[182L] grzesi3k i jego niecodziennik - złoty półśrodek

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Próbuje założyć kilka kolonii rurkowców, właściwie to z lenistwa, ale też żeby pielęgniczki mogły sobie coś skubnąć pomiędzty karmieniami. Baniaczek jest postawiony na ziemi ogrodowej i staram się robić żeby było jak najbardziej naturalnie. Do biotopu to mi jednak daleko ;)

Obrazek

Sklep, w którym byłem mega pozytywnie mnie zaskoczył, chyba najlepszy asortyment w całej Irlandii. Po prostu jakbym był dzieciakiem w "candy shop" ;)
Poza roślinkami stałem się szczęśliwym posiadaczem małego stadka (6 sztuk) dzikich neonów Paracheirodon simulans. Zasadniczo jestem przeciwnikiem importowania ryb z naturalnego środowiska, ale idealnie pasują do mojego projektu i już zaczynają się aklimatyzować. Bardzo ładnie trzymają stado i są bardzo aktywne.

Obrazek

Razem z "boliwijkami" stanowią już docelową obsadę zbiornika (no chyba, że jednak dam coś dennego). Byłem blisko zakupu 4-5 sztuk Corydoras metae, jednak cena EUR15 za sztukę skutecznie mnie powstrzymała ;)

A propos boliwijek... @wojtass9 wykrakałeś. Dwa samczyki... Mają się gdzie chować więc nie ma rzezi w akwa, będę polować na samiczkę. Może być ciekawie, bo chłopcy ewidentnie nie są waginosceptykami ;) Dzikusy tak się chowają, że nie miałem nawet jak cyknąć zdjęcia. Ładnie się wybarwiły.

Dokupiłem też Hygrophila pinnatifida na korzeń, cięzko je dostać tutaj i jestem zadowolony z łupu ;) Staram sięo różnorodny typ liści.

Obrazek

Jako, że staram się robić jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki, kupiłem też Salvinia auriculata, żeby rozproszyć światło. Woda ma fajny kolor (ciężko pokazać na zdjęciu). Charakterystyka (no tak kupiłem testy...) pH - 6.5, dH - między 9-11 (skala niemiecka) czyli miękka, temperaturę podniosłem do 26-28C. Zmniejszyłem cyrkulację wody i jest spokojniej. Poniżej fotka pod kątem.

Obrazek

Na V. gigantea zaczęły znowu pojawiać się glony i brutalnie ją wyciąłem. Tak profilaktycznie, zaczyna znowu odbijać. Jakoś nie mam do niej szczęścia...

Na koniec zdjęcia całości z frontu. Niestety nie umiem ogarnąć aparatu i znowu prześwietliłem zdjęcie... W realu jest bardziej "herbaciana" woda i światło jest przytłumione. Tak jak na fotce powyżej.
Obrazek

Korzeń coraz mniej "gluci". Monte carlo ładnie ruszyło, pozostałe rośliny też "idą". Zastąpiłem bimbrownie CO2 w płynie. Amano dalej są, co jakiś czas widzę te mniejsze, duży "Henryk" ma gdzieś pielęgniczki i nawet je zaczepia ;)

Dajcie znać co o tym myślicie. Wszelkie rady i uwagi mile widzianie :)
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Bardzo mi się podobają takie naturalne aranżacje, u Ciebie wszystko wygląda jakby było na swoim naturalnym miejscu - no, może poza sprzętem z tyłu :D jak się salvinia namnoży to już będzie klimacik 100%, jak szybko toto rośnie? Bardzo lubię rośliny pływające i pewnie prędzej czy później też będę ją testować, wydaje się mieć fajne korzenie - nie taki busz jak pistia, ale też jest gdzie się chować. Utrzymujesz ją jakoś w miejscu czy sobie lata po zbiorniku?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dziękuję. Rośnie średnio szybko, trzeba uważać żeby nie było zbyt wilgotno pod pokrywą ąlbo zacznie pleśnieć. Też podobają mi się takie zwarte wyspy rzucające wyraźny cień. Z lewej strony przyczepiłem czarną nitką do wylotu filtra, z prawej wcisnąłem między ściankę i grzałkę. Jedna lata wolno.
Obrazek

Tutaj chyba udało się odzwierciedlić jak to wygląda kolorystycznie:
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nawozisz coś do wody, bo patrząc na wcześniejsze foto to zieleń troche uciekła, a trawa jakby zmarniała?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Daje tylko CO2 w płynie. Ogólnie całość "zżółkła" (przy podmiankach widać herbaciany kolor. Ciężko mi złapać dokładny kolor bo aparat przekłamuje, a to w jedną, a to w drugą... Zresztą przystopowałem z CO2 i tak, a samych "zwykłych nawozów" nie daje, bo wszystko stoi na ziemi ogrodowej.

Trawki na początku soczyste troche gdzieniegdzie zmarniały, inne wybijają jak głupie.
Z lewej strony na przodzie wyglądają tak:
Obrazek

4-5 cm dalej już tak:
Obrazek

Nie mam pojęcia dlaczego, może nie "trafiły" na ziemię ogrodową? Profilaktycznie staram się na bierząco wycinać psujące się listki.

