[182L] grzesi3k i jego niecodziennik - złoty półśrodek

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Odpowiem jak echo "Mi też Pistia zgniła" ;) ale teraz jej nie ruszam i staram się na nią nie chlapać wodą, odżyła i jakoś dycha ;)

Poza tym - bardzo ładne jest to Twoje akwarium tylko czy z tyłu po prawej nie jest trochę za łyso? ;) Wsadziłbym tam jakieś zielsko wysokie, jaką paproć czy coś. ;)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Głowę Moai najlepiej. :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

wężowakolumna pisze: Poza tym - bardzo ładne jest to Twoje akwarium tylko czy z tyłu po prawej nie jest trochę za łyso? ;) Wsadziłbym tam jakieś zielsko wysokie, jaką paproć czy coś. ;)
Dziękuję, tam z prawej strony jest skimmer na całą wysokość baniaka (nie widać nie? ;) bałem się, że będzie się odznaczać, bo jest wielki) no i z założenia ma być tak jakby koniec zarośli. Jak spojrzysz na układ to jesteś w stanie pociągnąć linie podziału i wyjdzie ci ok. 1 do 3 bez roślinności (złoty środek z tytułu), Aromatica z prawej strony tworzy punkt odniesienia (akcent) i stanowi spójną kompozycję z korzeniem i jego wypustkami :) Przynajmniej tak wg. książki. Wcześniej koledzy sugerowali pustkę z lewej strony (i mieli rację!) tam były C. balansae z in-vitro ale nie wysprzęgliły i teraz jest inaczej (ale już nie jest pusto :) ). Do tego z prawej na tyle są Staurogyne repens (odżywają po ataku sinic) i naprawdę fajne kamienie jak się patrzy z boku. Jak mi się ustabilizuje wszystko ładnie to cykne jakąś większą sesyjkę.

Obrazek

Moim celem jest przegonić Neurochirurga za rok w ADA ;)

W tym tygodniu mają przyjść bucki na korzeń i dalej szukam jakichś fajnych chwastów, żeby zagęścić busz.

Raori to jest pomysł! mógłbym dać np. Moanę puszczającą bąbelki :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Kulorzęsek powrócił :/

No to kolejna próba z zielenią (Anti White Spot od Interpet), tym razem Temp 28C, napowietrzanie i obserwuje... Za cztery dni powtórka z podmianką 50%. Mam nadzieję, ze wyższa temp. nie "pomoże" w dziesiątkowaniu neonów i nie wytłucze kirysków...

Jeden nie tak bardzo zsypany, ale z widocznymi zaczerwieniami - czyli zaatakowane skrzela :( ...

Obrazek

Ampuła na spacerze ;)

Obrazek

EDiT: poprawia się.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Update z pola walki...

Kulorzęsek zebrał konkretne żniwo wśród neonów. Właściwie spisuje je na straty powoli, połowa stada poszła w kibel... W pewnym momencie myślałem (całe szczęście nie jest to przyczyna), że w bonusie dostałem chorobę neonową... To byłaby konkretna tagedia... Pstrążenic mam już tylko pięć. Całe szczęście te co zostały to walczaki. Prystelki padły tylko dwie (twarde ryby). Kiryski, zbrojnik i pielęgniczki nie mają absolutnie żadnych objawów.

Dzisiaj do zbiornika poszło Chemiclean. Ktokolwiek wynalazł tą miksturę powinien dostać akwarystycznego Nobla! Efekty widoczne już po kilku godzinach! Jestem mega zadowolony i warto było czekać na przesyłkę ze Stanów z orginalnym specyfikiem (w Europie dostępna jest chińska podróbka).

Mam teraz lekką zagwozdkę, powinienem lać kolejną dawkę zieleni, ale 48 godzin po użyciu Chemiclean trzeba podmienić 50% wody. Lać zieleń?

Przyszedł mi też nowy filtr EHEIM 2217, chcę użyć bio wkładów ze starego i nie lecieć na dwóch filtrach na raz. Czy ktoś z kolegów ma jakąś sprawdzoną metodę na układanie środka? Chciałem zrobić: stara bio ceramika, gruba gąbka EHEIM, podwójna warstwa bio ceramiki/lawy etc, gęsta gąbka, biała gąbka EHEIM. Nie za bardzo widzę sens wkładania węgla. Dobrze kombinuje?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Przy takiej ilości chorób i dodawania leków i innych środków do wody to węgiel nawet niewskazany.

Kolejność mediów jak dla mnie bardzo spoko.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

szamanka zamiast gęstej gąbki dałem więcej ceramiki. Hula tak: 1 litr starej ceramiki z Fluvala (bakterie muszą być ;) ), gąbka o dużych oczkach; 4 litry miksu Aquario bio-mix 7in1 (1kg) + ceramika dużej gradacji i sporo malutkiej. Upchałem to i na góre dałem biały wkład EHEIMA. Węgla nie dawałem bo faktycznie bez sensu.

