Niskie GH i KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Niskie GH i KH

Post autor: Pshemko Brasil »

Od zalania akwarium miesiac temu moje rosliny slabo rosna. Skorygowalem moc oswietlenia i czas naswietlania. Zaczalem tez stosowac wegiel w plynie. Wielkiej poprawy nie ma.

Skoncentrowalem sie wiec na twardosciach wody. Dzieki pomocy edinio47, ktory mnie naprowadzil na wlasciwe tory, udalo mi sie rozwiklac zagadke niskiego GH przy wysokim KH (wczoraj GH 3, KH 11). Testowalem rowniez kranowke (do podmian uzywam wody z filtra) - GH 3, KH 2.

Wnioski? Nieswiadomie glodze i truje rosliny. Woda z filtra jest bardzo uboga i to co filtruje (uzdatniacz) w jakis sposob jest szkodliwy dla roslin.

Co robic? Po pierwsze zaczne uzywac odstanej kranowki do podmian. Nadal bede podmienial okolo 10L ale 2 razy w tygodniu. Po drugie musze popracowac nad podniesieniem twardosci ogolnej. W otchlaniach internetu znalazlem info o dodawaniu MgSO4 (sol gorzka).

I moje pytanie - w jakich proporcjach? Skutkuje? Do jakiego poziomu podniesc to nieskie GH? I czy jakos znaczaco ten zabig moze wplywac na pH (staram sie ustabilizowac pH na poziomie ponizej 6.9)?
Ostatnio zmieniony 09 sty 2018 15:03 przez Pshemko Brasil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Stosowałem węgiel w płynie zwany carbo.
Też mam miękką wodę. GH 7 KH 1
W tym tygodniu startuję z bimbrownią, mimo, ze mam w zapasie 500ml butle z carbo, które chyba nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Podawanie Carbo nie jest równoznaczne z dozowaniem CO2 ;)
Są to dwie inne formy węgla i nie są tak samo przyswajane (oraz wykorzystywane) przez rośliny.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

U ciebie to bym sie pokusil o uzywanie deszczowki i mieszanie z woda, byc moze wlasnie deszczowka ma idealne parametry i jest bogata w skladniki mineralne aczkolwiek trzeba pobrac, zbadac i udzielic odpowiedzi :)
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Mark, a tych minerałów to gdzie nazbierała ta deszczówka?
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

edinio47 pisze:Mark, a tych minerałów to gdzie nazbierała ta deszczówka?
Jak to gdzie w Brazyli :)

Mialem na mysli zanieczyszczenia/pyly/kwasne deszcze itd, trzeba zobaczyc i zbadac co tam jest i czy sie oplaca tego wogole uzywac, drobiny mozna mechanicznie odfiltrowac natomiast reszty to juz chyba niebardzo.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

mark_farina w weekend znow sie wybieram w plener. Tym razem blizej wiec moze wezme ze soba jakis baniak 20L i bedzie woda na podmiany.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

mark_farina pisze:byc moze wlasnie deszczowka ma idealne parametry i jest bogata w skladniki mineralne

Mark, czysta deszczówka ma praktycznie nie mierzalne twardości.
Jeżeli jest zanieczyszczona jakimiś pyłami to ewentualnie można jej użyć do podlania trawnika. :)

A tak nawiasem, w czasach (mam nadzieję) dawno minionych czysta deszczówka była czasem stosowana jako substytut wody destylowanej do uzupełniania ubytków w akumulatorach.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Nie ma wyjscia. Trzeba bedzie nawozic. Nie czuje sie zbyt pewnie w kontekscie zabawy w domoroslego chemika i preparowania nawozow DIY. Plan jest wiec taki:

1. Kranowka do podmian (eliminacja negatywnego wplywu uzdatniacza z filtra).
2. Kontynuacja dozowania Seachem Flourish Excel (wegiel w plynie).
3. Wlaczenie do zabawy Seachem Flourish (kompleks mikro i makro).

Nie wiem czy to wplynie w jakis sposob na podniesienie GH i KH, ale najwazniejsze zeby rosliny mialy sie lepiej.

Ps. Postawilem na produkty marki Seachem. Czytalem wiele dobrych opinii na ich temat. I sa w stosunkowo przyjaznych cenach. Jaka wasza opinia o tej marce?
Awatar użytkownika
esdwa
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2018 18:29

Post autor: esdwa »

Tez mam miekka wode z kranu (GH=5, KH=4). Jedyne rosliny ktore rosna w akwarium to anubias, mocne liscie pozwalaja takze im przetrzymac apetyt bocji wspanialych ktore lubuja sie w ogolacaniu bardziej deliktnych roslin. Ale dzieki miekkiej wodzie rosna jak na drozdzach moje ryby a moje oczko w glowie to trzy paletki i oczywiscie stadko bocji (6 szt.). Kiedys probowalem korygowac wode zeby dogodzic roslinom, ale nie dalo to zadnego efektu, glownie ze wzgledu na znaczna cyrkulacje (zmiane) wody w moim zbiorniku, tj. 20-25% dziennie. Dlatego rozliny sa jedynie dodatkiem na drugim planie a zbiornik utrzymuje i dbam ze wzgledu na ryby. Powodzenia.

p.s. Seachem to dobra marka i podstawa. Chociaz ja uzywam jedynie Prime do uzdatniania kranowy zanim trafi do zbiornika. Nie uzywam zadnych innych chemikaliow. Mialem kiedys takie zielone tabletki Seachem ktore wklada sie pod korzenie ale nic to nie dalo. Mam stabilne akwarium i nie chce tej rownowagi zaburzyc. Ryby rosna jak na drozdzach.
3xPaletki,6xBocje,1xSkalar,1xSeverum,2xLabeo; 480L 2xFluval406+Aquaclear110.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zdobywca "Złotej Łopaty 2019" :mrgreen:

A tak poważnie to nie odkopujemy tematów starszych niż 3 miesiące.
Zamykam.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Zablokowany