Metna woda po zalaniu i wysoka temperatura

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
fatgradma
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018 9:25

Metna woda po zalaniu i wysoka temperatura

Post autor: fatgradma »

Witam,

niedawno zalozylem moje pierwsze akwarium i choc z internetu tego czy owego sie dowiedzialem to sa dwie rzeczy ktore nie daja mi spokoju a na ktore nie znalazlem odpowiedzi.

Wiec najpierw do akwarium: 102 litry, filtr aquael fan 2, grzalka jak to grzalka, oswietlenie halogenowe.

Co sie dotad wydarzylo:

5 dni temu nasypalem piasku pod roslinki (nie doslownie piasek tylko jakis preparat ze sklepu zoologicznego, ale o konsystencji piasku) - tak 3 cm
Na to wyplukany zwirek - warstwa tez min 3 cm w niektorych miejscach sporo wiecej
Wyparzylem i rozlozylem ozdoby.
http://666kb.com/i/dq9tx1efnfgr291d2.jpg

2 dni temu (wieczorem) kupilem roslinki, zasadzilem, zalalem akwiarum woda z kranu i uruchomilem oswietlenie filtr (ustawiony prawie na max, o wezyk do tlenu prawie calkiem otwarty) i grzalke (ustawiona na 26-27 stopni). Woda byla wzglednie klarowna o temp. ok 15 stopni. Akwarium zalalem preparatami firmy Tetra (wg. instrukcji na opakowaniach): "SafeStart", "AquaSafe" i "PlantaMin". Na noc wylaczlyem oswietlenie, filtr i grzalke zostawilem.
http://666kb.com/i/dq9txpjefbu4jzyna.jpg

Na nastepny dzien rano wlaczylem oswietlenie. Woda wciaz wygladala na dosc klarowna, temperatura wzrosla do ok. 26 stopni. Zostawilem wszystko tak jak bylo, poszedlem do pracy.

Po powrocie z pracy ok 14:00 woda byla dosc metna, a temperatura wzrosla do 29 stopni. Wylaczylem grzalke z pradu (chociaz termostat wydaje sie dzialac i grzalka juz nie grzala). Pojechalem do sklepu, kupilem test jakosci wody 6 w 1 i preparat Tetra "Crystal Water" - nalalem wg. instrukcji na etykiecie. Przed wlaniem preparatu zrobilem test wody. Wszystkie parametry ok, tylko troche twarda, reszta nawet dosc wzorowa bym powiedzial. Po 12 godzinach dzialania lamp, wylaczylem je bo temperatura dalej sie utrzymywala, moze minimalnie spadla.

Tej nocy chodzil tylko filtr. Rano woda jest dalej metna, temperatura 27 stopni chociaz grzalka byla wylaczona z kontaktu juz ponad 16 godzin.
http://666kb.com/i/dq9ty8gfcjadq0yli.jpg
http://666kb.com/i/dq9tyr6c1nc1jrlly.jpg

I teraz moje pytanie: Czy to normalne ze woda jest taka metna, nawet po zalaniu "Crystal Water"? Co jest z ta temperatura? Mozliwe ze bez grzalki mam 27 stopni i juz, czy w akwarium moze zachodza jakies (niedobre?) procesy ktrore podnosza temperature?

usunęłam podgląd zdjęć by były za duże. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 20 sty 2018 11:45 przez fatgradma, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

po zalaniu akwarium może się pojawić zmętnienie ze względu na rozpoczynający się proces dojrzewania.powinno ustąpić samo chyba ze coś ci z dekoracji zmętnia wodę-chociażby kamienie lub podłoże.temeraturę utrzymuj około 25* bo żadne procesy nie podnoszą temperatury.wpływ na nią ma oświetlenie,pracujący filtr który ma cały czas chodzić 24h.jaka jest w twoim pomieszczeniu gdyż to też może mieć wpływ.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Powiem Ci że ładnie to wszystko wyszło, ale jak dla mnie za mało roślinek, no ale to moja opinia i nią się nie sugeruj bo ja lubię zarośnięte zbiorniki. Co do mętnej wody to akwarium jest w okresie dojrzewania i prawdopodobnie masz pierwotniaki, to normalne zjawisko na tym etapie zakładania akwarium. Poczekaj parę dni to samo przejdzie. Nie lej żadnej chemii, to niepotrzebne. Zbiornik z czasem sam się ustabilizuje. Piszesz że parametry są ok, ale poczekaj jeszcze z tydzień i sprawdź wtedy, zobaczysz że pokażą się azotyny i azotany, czyli normalna sprawa w trakcie zamykania cyklu azotowego w akwarium. Jak po tym szczycie azotowym, azotyny spadną do zera, możemy uznać ze akwarium dojrzało i można zacząć pomału wpuszczać obsadę.
fatgradma
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018 9:25

Post autor: fatgradma »

Dzieki za odpowiedz. W pokoju jest 23 stopnie. Tak jak pisalem grzalka wylaczona z kontaktu juz ponad 16 godzin, oswietlenie wylaczone ponad 12 godzin juz. Chodzi tylko filtr, a temperatura 27 stopni. Nie mam pojecia jak ja obnizyc.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

sprawdź drugim termometrem, może ten złą temperaturę ci wskazuje. Jak drugi pokaże Ci taką samą to będziemy szukać gdzie indziej problemu.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Halogenowe oświetlenie?
No to chyba halogen grzeje.

Ładne akwarium, tak.

Jeżeli chodzi o łupek, to dobrze się sprawuje w zasadowej wodzie w kwaśnej już jest to problematyczne. Moim zdaniem.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Raori Myślisz że, te halogeniki emitują tak dużo światła aby ogrzać wodę o 4 stopnie w stosunku do temperatury pokoju? Może i tak.
Fatgradma w takim razie napisz jaką masz temperaturę wody rano przed włączeniem oświetlenia, być może w tych halogenach leży problem.
fatgradma
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018 9:25

Post autor: fatgradma »

Dziekuje za odpowiedzi,

dzisiaj rano bylo 26 - 27 stopni. Oswietlenie bylo wylaczone prze 12 godzin. Oswietlenie dziala teraz od ok 1,5 godziny i temperatura sie utrzymuje w tym zakresie, aaale: posluchalem rady i pojechalem po drugi termometr. Na nim jest 25 stopni.

Czyli wychodziloby na to ze po prostu nie potrzebuje grzalki (mieszkam w bloku, nie grzejemy bo do okola mieszkaja same babcie i grzeja na full) akwarium stoi blisko sciany a nawet dwoch a daleko od drzwi balkonowych.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

No to 2 stopnie różnicy na termometrze. 25 st. jest jak najbardziej ok.
fatgradma
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018 9:25

Post autor: fatgradma »

No to wyglada na to ze problem sie "rozwiazal" a raczej go nie bylo. Co do metnej wody to po prostu czekac, tak? A po jakim czasie zrobic pierwsza podmiane?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Tak poczekaj samo przejdzie, a co do podmiany to poczekaj, aż zamknie się cykl azotowy.
fatgradma
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2018 9:25

Post autor: fatgradma »

Sprawa tak jak pisaliscie sama sie rozwiazala. Metna woda sama przeszla a akwarium od 1,5 miesiaca dziala bez grzalki bo temperatura sie zgadza. Temat do zamkniecia a reszta tutaj: viewtopic.php?t=23747
ODPOWIEDZ