"Złoty środek" w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

"Złoty środek" w akwarium

Post autor: AaDd2001 »

Chciałem się spytać w szczególności znawców (modelatorów forum) jakie czynniki są najważniejsze czynniki wpływające na to aby rośliny zdrowo rosły , ryby zdrowo pływały i aby glony nie rosły. Aby wszystko było w jak najlepszym porządku.

Moje kroki w tym temacie.

- światło diody 6500K, 24W, /// na 64 litrowe akwarium,
- butla z CO2 i komputerem pH, puszczona na 24H, /// dostarczanie CO2 roślinom, koryguje pH wody,
- wpuszczać zwierzęta do akwarium po uporządkowaniu się cyklu azotowqego,
- nie przerybiać akwarium /// aby była zachowana równowaga ilość zwierząt na dany litraż wody ( JAKI JEST PRZELICZNIK na moje 64l)
- filtracja połowa filtru gąbka a druga połowa ceramika
- napowietrzanie akwarium przez ruch tafli wody z filtra kaskadowego
-....
no i właśnie o czym należy jeszcze pamiętać
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Wiem że led ledowi nie równy ale 24w przy 64L to trochę sporo ;), będziesz musiał wzorowo trzymać parametry wody żeby nie skończyło się inwazją glonów.
Ortodoksyjny akwarysta
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ledy przelicza się trochę inaczej niż zwykłe świetlówki ale na ten temat niech się wypowiedzą ci użytkownicy,którzy z ledów korzystają gdyż ja tylko zwykłe świetlówki wykorzystuje w akwarium.co do obsady to przelicza się mniej więcej 1l na 1cm rybki wiec sam musisz odpowiednio doprać pod kontem rzeczywistego litrażu i parametrów twojej wody
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

1l/cm długości ryby niestety nie jest fajny, może dotyczyć wyłącznie ryb drobnych ewentualnie...wielkość ryb z kolei dobierasz głównie po długości zbiornika i jego "temperamencie", znalazłem fajny tekst, co kiedyś mi się zagubił:
http://alarta.blogspot.com/2015/08/dugo ... c-ryb.html

Pamiętać o podłożu, rodzaj podłoża ma wielki wpływ na cały zbiornik. Jeśli planowane będą ryby denne lub kopiące to od razu nastaw się na drobny piasek. Grubość podłoża ma duży wpływ na rośliny korzeniowe, 5cm to minimum, aby rozwijały się prawidłowo.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Tak, wiem.
Mam zamiar kupić 2/3 kiryski pigmeje i 2/3 otoski, dla nich specjalnie zakupiłem piasek ~ "puder" piały kwarcowy.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Kiryski i otoski to ryby stadne i zaleca się trzymać w większej grupie min. 6 szt. Otoski są bardzo delikatne i wrażliwe na parametry wody.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

z otoskami masz racje gdyż potrafią padać nawet świeżo po wpuszczeniu do akwarium.ja u siebie po restarcie cały czas je obserwuje bo azotyny są bardzo wysokie ale odpukać na razie jest z nimi oki.
kiryski pigmeje są rewelacyjne ale minimum 6 sztuk i otoski też przynajmniej ze 4.parametry wody przede wszystkim sprawdź przed wpuszczeniem rybek.pH,GH,KH,NO3,NO2-w cyklu dojrzewania najistotniejszy parametr.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

A jakie pH mam ustawić na komputerze?
wiem że ma być poniżej 7, ale dokładnie ile?
6,8; 6,7; 6,6;...???
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

AaDd2001 Żeby wiedzieć jakie ustawić pH, musisz podać jakie masz KH, żeby nie zagazować ryb.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

BARA ratuj co mam zrobić? /// zwracam się bezpośrednio do BARY ponieważ wydaje sie osobą kompetętna, udziela się na forum, stosuje Aquacid i ma bardzo dużo doświadczenia pozatym jest biologiem. Mam nadzieję że mi wybaczy takie bezpośrednie działanie co do jej osoby ///

Kupić kosztowny zestaw CO2 czy obniżać pH Aquacid-em?

Ile codziennej pracy należy włożyć w jedno i drugie i co należy robić, ile razy w tygodniu mierzyć parametr wody?

Co jest bardziej pracochłonne?

Jak wydajny jest zestaw Aquacid-u 1000ml na moje 64 litry na ile starczy?

Co jaki czas sprawdza się, kontroluje się pH i KH wody przy CO2 i Aquacidzie?

Czy jak bym dozował Aquacid-em to musze mieć również Aqualkal?

Innych bardzo proszę o włączanie się w dyskusję. Nikogo nie wykluczam
Ostatnio zmieniony 22 sty 2018 20:07 przez AaDd2001, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jak chcesz bezpośrednio do Bara, to pisz PW
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Kupić kosztowny zestaw CO2 czy obniżać pH Aquacid-em?
Dla roślin lepiej CO2, dla ryb moim zdaniem bezpieczniej Aquacid (ogólnie jakiś kwas nieorganiczny)
Ile codziennej pracy należy włożyć w jedno i drugie i co należy robić, ile razy w tygodniu mierzyć parametr wody?

Co jest bardziej pracochłonne?
Kilka razy przygotujesz wodę do podmian i już wiesz z grubsza ile potrzeba kwasu by mieć pożądane parametry. Potem mierzysz tylko wodę przed wlaniem do akwarium (raz w tygodniu), w samym zbiorniku parametry będą zbliżone do tych, jakie wlewasz.
Jak wydajny jest zestaw Aquacid-u 1000ml na moje 64 litry na ile starczy?
Przy KH 7-8*n schodziło mi 30-50ml (nie pamiętam dokładnie) na 60 litrów wody.
Czy jak bym dozował Aquacid-em to musze mieć również Aqualkal?
Nie, możesz skorygować pH kranówką czy tam roztworem sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Napiszę krótko: jakie masz w wodzie KH? Jak wiesz stosuję w razie potrzeby Aquacid i używam wody destylowanej, żeby przygotować wodę do podmian.
Nie jestem przeciwnikiem CO2. Spróbuj sam co będzie lepsze w Twoim przypadku.

Wodę podmieniam co tydzień lub ok. 10 dni w ilości 36 - 50 l w akwarium 128l. Zbiornik jest bardzo stabilny, stoi po ostatnim restarcie już ponad 3,5 roku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

KH dziś wynosiło między 3~4 stopni niemieckich

Innych również zachęcam do pisania w moim poście.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W takim razie weź 4-5ml Aquacidu wlej do 10 litrów wody (np. wiadro, miska) i włącz mieszanie (turbinka, napowietrzacz). Za 3-4 godziny sprawdź pH i KH, powinieneś mieć pH ~6-6,5 i KH ~1*n.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