Lampa na T5/T8 do 126l akwa

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
largi
Posty: 16
Rejestracja: 20 sty 2017 20:05
Lokalizacja: Busko

Lampa na T5/T8 do 126l akwa

Post autor: largi »

Witam.

Mam do Was pytanko drodzy koledzy ;)

Otóż zbiornik jaki posiadam to 80x35x45 126l
Filtr HW 302.

Przez kilka miesięcy miałem w nim oświetlenie własnej produkcji DIY z power led, ale niestety belka wysiadła, i powiem szczerze z braku czasu nie mam ochoty jej już naprawiać ani szukać przyczyny. Umyślało mi się zakupić lampę na świetlówki T8 początkowo myślałem o takiej Aquanva NDL-800. oczywiście chciałbym wymienić świetlówki w niej zawarte na coś typu sylvania grolux itp, czy będzie możliwość ? Możecie koledzy doradzić.

Jeszcze znalazłem jedną lampę Odyssea DUAL PRO 2x24W na T5, tak samo jak wyżej wymienił bym w niej świetlówki z czasem.

Pewno zastanawiacie się czemu takie coś, otóż jest dla mnie to wygodniejsze, w razie awarii świetlówki po prostu kupie nową, ale nie wiem czy świetlówki w nich zawarte w zestawie odbiegają od tych na rynku, boje się żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Patrzyłem też na lampy ledowe , ale po ostatnich przejściach mojej lampeczki ledowej, raczej nie jestem skłonny do takiego zakupu.

Bardzo bym prosił o poradę, osób które są bardziej w temacie. Którą lepiej kupić, nie chce też majątku wydać ;). Każda rada jest cenna.

Z góry dziękuje ;) za wszelką pomoc.

Ps. Proszę o usunięcie drugiego postu.

Usunąłem:)
MOD krzych_100
Ostatnio zmieniony 20 sty 2018 13:53 przez largi, łącznie zmieniany 2 razy.
Amator2k18
Posty: 20
Rejestracja: 06 sty 2018 15:11
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Amator2k18 »

Z tego co wiem, to świetlówki są lepsze od ledów. Najlepiej mieć T5 i żeby dla twojego akwarium wychodziło minimum 0.5w/l więc w twoim przypadku kupiłbym 2x32w 6500k. Pamiętaj tylko by co roku je wymieniać na nowe.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

To czy świetlówki są lepsze od led-ów to jest pogląd dyskusyjny. Sporo (bardzo sporo) projektóe DIY jest po prostu błednei zaprojektowanych i/lub wykonanych . Z tego powodu obawy w zakupie nowego oświetlenia LED jest ... nieuzasadnione.
Zauważ że awarii może ulec nie tylko świetlówka - inne elementy również nie są niezniszczalne .

Świetlówki T8 to już dinozaury na wyginięciu i przy okazji źródło światła o najgorszych parametrach energetycznych . Jeśli jednak zdecydujesz sie na świtlówki to wyłacznie t5.
ODPOWIEDZ