Kabomba (oraz częściowo rogatek)żółknie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Kabomba (oraz częściowo rogatek)żółknie

Post autor: jts82 »

Cześć,
Dwa tygodnie temu przycinałem rośliny - rogatek i kabomba bardzo mocno się rozrosły. Przyciąłem więc kilka gałęzi. Nie ruszałem dna. Nie wyrywałem, anie nie sadziłem nic nowego.

Od tego czasu pozostała kabomba wyraźnie żółknie. Podobnie dzieje się z najstarszymi (najgrubszymi, najbardziej porozrastanymi) częściami rogatka.

Mam malutki zbiornik - 25l,
Oświetlenie: żarówka LED - 860 lumenów, na pokrywie folia aluminiowa jako odbłysk. Lampa chodzi 10 godzin dziennie (automatyka od 8.00 do 18.00)
Temperatura: 24-25 C
NO2 - 0,30 mg/l
NO3 - 0.0mg/l
pH - 7,5
KH - 1 dKH
GH - 4 dGH
fe - między 0.0 a 0,1 mg/l
Po4 - 0.0 mg/l

Filtr - aquael pat mini - chodzi całą dobę. Napowietrzanie przez pól dnia.

Podmiany wody co drugi dzień - 20-25%.

Fauna:
4x Neon,
1 x Zbrojnik (chyba złoty),
2 x ślimak Helenka (jako zapobieganie pojawiania się innych ślimaków)



Flora:
Kabomba, Rogatek, anubias, kryptokaryna, Micranthemum umbrosum i java moss obsadzony na łupnie kokosa.




Jakieś sugestie czemu nagle kabomba zaczęła żółknieć? Za dużo/mało światła? Najbardziej mnie dziwi to, że parametry wody się nie zmieniły, oświetlenie też, nie grzebałem w podłożu, a mimo to coś się zmieniło...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Byc moze skonczylo sie makro/mikro w slupie wody, co by wskazywalo na dobry wzrost i nagla zapasc. Czesto niedobory magnezu sa podobne do zelaza czyli zolkniecie, aczkolwiek bez zdjecia ciezko cos wiecej powiedziec.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no w przypadku cabomby to wszystko możliwe.ładna roślinka ale grymaśna.miałem ja u siebie na początku lecz po jakimś czasie zaczęła marnieć i wyleciała cała niestety.ona nie lubi przesadzania a u mnie wkoło z substratu wyłaziła i była w lekkim zaciemnieniu (tu podejrzewam jedną z przyczyn) i ma dosyć spore wymagania tak jak kolega mark_farina napisał.poczytaj o jej wymaganiach bo z tego co pamiętam to kupowałem ją z żółtą etykietą czyli średnio wymagająca i patrząc na twoje parametry to brakuje przede wszystkim NO3 i po4,może rogatek ci zżarł cały azot a może i ta ledówka jest przy słaba(jaką ma barwę w k?) i jeszcze podmieniasz za często wodę.wystarczy raz w tygodniu około 20-25% ale nie co 2 dni.przy pH 7.5 trochę małe masz GH i KH,NO2 tez świadczy o niedomkniętym cyklu dojrzewania.jakimi testami to sprawdzałeś?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

mark_farina pisze: bez zdjecia ciezko cos wiecej powiedziec.
https://imgur.com/ekGlbP5
https://imgur.com/yWSYxYo
https://imgur.com/0QCa4PO

Na pierwszym widać kabombę najlepiej, aczkolwiek kolory nie są aż tak zielone. Bliżej im do żółci i brązu niż do uzyskanej na zdjęciu zieleni.
lysy68 pisze: i jeszcze podmieniasz za często wodę.wystarczy raz w tygodniu około 20-25% ale nie co 2 dni.przy pH 7.5 trochę małe masz GH i KH,NO2 tez świadczy o niedomkniętym cyklu dojrzewania.jakimi testami to sprawdzałeś?
W innym wątku na tym forum poradzono mi właśnie taka częstotliwośc podmiany wody - ze względu nie niewielki litraż.

Co do testów - kropelkowe (tzn. z probówkami) NO2, NO3, KH/GH i pH z Tropical. K, FE i PO4 z Zooleku.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

źle ci ktoś doradził chyba że miałeś jakieś problemy na starcie.ja w swoim 30l(40x25x30) podmieniam raz w tygodniu 8l wody.akwarium żyje swoim trybem.mam w nim 6x kirysek pigmey,6x gupik endlera,dużo krewetek i ślimaków.woda kryształ,rośliny rosną.
zerknij w mój link

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=22143
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

jts82 pisze:
Co do testów - kropelkowe (tzn. z probówkami) NO2, NO3, KH/GH i pH z Tropical. K, FE i PO4 z Zooleku.
No to powiedz nam co jest w wodzie po testach.
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

mark_farina pisze:
jts82 pisze:
Co do testów - kropelkowe (tzn. z probówkami) NO2, NO3, KH/GH i pH z Tropical. K, FE i PO4 z Zooleku.
No to powiedz nam co jest w wodzie po testach.
Takie coś (niestety nie ma składu ani na jednym ani na drugim). zgodnie z zaleceniami podanymi na etykiecie...
https://imgur.com/a/Z4kPL
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tej kabomby to ja się dopatrzeć u ciebie nie mogę.rogatek naprawdę licho wygląda no i widać na zdjęciach jak wszelki syfek zbiera na igiełki(taka jego uroda). prawdopodobnie NO3(azotu) mu brakuje i marnieje przez to bo z twoich testów wynika totalne 0-NO3
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

lysy68 pisze:tej kabomby to ja się dopatrzeć u ciebie nie mogę.rogatek naprawdę licho wygląda no i widać na zdjęciach jak wszelki syfek zbiera na igiełki(taka jego uroda). prawdopodobnie NO3(azotu) mu brakuje i marnieje przez to bo z twoich testów wynika totalne 0-NO3
Ile tego NO3 powinno być? Myślałem do tej pory ze azotany mam zbić do zera... O ja głupi...
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

a skąd.powinny być około 5-10 max do 20.wyjałowiłeś wodę i tego są efekty.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

Mogę to jakoś uzupełnić czy poczekać aż sam się pojawi?

Edit:
Albo lepiej.
Jakie parametry wody powinienem utrzymywać w tym zbiorniku (opis w pierwszy poście)? Bo może jest więcej takich rzeczy, które źle zrozumiałem...
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

NO2-0(azotyny powinny być niewykrywalne,chociaż u mnie zawsze coś tam się pokazują)
przy pH 7.5 masz dziwnie niskie GH i KH.podmieniasz samą kranówką?w kranie powinieneś mieć jakieś azotany.zrób test czystej odstanej kranówki.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