie wody. Z tym światłem to nie moge przesadzić bo akwarium nie jest doświetlone światłem dziennym więc rośliny mi popadają. A i tak jeszcze sie dobrze nie ukorzeniły i przyznam szczerze może nie wyglądają najgorzej ale też nie najlepiej. Wyczytałem na bakteriach startowych ze w przypadku problemów z NO2 dodawać codziennie, a ja z paniki jak 2 ryba padła przestałem wogóle podawać bo myślałem, że to może przez to. Więc od dzisiaj znowu daje. Aha no i pomiar NO2 zrobiłęm ok 14 i jest już 0.9 więc jest lepiej. Jutro zaczne obniżać powoli temperature z 30 do 25 codziennie o 1 stopień. Podam jeszcze w sobote Ichito albo w piątek i w sobote rano podmienie troche wody bo w sobote musze wyjechać na 2 dni.

Ryby już od niedzieli nie padają.
Zostało:
2 gupiki
2 molinezje
2 kiryski
1 piskorek
wszystkie krewetki i raczek
ODPOWIEDZ