Mętna woda_problem od kilku tygodni

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Thorsten
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2018 15:49

Mętna woda_problem od kilku tygodni

Post autor: Thorsten »

To mój pierwszy post, więc na wstępnie witam wszystkich - cześć! :-)

Mam duży problem z mętną woda w akwarium, ale od początku...
Zbiornik ma 180l (Aquael z filtrem wewnętrznym kolumnowym światło ledowe) i został uruchomiony ok. trzech-czterech miesięcy temu. Zarybiane rozpocząłem od momentu aż woda dojrzała (trwało to ponad 3-tygodnie), początek był optymistyczny i nic nie zapowiadało katastrofy, aż po miesiącu od wpuszczenia ryb (2 skalary, 2 molinezje, tetra cesarska, 2 gurami mozaikowe, 2 gurami niebieskie) pojawiło się pierwsze zmętnienie. Wiem że w akwarystyce pośpiech jest potrzebny tylko przy ścieraniu wody z podłogi ;-), czekałem stosując tylko co 3 dni podmianki wody i czyszczenie zbiornika z odchodów - prze dwa-trzy tygodnie bez zmian. Wreszcie polecono mi środek do klarowania wszelkich zmętnień wody Clarity i po zastosowaniu (może to przypadek) ale pomogło. W ciągu tygodnia woda znowu czysta, więc zachęcony sukcesem dokupiłem nowe ryby aby zakonczyć obsadę (6 tęczanek i 4 kosiarki). Idylla trwała z miesiąc i zaczęło znowu mętnieć w akwarium.
Nie robiłem gwałtownych ruchów, podmieniałem wodę co 3 dni i czekałem na lepszy rozwój sytuacji, ale było tylko gorzej. Zdesperowany zastosowałem ponownie Clarity, ale bez efektu. Postanowiłem wspomóc bakterie nitryfikacyjne i zastosowałem środek FEMANGA Bakto Fit kilka razy (w sumie 2 tygodnie od pierwszego zastosowania specyfiku) i nic aż do dzisiaj, kiedy proszę o pomoc. Woda aktualnie jest zielonkawo mleczno mętna, normalnie nie widać ryb.
Aha, parametrów wody nie mierzyłem, poza temp. 24 st.

Tym którzy dobrnęli do końca mojego wątku dziękuję i proszę o jakieś rady.

pozdr
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Z Twojego opisy wynika, że działasz po omacku.
Nie będę się wypowiadał na temat źle dobranej obsady, męczysz ryby...

Może zmierz parametry wody na początek.
Opisz dokładnie zbiornik, bo może masz coś syfiastego w wystroju .
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

No i zrób konkretną podmianę wody.
Thorsten
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2018 15:49

Post autor: Thorsten »

Raori ---> podłoże mam piaszczyste (dokładnie wypłukane), korzeń i śtednia obsada roślin, z pozostawionym miejscem do pływania.
Jakie parametry wody zbadać na początek?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

pH, GH, KH - to podstawowe parametry i mus, żeby mieć preparaty do oznaczania w domu. Szczególnie jak chcesz trzymać w nim ryby. To istotne, żeby parametry wody były w optimum (a nie w zakresie) dla gatunków jakie trzymasz, w przeciwnym wypadku będą chorować, a nawet umierać. Z tego co opisałeś masz ryby ze środowisk kwaśnych i zasadowych. Ale najpierw opanuj obecne zmętnienie.

Trex ma rację, zrób konkretną podmianę wody. Tak z połowę.
Potem podmiana wody obowiązkowo co tydzień jakieś 15-20% (jak podmieniałeś co 3 dni to bardzo dobrze, ale ile), masz duże ryby.

Jaki masz ten filtr. Może jest niewydajny i nie wyrabia.

Filtr nie należy czyścić pod kranówą, bo zabija się wtedy bakterie nitryfikacyjne i po takim czyszczeniu akwarium startuje jakby ponownie. Wtedy też można spodziewać się kłopotów. Pewne przesłanki sugerują, że mogłeś wybrać taką opcję.
Obrazek
[126L] Dżungla
Thorsten
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2018 15:49

Post autor: Thorsten »

Ok, zbadam parametry wody i podmienie ile się da. Pamiètam o tym, wkłady myłem w wodzie z akwarium. Filtr jest dedykowany do tego akwairium, więc powinien dawać rade.
Dzięki za rady, dam znać jak zbadam wodę.
ODPOWIEDZ