[182L] grzesi3k i jego niecodziennik - złoty półśrodek

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dziękuję za komentarze!

Trex ten wlot jest tymczasowy, będę wymieniać wlot i wylot na szkło,
mam już orurowanie przygotowane, tymczasowo używam orginalnych końcówek z F206. Co tu dużo mówić, jednym z głównych celów jest nie przekroczenie budżetu - czekam na okazję ;)

Raori, będzie bydle z tej ludwigii. Pasuje kolorem i strukturą do kompozycji. Do tego fajnie się trafiło, bo simulansy mają się gdzie chować zanim reszta ruszy. :)

BettaManiac, Apistogramma macmasteri fajna rybka! Tak naprawdę będę wiedział, które brać jak przylecą wreszcie. macmasteri ma byćokoło 30, więc możliwe że trafią się jakieś przyjemne pheno. Uroki brania dzikusów, tak do końca nie wiesz jakie będą ;) Dobrze, że simulansy zawsze takie same ;)

Kuszą mnie bardzo "bandyci", stadko 10 sztuk:
Obrazek
zdjęcie: © Sumer Tiwari (otwarta licencja niekomercyjna)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Śliczne te kiryski.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

To ty chcesz dołożyć pielęgniczki do tych, które masz?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

wojtass9 no wlasnie Tu mam zagwostke. Czy parka boliwijek da rade z 2+1 apisto w 180 litrach.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Szybki update, którego miało nie być. W baniaczku rośnie, bucki niestety nie dały rady i musiałem je wywalić. Zostały ślady po kleju na korzeniach, a niedługo zamówie kolejne i spróbujemy jeszcze raz.

No właśnie update'u miało nie być, ale sprzątając zauważyłem, że boliwijki są mega agresywne (no skubały mnie w palce...) Samiczki pokładełko urosło do monstrualnych rozmiarów. I po kilku godzinach patrze, a na korzeniu:

Obrazek

Chyba im się spodobało w nowym zbiorniku.

Walczę z okrzemkami, trochę nitek też miałem, z zielonym draństwem będzie walczyć ampularia.

Obrazek

Edyta: Po pierwszej nocy zostało coś koło setki, po włączeniu świateł już jakieś 30 jajeczek. Samiec podjada :/
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, czas na aktualizację.

Zaczynam powoli wygrywać walkę z glonami i sinicami. Okrzemki też odpuszczają (specjalnie fotka bez mycia szyb). Rośliny ruszają ale bardzo nierówno.

Obrazek

Oczywiście z tarła nici i ikra niedoczekała wylęgu. Samiczka cały czas gruba, pokładełko ogromne, chyba znowu coś będzie się działo.

Udało mi się cyknąć fotkę simulansa. Nie mogę się doczekać jak zobacze je w dużym stadzie :)

Obrazek

Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Czas na większy update. Walka z glonami/sinicami/okrzemkami zaczyna przynosić skutki. Zdjęcia robione w dzień, trochękolory dziwne wyszły.

Obrazek

Dzisiaj było cięte. Wszystkie stare listki, trwaniczek, uszkodzone roślinki itp. Sinice codziennie rano i wieczorem wpycham w piasek, wywalam i staram sie robić co się da. Chyba draństwu dobrze, ładnie bąblują pod koniec dnia...

Obrazek

Tak wygląda główna część baniaka. Lagenandra jak widzicie ruszyła :) sporo młodych listków. Ogólnie jest coraz lepiej odkąd przestałem lać CO2. C. petchii też zaczyna wreszcie ruszać. Ogólnie jestem bardzo rozczarowany roślinami z in-vitro. Bucki zdechły, trawnik ledwo zipie, C. balansae strasznie powoli się zbiera...

Obrazek

Czy mógłbym prosić o identyfikację rośliny z ostatniego zdjęcia? Zgubiłem plakietke i nie mogę znaleźć co to jest... Wypuszcza liście podwodne i jak widzicie wystrzeliły liście nawodne. Fajna roślinka.

Jeżeli chodzi o zwierzyniec. Boliwijki znowu nie dały rady, zbierają sięznowu, ale wątpie żeby coś wyszło. Samiczka jest wyraźnie zajechana... Gruba od ikry, ledwo pływa, większość czasu spędza na piasku. Co ciekawe, zauważyłem że simulansy się trą w ogólnym (chyba woda im odpowiada). Oczywiście nie liczę na nic, ale fajnie widać jak samczyki ganiają samiczki. Liczę na niespodziankę od pigmeji. Mam 2 samiczki i 5 samczyków.

