Problem z oświetleniem ?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kod102
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2018 7:17

Problem z oświetleniem ?

Post autor: kod102 »

Witam wszystkich.Jestem nowy na forum i proszę Was o konkretną poradę ale może od początku. Około dwóch lat temu wzięło mnie na założenie akwarium, więc zakupiłem baniak 80x35x45 ( 126 L ) + cały osprzęt potrzebny. W zestawie z akwarium była pokrywa z oświetleniem T8 2x18 Wat. Po włożeniu żwirku, wsadzeniu roślin i zalaniu wodą, rośliny wytrzymały góra 2 miesiące i szlak je trafił. Po około roku później zrobiłem restart baniaka ale z tego co się naczytałem na forach dodałem ziemi ogrodowej. Przez pierwsze dwa tygodnie było super, rośliny rosły jak głupie, a później to samo co za pierwszym razem - znikły z pola widzenia. Przez kolejny rok dałem sobie spokój, no ale ostatnio mnie wzięło i coś z tym muszę zrobić. Zacząłem czytać o oświetleniu i wyszło mi, że mam za słabe światło 36 wat/126 L = 0,28 wat na litr ( chyba, że coś nie tak policzyłem ). Znalazłem gdzieś w necie aby wywalić całe T8 z pokrywy i wstawić T5. Chciałem wstawić coś takiego T5 Sylvania Aquastar 28 Wat a druga T5 Sylvania Gro-Lux 28 wat. I znowu 56 wat/126 L = 0,44 wat na litr. Z tego co czytałem to powinno być przynajmniej 0,5 wat na litr. Proszę o poradę czy to oświetlenie będzie dobre czy też dołożyć jeszcze jedną T5 Sylvania Gro-Lux 28 wat, a może jakieś inne rozwiązanie, a może problem nie jest w oświetleniu tylko ja coś daje ciała ? Podsuńcie jakieś dobre rady. Dzięki.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Nad mocnym światłem, a takie byś miał dokładając trzecią świetlówkę, trzeba też zapanować. Zostaw 56W i dobierz mniej wymagające rośliny. Zamiast Aquastara daj barwę 6500K i do tego Gro-luxe.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
kod102
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2018 7:17

Post autor: kod102 »

A co myślicie o tym ? Koszty zakupu takie same a rachunek za energię trochę mniejszy ( teoretycznie ).

http://allegro.pl/swietlowka-led-t5-13w ... 78475.html
ODPOWIEDZ