Akwarium 240L od początku

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
piotrh1
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2018 10:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Akwarium 240L od początku

Post autor: piotrh1 »

Część wszystkim,
Po kilku latach przerwy zamierzam wrócić do zabawy z akwarystyką poświęcając jej więcej czasu niż ostatni raz. Działałem na 200 L głownie pospolite ryby i niewymagające rośliny, słabe oświetlenie bez CO2.

Proszę was o opinię co proponowanych sprzętów:
Docelowo chcę aby o wyglądało minimum następująco:
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5B24120B
Zdjęcie ukradnięte z innego forum 
Po jakimiś czasie - 20x neon 5x gurami
Zbiornik 240L poszukuje kompletu. Głównym powodem jest układ kolorystyczna akceptowalny przez żonę  popiel/biały.
Tutaj przykład kompletu:
---------------------
Nie ukrywam że czytając forma zakup takiego kompletu jest nieopłacalny ale z drugiej strony ciężko dobrać wszystkie elementy pod kolor itp.
Osprzęt:
Grzałka - Aquael Gold 300 W
Podłoże Advanced Soil Plants 8 L - około 4 opakowania
Filtr ( tutaj wybór):
- Ehiem 2275
- Ehiem 2273
Dodatkowo prefiltr HW-603
Zestaw CO2
---------------------------
Oświetlenie:
zakładam że w pokrywie jest 30 W 6500K, chcę dokupić 2x 110 cm
--------------------------
Pytanie czy to wystarczy? Tu największy dylemat
Korzenie red Moore oraz scenery stone.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Jesli chodzi o swiatlo to o ile jestes gotowy i chetny na rosliny srednio wymagajace/wymagajace to jako minimum egzystencji chcesz sie zmiescic w 0.5 do 0.7W/L. Pamietaj ze w tym zbiorniku prawdopodobnie swiatlo od gory do dna bedzie miec okolo pol metra do przebycia i straty beda dosc znaczne w przypadku trawnikow itd. Jak mam byc szczery to najlepiej by bylo gdybys mial minimum 100W oswietlenia ale to i tak nie jest wg mnie duzo. Jesli beda cryptokoryny, mchy, mikrosoria itd to powinno wystarczec, natomiast kolorowe czerwone rosliny i trawniki beda bardzo slabo i zle rosly. CO2 przy takim swietle tez nie spelni do konca swojej roli niestety. Pomysl o swietle 120-140W.

Substart aktywny ma to do siebie ze w pewnym momencie szybko i nagle sie konczy i zostajemy z baniakiem i roslinami, ktore zaczynaja dostawac dziur i sie rozpuszczaja. Pomysl o ziemi ogrodowej, w tak duzym zbiorniku warto to zrobic, a ziemia czesto starcza na lata.

Co do ryb sie nie wypowiem bo ja mam ryby jako tlo dla roslin wiec koledzy i kolezanki pomoga.
piotrh1
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2018 10:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: piotrh1 »

Wskaźnik W/L rozumiem , ale niestety było to proste przy świetlówkach, moja wiedza nie ogrania policzenia tego przy Led. Dlatego pytanie o ilości świetlówek jak musi być, barw światła i rozmiaru diody :)

Z twojego doświadczenia ile substrat pełni swoją rolę?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

piotrh1 pisze:Z twojego doświadczenia ile substrat pełni swoją rolę?
Mialem cos od Tetry, jakies tam aktywne super cudo, starczylo na okolo pol roku, przy czym nie ukrywam ze proces ten przyspieszyl fakt ze posiadalem kilka duzych cryptokoryn oraz jednego duzego echinodorusa, rosliny te zawodowo wyjalowily wszystko co mozliwe w 6miesiecy, potem zaczely sie rozpuszczac i dziurawic.

W internecie jest przelicznik Lumen - Watt i kazdy LEDy mozesz przekalkulowac sobie na W/L zazwyczaj LEDy maja 10-15% wiecej swiatla od swietlowek ale to nie jest norma tylko przypadek.
piotrh1
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2018 10:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: piotrh1 »

Na początek pójdzie zakup:

Dioda: 5630
PLANT GREEN x1
White + 6500k x2
Oraz 1x 8000 k
może się z tego uzbiera z 120 W w LED
ODPOWIEDZ