[182L] grzesi3k i jego niecodziennik - złoty półśrodek

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
zicco86
Posty: 22
Rejestracja: 02 mar 2018 22:39
Lokalizacja: Wrocław / Bognor Regis

Post autor: zicco86 »

Raori pisze:Niestety Twój zbiornik jest obrzydliwie ładny.
Podzielam Twoje zdanie Raori :D :D :D
"Błąd popełnia się raz, drugi raz to już jest wybór..."

Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Niedzielny apdejcik ;)
Nic się nie dzieje, jedynie coraz bardziej zielono. Myślę, że mam za dużo ryb.
Fotki troszkę z innej perspektywy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Widzę, że mikrozoria będą się rozrastały (zarodniki na liściach) :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

krzych_100 hej, hej! Co chwilę muszę skubać młode szczepki. Zarodników za bardzo nie widać bo cały czas tne starsze liście.

Tutaj złapałem to z czym "walczę": sporo młodych odrostów i liść z zarodnikami.

Obrazek

Trochę nudno to może zdjęcia wrzucę :)

Prawa strona - widać liście dębu, byłem na spacerze, niech się"herbaci". Przygotowuje miejsce koło anubiasa na coś nowego, helferi zdechły.
Obrazek

Lewa strona - widać skorupkę amano i stadko tetr oraz kamień, którym podaję CO2 z bimbrowni.

Obrazek

Całość wygląda tak jak poniżej. U pływających trochę sufy po strzyżeniu, ale zostawie niech się frogbite rozbudują najpierw.

Obrazek

No i na koniec anubias z jednym kwiatem przekwitającym oraz drugim rozkwitającym. Jest bardzo żywy, musi być mu dobrze.

Obrazek

Aktualnie poszukuję: panelu LED (jaki na 80cm akwa), roślinek środkowego planu do zagęszczenia, nawozu w płynie (ogólny, coś poradzicie?).

Hej!
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ja mam Belkę aquaela plant 32w 8000k trzy kolory ledów, jest dokładnie na 80 cm. Teraz to moje główne oświetlenie. Mam jeszcze sunny taką samą, ale same żółte ledy 6500k. Doświetlam sekwencyjnie dodatkowo teraz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mocno mi przeszkadza błędnie dobrana obsada i ryby, które z racji całkowicie odmiennych wymagań nie powinny być ze sobą trzymane.

Niezależnie od tego, czy akwarium jest ładne czy nie, obsada jest zła i to rzutuje na całkowitą ocenę zbiornika.

Nie jesteś w stanie dobrać ani temperatury ani odczynu ani twardości wody tak, żeby pasowała dla wszystkich gatunków ryb, jakie trzymasz.

Jakie są obecnie parametry wody?
Czemu trzymasz ryby wybitnie ciepłolubne z chłodnolubnymi?
Ryby wód twardych i zasadowych i rybami wód kwaśnych i miękkich?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej Barbaro, myślę że coś mi w twoim komentarzu nie pasuje. Temp. To 24-25C, pH 6-7 (az kropelki znalazlem) twardosci nie mierze ale jest srednio twarda zmiekczana destylowana. Wszystkie ryby, które mam w akwa mi się tarły (poza platkami, ale na ich małe to już nawet kolegi skalary nie mają apetytu). Absolutnie nie zależy na odchowywaniu czegokolwiek. Moje akwa nie jest biotopowe. Naprawdę jestem ciekawy na jakiej podstawie poza osobistym odczuciem estetycznym piszesz to co piszesz :)

Ps. No Ok, gdybym to ja miał coś wymagającego i to z importu xD a to same popularne rybki i to o zgrozo z hodowli pewnie ;) (to pisze gdybyś chciała odnieść się do neonów ;))

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Hodowla nie zmienia budowy i funkcjonowania narządów wewnętrznych ryb. Te gatunki, które pochodzą w wód kwaśnych i miękkich takiej wody potrzebują. Chłodnolubne nie staną się nagle ciepłolubnymi.

Po prostu mi to przeszkadza, wyraziłam swoje zdanie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

BARA pisze:Hodowla nie zmienia budowy i funkcjonowania narządów wewnętrznych ryb. Te gatunki, które pochodzą w wód kwaśnych i miękkich takiej wody potrzebują.
Hodowla nie zmienia, ale warunki bytowe tak. Warunki bytowe w hodowli mogą (i bardzo często wpływają po min. 12 pokoleniach dla ryb) zmienić wymagania gatunku. To taka ewolucyjna oczywista oczywistość. Specjalnie wspomniałem o neonkach, bo właśnie one są świetnym przykłądem potwierdzającym to zjawisko. Hodowlane neonki po ok. półwieczu niewykazują już potrzeby bardzo miekkiej i bardzo kwaśnej wody charakterystycznej dla ich naturalnego habitatu. Można o tym poczytać z wielu szanowanych źródeł. Oczywiście nie tych wiekowych.

