dyskusja o neonach Innesa - wydzielona

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

dyskusja o neonach Innesa - wydzielona

Post autor: Robsonik »

A gdzie pisałem o twardej? Pisałem o zasadowej gdyby miały pływać z gupikami jak u autora.

Ty napisałaś że
Neony Innesa to ryby zimnolubne, wymagają wody miękkiej i kwaśnej.
A ja sprostowałem że nie wymagają. Spokojnie można je wrzucić do twardej wody i stopniowo im te warunki polepszać aż do podrośnięcia. Wiec, nie gadaj że muszą mieć zimną, miękką i kwaśną wodę, bo żadna rybka w tych warunkach długo nie pożyje.
Podczas tarła woda musi być ciepła, miękka i kwaśna nie dla rybek tylko dla narybku.

Jeśli się z tym nie zgadzasz. Dawaj bana i wciskaj dalej ludziom ciemnotę.

Dyskusję wydzieliłam jak OT z tematu o wodzie. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze:A gdzie pisałem o twardej? Pisałem o zasadowej gdyby miały pływać z gupikami jak u autora.

Ty napisałaś że
Neony Innesa to ryby zimnolubne, wymagają wody miękkiej i kwaśnej.
A ja sprostowałem że nie wymagają. Spokojnie można je wrzucić do twardej wody i stopniowo im te warunki polepszać aż do podrośnięcia. Wiec, nie gadaj że muszą mieć zimną, miękką i kwaśną wodę, bo żadna rybka w tych warunkach długo nie pożyje.
Podczas tarła woda musi być ciepła, miękka i kwaśna nie dla rybek tylko dla narybku.

Jeśli się z tym nie zgadzasz. Dawaj bana i wciskaj dalej ludziom ciemnotę.
Poczytaj o wymaganiach neonów Innesa, pohoduj je do starości i wtedy się wypowiadaj. To są ryby wód kwaśnych i miękkich, trzymanie ich w wodzie zasadowej i twardej lub średniotwardej znacząco skraca im życie (możliwe uszkodzenie nerek).
Nie znam żadnych doniesień o długoletniej hodowli neonów Innesa w warunkach dla nich nie odpowiednich. Trzymane w wodzie ciepłej, zasadowej, średnio twardej żyją maks dwa lata.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Oczywiście że czytałem. Posiadałem i dalej posiadam neonki
Po za tym przez dwa lata, może się wiele zmienić w życiu akwarysty :P
- a to mu się odwidzi
- pęknie akwarium, odpukać
- grzałka się spali i ugotuje całą populację , odpukać :P
- może zwiększyć populację parokrotnie, mając drugi mały baniaczek.
Jednak przy przerzucaniu tarlaków pH wody nie powinna być >0.5
Mnie się udało rozmnożyć przy pH 6.5 w akwarium 15L, wysterylizowanym, zaciemnionym, zero roślinek, zero podłoża, jedynie szyszki olszy, które spreparowałem dużo wcześniej.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2018 14:20 przez Robsonik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze:Oczywiście że czytałem. Posiadałem i dalej posiadam neonki
Po za tym przez dwa lata, może się wiele zmienić w życiu akwarysty :P
- a to mu się odwidzi
- pęknie akwarium, odpukać
- grzałka się spali i ugotuje całą populację , odpukać :P
- może zwiększyć populację parokrotnie, mając drugi mały baniaczek.
o czym Ty piszesz Kolego? To jest totalny OT.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Jakie OT, no przecież piszemy o żywotności rybek, skoro już wspomniałeś , że w/w warunkach żyją jedynie 2 lata
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tak piszecie że neon innesa to zimnolubny a przeważnie podają zakresy od 22 do 26*. czyli 25 im nie zaszkodzi,to samo z wodą.nie musi być miękka i kwaśna bo może być i średnio twarda i zasadowa gdyż neony dostosowują się do pH wody według opisów.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

lysy68 pisze:tak piszecie że neon innesa to zimnolubny a przeważnie podają zakresy od 22 do 26*. czyli 25 im nie zaszkodzi,to samo z wodą.nie musi być miękka i kwaśna bo może być i średnio twarda i zasadowa gdyż neony dostosowują się do pH wody według opisów.
Nie, neony nie dostosowują się do parametrów, po prostu są zmuszone w nich żyć... i umierać przedwcześnie.

Dobra literatura akwarystyczna (Schliewen, Schaefer) podaje optimum dla neonów Innesa na 23 stopnie, maks 25 stopnie. Więcej to dla nich za ciepło.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

Jeden z opisów

"Temperatura

Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.
Warunki hodowlane

Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody."
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj źródło cytatu, bo jak widzę jest to jakiś bełkot powielany w ogłoszeniach na OLX i pochodzący z nieprofesjonanych stron akwarystycznych.

Proszę powołujmy się na dobrą literaturę i na własne doświadczenia w długoletniej hodowli neonów. A nie na coś pobrane z neta, bo to żadne źródło wiedzy...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ten opis był bodajże na super akwarium

"bara" niestety ale u mnie neony mają się odpukać dobrze w przeciwieństwie do niby twardych gupików
____________

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wszyscy macie rację. Jednak dla dobra ryb najlepiej trzymać je w warunkach najbliższych naturze, czyli miękka kwaśna woda, z drewnem, liśćmi i słabym światłem. Schliewen podaje 20~24°C dla tego gatunku jako optimum, stronka na której często sprawdzam wymogi rybek:
http://www.seriouslyfish.com/species/pa ... on-innesi/
dopuszcza aż 28°C [21-28°C to cholernie duży rozstrzał], jednakże dobrym pomysłem jest sprawdzać u różnych źródeł i skłaniam się ku chłodniejszej wodzie, ponadto na wymienionej stronie warto poczytać o siedlisku, z którego ryby były poławiane i dowiemy się, że jednak głównie występowały w wodzie kwaśnej o znikomej twardości.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ooo o Neonach Innesa...
to się wypowiem, ponieważ się rzecz jasna nie znam (podstawowa zasada w dyskusji :mrgreen: ).

Mam od kilku miesięcy 10 sztuk Neonków Innesa i przebywały one w pH 7,6 i temp 26°C, w kilku fazach przejściowych, a teraz od dłuższego czasu w pH 6,6 do 6,8 i temp 24°C
Zmiana zachowania ryb jest widoczna.
Pewne rodzaje zachowań nie występują w pH 7,6 i temp 26°C.
W pH 6,6 do 6,8 i temp 24°C wachlarz jest szerszy.
Nie wiem co w innych parametrach.

To piekielnie wytrzymałe ryby żyjące w naturze podobno w black water i jak się jest ignorantem, to ma się duże pole do popisu. Takie jest moje zdanie. Howogh.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Robsonik pisze:Wiec, nie gadaj że muszą mieć zimną, miękką i kwaśną wodę, bo żadna rybka w tych warunkach długo nie pożyje.
Skończ z tymi głupotami :bredzisz
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Trochę się zapędziłem :P
Po prostu irytują mnie rozmowy na takie tematy, gdzie każdy wie lepiej i ma coś swojego do powiedzenia, nie zgadzając się z resztą.
face to face taka rozmowa, wyglądałaby znacznie inaczej, a tu się rzuca co ślina przyniesie na język w nerwach ;)

Napiszcie do obrońcy zwierząt że trzymam neonki w twardej wodzie. Taki żarcik :P
ODPOWIEDZ