@wojtass9 wywaliło chat, kiedy pisałem o rybach zmieniających kolor. Mam możliwość zdobycia dwóch gatunków:
Pseudohemiodon apithanus - trochę duże rosną, żyją w/na piasku, kolor zmieniają w odcieniach szarości-czerni. Raczej ich brać nie będę.
link do FishBase https://www.fishbase.se/summary/Pseudoh ... hanos.html

Ammocryptocharax elegans - małe, śliczne. Zmieniają kolor jak kameleon, mogą być jasnoszare, szare, brązowe, zielone. Zmieniają kolor w zależności od tła. problem tylko w tym, że nie mam pojęcia, który gatunek przyleci z Kolumbii... Cenowo mają być za max 60PLN za sztukę. Chyba się skuszę ;)
link do FishBase https://www.fishbase.se/summary/Ammocry ... egans.html

Czy ktoś miał powyższe rybki i może się podzielić doświadczeniem?

EDiT: Dzięki Agumi! Dorzucam fotkę całości z szafką, bo kilku kolegów się pytało. Gdyby ktoś był zainteresowany rysunkami to niech daje znać na priv :)

Obrazek

Myślę, że w polskich realiach (znaczy cenach) budowa takiej szafki to jakieś100-150 PLN max :)
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019 17:38 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 2 razy.
Agumi
Posty: 34
Rejestracja: 25 paź 2018 0:09
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Agumi »

Z trawnikiem się nie poddawaj, bo z nimi niestety tak jest. Długo ruszają... praktycznie w momencie kiedy człowiek chce się już poddawać. U mnie ruszyły stanowczo po dolewaniu fosforu :) A simulansy to cudowne ryby! Jak masz je w większym stadzie to potem wykształcają naprawdę niesamowite zachowania :) Akwarium wygląda już coraz lepiej! Trzymam kciuki za wygraną z okrzemkami :D
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cryptocoryny poszły na przód.

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Kolejny update z frontu walki z sinicami...
W tym tygodniu walczyłem wypalając punktowo wodą utlenioną i ściągając pleche. W ramach wsparcia lecą cały czas garbniki i sól morska. Jakiś postęp jest... tylko, że odbiera to całą frajdę i widać, że rośliny dostają przez te śmierdziuchy po bezpoważaniu...

Pytanie:
Czego teraz spróbować?
1. Borisol
2. Antybiotyk (poleci ktoś jakiś?)
3. Chemiclean (wolałbym nie, ciężko u mnie dostać)
4. Inny pomysł?

Zdjęcie po sprzątaniu i przycinaniu (specjalnie robiłem zdjęcie z mętną jeszcze wodą, żeby nie było za dużego obciachu ;) )

Obrazek

Aha, to nie jest w sumie koniec czarnej serii. Kilka dni temu spadł mi z wlotu filtra koszyczek, Może 10-15 minut wystarczyło, żeby wścibskie simulansy zostały wciągnięte. Uratowałem 4 sztuki, przeżyły po kilku dniach dwie... Za dwa tygodnie dostawa ryb...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siema

Ja osobiscie testowalem Chemiclean na sinice, ktore pojawialy sie jedynie na czubkach mlodych roslin i w minimalnych ilosciach i to wszystko podczas uzywania purigenu i musze powiedziec, ze pomoglo i zalatwilo te bakterie. Sciaganie mechaniczne jest okej ale to syzyfowa praca, zaciemnienie + podmianka wody podobno jest dobra, ale slyszalem o nawrotach choroby wiec ciezko cos jednoznacznie powiedziec, moze jakas lampa UV?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Znalazłem chemiclean ale czerwony jak narazie (nada się?)... Próbowałem podmianek, zaciemniania, dopowietrzania. Teraz woda utleniona i mechanicznie + garbniki do oporu i zbieram rośliny od wszystkich znajomych, żeby zabrać sinicom żarcie... CO2 chciałem odpalić ale raczej bez sensu, bo sinice żyją z fotosyntezy...

Myślałem o UV (in-line), ale to kurcze dodatkowy koszt, na który mnie nie stać aktualnie.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Ja stosowałem Borasol plus całkowite zaciemnienie akwarium ale po trzech tygodniach problem powrócił.
Chemiclean sprawdził sie w 100%. Tutaj też zaciemniłem zbiornik na całą kurację. Jak na razie nie mam powrotu od prawie 4 miesięcy. Używałem czerwonego od sprzedawcy na allegro. Kupowałem w dawkach po 38l.
Co do obsady nie miałem strat.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

grzesi3k pisze:2. Antybiotyk (poleci ktoś jakiś?)
Podobno erytromycyna (na receptę, u weterynarza może się dostanie trochę).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

mark_farina, adamn, krzych_100

Dziękuję panowie! Zacząłem poszukiwania chemiclean po znajomych, znalazłem sklep ale mają tylko na 600 galonów opakowania (nie mieszkam w PL, allegro odpada). krzych_100, poszukiwania erytromycyny też rozpoczęte.

tymczasem po wczorajszym szorowaniu i odkażaniu całość wygląda... nieźle. Ryby wesołe machają ogonkami ;)

Obrazek

Tylko, już znalazłem w kilku miejscach odradzające się paskudztwo. Dzisiaj wale wodą utlenioną po raz kolejny. Będę tak walczyć aż zdobędę antybiotyk, albo uda mi się kupić chemiclean.

Obrazek
Zablokowany