OK co ja będę pisał o takich drobnostkach ja te nieszczęsne neonki. Cierniki to dopiero temat rzeka. Były słonowodne, stały się słodkowodne na przestrzeni kilkudziesięciu lat (w pewnych warunkach, gdzie musiały się przystosować lub paść). Ale co tam będę klawiaturę strzępić polecam poczytać o ciernikach z Alaski po trzęsieniu ziemi z 1964 roku. Taka ciekawostka. Zresztą TUTAJ jest o tym wspomniane, oraz o molinezjach :)
A to tylko ryby, kurcze u bardziej złożonych organizmów to też się dzieje często na naszych oczach.
BARA pisze:Chłodnolubne nie staną się nagle ciepłolubnymi.
Wszystkie gatunki, które pływają w tym akwarium mają wymagania co do temperatury w górnych czy dolnym własnych granicach bytowych, ale 24-25C, które im zapewniam "wpada" w ich spektrum temperatury. Tu nie chodzi o zmienianie rybich wymagań tylko dostosowania warunków do nich właśnie.
BARA pisze:Po prostu mi to przeszkadza, wyraziłam swoje zdanie.
Dobra w ramach konsyliacji, po prostu napiszę, że de gustibus non est disputandum. ;)

Ale zmieniając temat prezentuje zdjęcie wykonane żelazkiem mojego Anubias nana. Pierwszy kwiat nie do końca się otworzył, natomiast drugi :)

Obrazek

Do tego jeszcze widzę, że jest i trzeci :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Aktualna sytuacja w baniaczku:

Obrazek
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Jak z obrazka.
Widzę nawet, że się starasz do zdjęć przestawić tą czerwoną rybkę :mrgreen: żeby było widać, że się rusza.
Liście dodałeś.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej Raori, wrzuciłem pare liści na kilka dni, szukałem szyszek olchy, a znalazłem te :) Czerwony platek zaczyna mnie denerwować. Jest piękny ale wprowadza terror w akwarium. Jakby mógł to by amano bzyknął...

W zbiorniku niewiele się dzieje poza totalną inwazją małych platek... Chyba będę musiał znaleźć jakiegoś chodowcę drapieżników :wink: Gdzieniegdzie wykwitają jakieś glony. Pojawiły się krasnorosty na starych liściach Microsorum, przy dnie pojawiają się okrzemki. W sumie to wg. mnie dodaje uroku.

Obrazek

Dzisiaj miałem niespodziankę. W pracy dostaje info, że paczka przyszła. Jaka paczka? Patrzę, a to opóźniony o ponad miesiąc dyfuzor z amazona za EUR4, za któy już dostałem zwrot kasy. Szedł do mnie 68 dni 8) Teraz już nie mam brzydkiej kostki, widać jedynie rurkę.

Tak wygląda lewa strona:

Obrazek

Natomiast po prawej szkoda monte carlo, zrobiło się miejsca trochę więcej, trzeba coś wreszcie dać. V. gigantea już odbiła i coraz szybciej rośnie. Ozyrys ma ładne soczyste liście, plamki wyraźne. Mam nadzieje, że się utrzymają (plamki).

Obrazek

Na koniec standardowe foto porównawcze :)

Obrazek

PS. Chiński dyfuzor ładnie chodzi mimo, że nie całą powierzchnią. W komplecie ręcznie (!) zapakowane w chusteczki: mini dyfuzorek, U-rurka szklana, zaworek zwrotny, przyssawka. Troche denerwuje mnie syk bąbelków...
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Nie mam zaufania do czerwonych rybek...

Dałeś tą strasznie szybko rosnąca duża trawę? No ładnie.
Moze to jest plan, będę miał co ciąć, Hmm, może tez wprowadzę do mnie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Bardzo ładne to twoje akwarium. Dużo roślin. I to tych teoretycznie dużych jak V. Gigantea. Jak widać w małym szkle też można zaszaleć na zielono.

Parabéns :brawo
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej Raori i Pshemko Brasil!

Trochę się bałem o V., bo sparzyłem ją wodą utlenioną. Szybko rośnie, Już ją wcześniej wypuściłem na tafle. Chodziło mi o rozproszenie światła i przeciwwagę po prawej stronie. Przy tym chwaście trzeba kombinować :twisted: ona tak naprawdę jest tam otoczona kamieniami, żwir i sporo piachu na wierzchu. Inaczej bym musiał walczyć z partyzantami. Zasadziłem dwie, jest pięć i kolejnych kilka w drodze. Młode listki są jeszcze węższe, ale do czasu ;) Tnie się łatwo, ja odcinałem liście przy ziemi, a wg. potrzeb i w połowie. Tylko takie częściowe cięcie nie wygląda za dobrze. Ja chowałem końcówki w "warkoczu" na powierzchni.

Fajna i łatwa roślina - polecam (akwa jak moje to jest minimum).
Zablokowany