Napowietrzam tak, że aż siwo w baniaku. Chemiclean wybił sinice, został tylko pył po nich na niektórych roślinach. Dałem ostatnią dawkę zieleni i zostawiłem sobie trochę jakby trzeba było ryby odkażać. Skimmer odkręcony na maksa (chyba wciąga trupy, bo się nie mogę doliczyć kilku sztuk, jak jednak są w zaroślach to helenki się ucieszą. Kulorzęsek ustępuje, ale ryby taki łomot dostały ostatnio, że w ich miejsce pojawia się gdzieniegdzie pleśniawka. To ja już wolę pleśniawkę ;) Dowaliłem sól (5g na 25l) i jakoś zwierzyniec żwawiej pływa. Ciekawe jak rośliny po tych wszystkich przebojach.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Pierwszy dzień od dawna, gdzie nie było żadnego nurka :) Kulorzęska prawie brak :) Woda siwa, chyba za bardzo szalałem z napowitrzaniem ;)

Spotkanie na szczycie:
Obrazek

dzień później

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Baniaczek zaczyna wracać do normalności. Trochę zielonawo, bo staram się dlaje zbierać pył po glonach i zielenicach, a jest tego trochę.

Było:
Obrazek

Jest:
Obrazek

Na rybach praktycznie brak jakichkolwiek objawów kulorzęska. Kiryski coś się ocierają... ale nic na nich nie widać.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

łanie, miałeś za mało roślin chyba wcześniej
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Raori coś zaczęło ruszać odkąd pozbyłem się sinic :) Dzięki.

Dzisiaj po walkach (pierwsza przesyłka "zaginęła") listonosz przyniósł Bucephalandra Theia Dark. Ile ja się namęczyłem, zeby to przyczepić... Skończyło się na wyjęciu korzenia i łapaniu pstrążenic, które wyskakiwały z wody jak głupie, woda zmącona, zbrojnik w szoku po chwilowej utracie schronienia. No ale przyczepione, zobaczymy czy tym razem się uda z buckami :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W przyszłym tygodniu poniżej dojdzie Hemianthus Micranthemoides. W lokalnym sklepie złożyłem "zamówienie" na kilka roślin, zobaczymy, czy dadzą radę ściągnąć. Niby są przedstawicielami Tropica. Chcę zobaczyć jak pójdzie z Murdannia keisak (dam na prawy tył), czy tym razem przyjmie się Hygropila pinnatifida (przy nasadach korzeni). Z lewej strony coś pusto i w zależności co i w jakim stanie przyjdzie poleci: Ceratopteris thalictroides lub Heteranthera zosterifolia przy okazji powinny pomóc na glony. Bolbitis heteroclita do łączenia korzeni i możliwe, że Hottonia palustris jako mikser na tył-lewo.

Jak dobrze pójdzie, to w przyszłym tygodniu postaram się pouzupełniać neony, pstrążenice i może spróbować raz jeszcze z "otoskami".

mark farina z testów będę brał raczej JBL, dokupie osobno Ca/Mg. Narazie jednak brak kasy na takie szaleństwo. Z tego powodu nawozów też jeszcze nie brałem.

Dobry plan?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

grzesi3k pisze:Dobry plan?
Plan swietny ale NO3 i PO4 z JBL ni choróbki nie umiem odczytać, NO3 bierz z Sery jest swietne, PO4 to pal licho moze byc już ten JBL natomiast Mg/Ca to tylko zoolek wg mnie.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ech czyli lepiej kompletowac oddzielnie, chcialem koszty sciac biorac w zestawie. Jutro u kumpla postaram sie zrobic pelne testy to wrzuce wyniki. Oczywiscie zajrzalem do sklepu cholera i wrocilem z zestawem seachem flourish kit2 NPK. Nie moglem sie powstrzymac 3x100ml zaplacilem ok. 50 PLN, wyprzedaz byla ;) podobno dobre.

Obrazek

Kurde no I nie tylko nawozy kupilem...

Obrazek

Jak je zobaczyłem to nie mogłem siępowstrzymać, a że znajomy sprzedawca spuścił z ceny 33%... To teraz mam 6 bystrzyków cytrynowych (Hyphessobrycon pulchripinnis) :P
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Czym robisz zdjęcia ogólnego bo odnoszę wrażenie, że mocno przesycone kolory są?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Xiaomi redmi 5 plus. Wrzucam potem do PS robie kadrowanie, ostrosc, automatyczne kolor, kontrast i ton. I tyle, zadnych filtrow ani bajerow przy robieniu foto. Tez zauwazylem, ze raz wychodza bardzo w rozowy, a innym razem w niebieski.
Zablokowany