[182L] grzesi3k i jego niecodziennik - złoty półśrodek

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dziękuję za miłe słowa! Wrzucam zdjęcie baniaczka zainspirowany niedawnym wpisem Raori. Tak, żeby pokazać "prawdziwe" rozmiary i "otoczenie". Jak widzicie podłoża dużo nie mam, nie wiem dlaczego tak ładnie (tfu tfu) jest i zielono :roll:

Przymierzam się do zapełnienia kilku miejsc kolejnymi roślinkami. Poza dziurą po Mondo grass (Echinodorus ozelot "Red Flame"), chcę dorzucić Cryptocoryne albida "Brown" przed Giganteą koło grzałki i zastanawiam się co wcisnąć między środkowy korzeń i Microsorum po prawej. Jakieś sugestie proszę? Zastanawiałem się czy Hygrophila Pinnatifida dałaby radę... Tak mniej więcej nad czerwoną platką na zdjęciu :)

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cały czas szukam ciekawych rozwiązań do mojego akwarium. Szukam roślinek, cośtam zamawiam. Trzymam sięzasady, że biorę praktycznie tylko łatwe/proste rośliny. Poza tym im więcej różnorodności tym wg. mnie lepiej się wszystko prezentuje. W przyszłym tygodniu powinny do mnie dotrzeć pływające roślinki. Dyfuzor zamówiony z amazona zaginął w akcji... Będę reklamować jak nic.
Podjechałem "przy okazji" do zoologicznego i okazało się, że była dostawa :roll:

W bianiaczku zawitały dwa nowe gatunki:

Obrazek
Echinodorus ozelot , czyli Żabienica ozelot. Nie zielona, nie czerwona wersja, ot po prostu zwykła. Wybrałem doniczkę z krzaczkami z najwyraźniejszymi plamkami. Zobaczymy co z tego wyjdzie, nie mam szczęścia do żabienic...

Obrazek

Drugą roślinką jest Hygrophila corymbosa 'thailand' - Nadwódka tajlandzka, zajęła miejsce niesławnej Mondo grass. Moje szkiełko jest dla niej całkiem niskie, więc liczę na to, że wybije ponad tafle wody i może zakwitnie:

Obrazek

Od razu stała się ulobionym krzaczkiem neonek:
Obrazek

Jeszcze kilka miejsc mnie kłuje w oczy... Zwłaszcza, że Porto Vehlo marnieje w oczach. Szukam roślin dalej, plan jest na większy zbiornik w przyszłości, więc trzeba potestować, oraz zacząć rozmnażać rośliny, żeby nie nabijać kieszeni sprzedawcom.

Środek wygląda teraz tak:
Obrazek

Natomiast całość prezentuje się w ten spsób:
Obrazek

Rady, spostrzeżenia i inne komentarze bardzo mile widziane :) Hej!
Ostatnio zmieniony 25 lut 2018 22:49 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Moze Lobelia Cardinalis z frontu lub z prawej strony? Bardzo latwa i wdzieczna roslina. Mozna z niej formowac ladne kepki i moim zdaniem dobrze po niej widac zreszta tak samo jak po Hydrocotyle Japan niedobory i nadmiary pierwiastkow w wodzie.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, mark_farina podoba mi się twoją propozycja. Nawet jak byłem po ostatnie roślinki, to się gapiłem na Lobelie, zostałem delikatnie sprowdzony na ziemię przez moją połówkę :) widziałbym ją w miejscach zaznaczonych na czerwono, tylko nie wiem jak będzie u mnie rosnąć, bo potrzebuję czegoś zwartego, no i ze światłem u mnie nie jest jakoś cudownie, więc czy złapie kolor....

Obrazek

Na żółto zaznaczyłem miejsce, gdzie widziałbym jakąś mała Crypto. Nie mam żadnej w baniaczku, a podobają mi się zwłaszcza: Cryptocoryne albida 'Brown' i hybryda Cryptocoryne x purpurea.

Jak myślisz?

PS. Frogbite - Limnobium laevigatum jeszcze nie dotarły, kurcze a u mnie właśnie bierze mróz...

EDiT:
O jaka fajna niespodzianka po powrocie z lunchu :) Limnobium laevigatum dotarło w bardzo dobrej kondycji. Widzę, że to jest ta wersja cętkowana - super!

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej,
Miałem trochę kłopotów z glonami, ucierpiała Gigantea. Anubias jeszcze nie rozkwitł ale fajnie się rozwija. Niedługo odławiam podlotki platek. Ozelot dobrze się przyjmuje nowe liście mają świetny kolor, podobnie nadwódka - nowe liście są bardzo soczyste.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gigantea z dnia na dzień tak jakby się przemroziła, taka luźna sałata. Potem część rybek ją skubała, a reszta się rozpuściła albo odłowiłem. Jutro strzyżenie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

grzesi3k pisze: Obrazek

Na żółto zaznaczyłem miejsce, gdzie widziałbym jakąś mała Crypto. Nie mam żadnej w baniaczku, a podobają mi się zwłaszcza: Cryptocoryne albida 'Brown' i hybryda Cryptocoryne x purpurea.