Całość po podmianie wody wygląda teraz tak 9wymieniłem dizsiaj 1/3):
Obrazek
Bardzo dużo daje zmiana wody (jest optycznie jaśniej). Pod koniec tygodnia aż widaćtaki ciemniejszy kolor przy dnie.

Monte Carlo ruszyło bardzo ładnie, a już myślałem że nic z tego nie będzie :) V. gigantea po początkowym szybkim wzroście stanęła i zaczęła zachodzić glonem, więc było ciach praktycznie do korzeni. Teraz już odbija na soczysto na nowo.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

grzesi3k pisze:"zwykłych nawozów" nie daje, bo wszystko stoi na ziemi ogrodowej.
Dlaczego? ;)
Ja właśnie próbuje namierzyć od czego tu zacząć nawożenie akwarium z ziemią ogrodową.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ziemia ogrodowa sama w sobie wystarczy na kilka ładnych miesięcy. Po tym czasie, może jakieś delikatne niedobory mogą być, chyba że nie dodałeś gliny, to wtedy może nawożenie być szybciej potrzebne.

Jestem leniem, stąd ziemia ogrodowa ;) W zanadrzu mam kilka preparatów ale są głęboko schowane w szafce żeby nie kusiły, nie ma potrzeby.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Zgadza się, nie dałem żadnej gliny, kulek itp zwykła ziemia i na to piach-dopiero po fakcie doczytalem. Dlatego pytam o nawożenie ;)
Przepraszam za zaśmiecanie w temacie, założę swój na temat nawozów i pogadamy o konkretnym zbiorniku.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

grzesi3k pisze:Ziemia ogrodowa sama w sobie wystarczy na kilka ładnych miesięcy.
Ja mam ziemie juz ponad 2 lata, ale nawoże wode bo nie samym chlebem człowiek żyje :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

mark_farina a czym im tam lejesz, bo rosną ci chwasty zacnie :)

pimowo nic nie zaśmiecasz, ten wątek z założenia taki miał być.

Udało mi się zaraz przed zgaszeniem światła złapać jednego badyte. Drugi od razu czmychnął w krzaki:

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

grzesi3k leje w wode zwyczajne sole nawozów z Alledrogo. Nauka trwala pare miesiecy, ale za przyslowiowe ''grosze'' mozna miec tanie i dobre nawozy, no i zielsko zadowolone wiec polecam. Najgorsze jest jak wspominalem nauka i dobieranie stezenia, ale jak przejdziemy ten krok, to jest zycie jak w Madrycie :)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

@mark_farina, a co myślisz o nawozie "Symfonia Złota"?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Z nawozów z którymi ostatnio się bawię to easy life mogę polecić, tam jest przynajmniej napisane o ile się podniesie dany pierwiastek jak się wleje daną ilość tego nawozu, fajna alternatywa jak ktoś taki jak ja nie ogarnia soli :D
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

pimowo pisze:@mark_farina, a co myślisz o nawozie "Symfonia Złota"?
Ta symfonia to mikro elementy z magnezem. Czy jest dobra tego nie wiem bo nie mialem przyjemnosci, po skladzie wyglada obiecujaco. Na poczatek rozrobilbym jakies 100ml tego nawozu na 50:50 z RO i podawal zalecana ale rozcienczona dawke na noc i obserwowal co sie dzieje i stopniowo przechodzil na normalne dawkowanie bez rozcienczenia.

Ja uzywam mikro Ferropolu, ale suplementuje tez zelazo mimo ze w nawozie je mam.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej,

Jak już spamuje zdjęciami to polećmy na całego :troll:

Obrazek

Od soboty podmieniam po wiadrze wody na dzień. Widać efekty, jest mniej żółto i mętnie.

Udało mi się złapać aparatem domniemaną dziewczynę:

Obrazek

Zauważyłem, że nie tłuką się już tak jak wcześniej i bardziej samczyk zagania samiczkę. Samiczka natomiast (załóżmy, że może jednak jest to parka na chwilę) jedynie sięstroszy, ale nie atakuje samczyka.

Obrazek

Chłopak, trzyma cały czas kolory i pilnuje swojego rewiru. Samiczka co raz zmienia kryjówkę.

Obrazek

Musiałem wyostrzyć to zdjęcie, ale chciałem pokazać dlaczego nie martwię się za bardzo o moje amano ;) Ta jest największa i ma całkowicie gdzieś "predatory". Skubie sobie resztki glonów z roślin po prawej.

Na koniec zdjęcie stadka simulansów. Strasznie ciężko je uchwycić bo albo sięchowają w gąszczu, albo szaleją jak wariaty w nurcie. Chyba najładniejsze neony jakie widziałem. Niestety aparat nie odzwierciedla w pełni ich super koloru. W zależności od kąta są albo zielonkawe, albo zwykle neonowe, albo bardzo ciemno niebieskie:

Obrazek

PS. z tąwodą i podmianami to twoja wina @mark_farina! Kurde garba dostanę ;) Dzisiaj dałem trochę ferropolu, żeby zobaczyć jak rośliny zareagują.

PPS. Przy podmiankach staram sięściągnąć grzyba, który cały czas wyłazi z korzenia... Ciekawe kiedy przestanie...

Hej!
Zablokowany