Jak myślisz?
Ja bym chyba nie dawal jej po prawej bo liscie wejda na szybe, a pozatym to taka roslina lepiej gra na srodku, ewentualnie bym ja dal miedzy czerwony i zolty X.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ty naprawdę nie masz pojęcia co to są kłopoty z glonami.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

mark_farina O tak właśnie coś w tym stylu myślałem, żeby zrobić. Plan mi zepsuła przygoda z nurzańcem. Znowu jest tam pusto i muszę poczekać czy odbije (powinien spokojnie). Oczywiście zawsze się może trafić jakaś okazja, to wtedy czekać nie będę ;) Razem z nurzańcem ucierpiało też monte carlo, powinno sobie dać radę, zwłaszcza po dzisiejszym cięciu. Jakoś monte mi nie idzie... W poprzednim zbiorniku miałem podobnie.

Raori
Heh fakt nie mam takiej krucjaty jak u Ciebie, ale krasnorosty kilka dni temu miałem takie, że akwarium wyglądało jak chorągwie Sobieskiego pod Wiedniem xD Piękny czerwony kolor. Wywaliłem z 15 dużych liści, zacząłem walczyć wodą utlenioną i chyba się zagapiłem dałem za dużo w zbyt krótkim czasie i bum. Glonów nie ma, ale nie ma też nurzańca i monte i dwóch krewetek ;) Ojtam odrośnie (znaczy krewetki nie bardzo odrosną).

Z takich innych szczegółów. Udało mi się wpuścić Hydrocotyle na korzeń, mech-znajduch też zaczyna obrastać drugi korzeń. Ślimaki wzięły się do roboty i wyczyściły anubiasa. Anubias jeszcze nie otworzył kwiatka. Pływające roślinki po jakimś czasie jednak pokazały trudy transportu, musiały się trochę przemrozić, stare liście odpadły, nowe korzonki już rosną. Brakuje długiego nurzańca i latają po całej powierzchni teraz.

Uffff tyle :)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zamiast nurzanca bym dal Crytpocoryne Balansae, piekna roslina, mozna trafic kilka odmian kolorystycznych i nie jest tak inwazyjna jak nurzaniec, rosnie dosyc szybko przy dobrym substracie, fajnie jest je ustawic kolo wylotu filtra to beda sie ukladac jak zadaszenie :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

mark_farina balansae jest świetna, miałem ją w planach ale nigdzie nie mogę trafić czerwonej odmiany. Zobaczymy co z nurzańcem będzie.

Tymczasem chciałem się za cięcie brać a tam:

Obrazek

Kwiat anubiasa się otworzył, a z prawej strony druga niespodzianka wychyliła się spod liścia :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

akwarium mega się prezentuje a kwiatuszek u anubiaska-nie samowity widok:)a co do glonów zamiast wody utlenionej spróbuj easycarbo zastosować-nie trzeba bezpośrednio na glon,wystarczy w toń wody tyle że trzeba dłużej czekać na wypalenie zarazy.ja raz po paru piwkach przez głupotę dałem carbo 2 strzykawki po 7ml i ku mojemu zaskoczeniu glony zaczęły się robić czerwone i znikać ale to był jednorazowy strzał aż rogatek i moczarka się zaczęły rozpadać i potem wróciłem do dziennych dawek ;)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Teraz juz wiem, ze bankowo zmasakrowalem zyjatka za duza iloscia wody utlenionej (zapomnialem, ze uzywam najmocniejszej wersji)...

Straty:
- krewetki (amano jest jak Tommy Lee Jones w sciganym, przetrwal)
- Pogostemon helferi, zostaly kikuty, zobaczymy czy odbija, jak nie bedzie nowy rodzaj roslinki.
- Valisneria gigantea, stare liscie sparzone i odpadniete... Zaczyna odbijac, ale troche czasu moze minac zanim znow beda grube liscie. Jak zdechnie... no trudno bedzie wiecej miejsca dla Crytpocoryne Balansae tak jak sugeruje mark_farina (tylko zeby byla czerwona)
- Micranthenum sp. "Monte Carlo" juz sie pozbieralo, jedynie z prawej strony gdzie mialem plage krasnorostow i mocniej szalalem z woda utleniona, jest troszke slabiej...

Samiczka kiryska zaginela gdzies w akwarium, prawdopodobnie juz padla i nie moge jej znalezc w gaszczu... Miala tyle ikry, ze nie miala juz jak plywac. To nie woda utleniona ja ubila (jesli padla) tylko brak prokreacji (tak mysle).

Plusy (bo nie samymi minusami czlowiek zyje):
- Microsorium pteropus wybil jak szalony
- woda krysztal
- strzyzenie trawniczkow, zaczal tak odbijac, ze juz byl czas najwyzszy.
- ozelot ruszyl jak petarda
- Limnobium laevigatum pogubilo uszkodzone w transporcie listki i sie porozmnazal, teraz rosnie
- brak krasnorostow, zielenic i sinic :)
- anubias ma dwa kwiaty

tyle :)

PS. zaczynam powoli szukac, skad zamowic dodatkowa listwe LED pod pokrywe.
Czy ktos z kolegow/kolezanek uzywa np:
AquaLighter 2 (na diodach CREE)

DANE TECHNICZNE:
Napięcie: AC90~230V (50-60Hz) / DC~ 48V, 350mA
Temperatura barwowa: 6500-7000K
Moc: 22W
Strumień świetlny: 2160lm
Długość belki: 60 cm
Wymiary belki: 60х7х1,5 cm

zakres swiecenia:
Obrazek

maksymalna dlugosc akwa to 80cm, czyli tyle ile mam ja.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Obrazek
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Niestety Twój zbiornik jest obrzydliwie ładny.
Obrazek
[126L] Dżungla
Zablokowany