Problem z filtrem. czy wymienić filtr?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Adamus84
Posty: 16
Rejestracja: 25 sty 2018 18:50

Problem z filtrem. czy wymienić filtr?

Post autor: Adamus84 »

Witam wszystkich.
Chciałbym prosić Was o radę.

Kupiłem zestaw akwarystyczny na moje pierwsze akwarium. Zestaw nazywa się Tetra AquaArt LED i zawiera:
- akwarium 60l z pokrywą,
- grzałka,
- filtr tetra easy crystal 300
i dodatki typu termometr, tetra aqua balance, aqua safe...

Wydaje mi się, że ten filtr jest za słaby.
Po napełnieniu akwarium woda była czysta przez jakieś 2 dni, potem zrobiła się mĘtna. Jest to filtr kaskadowy i podobno powinien tworzyć jakąś falę na powierzchni. Mój filtr nie tworzy żadnej fali, woda płynie delikatnym strumykiem a na powierzchni woda ani drgnie. No w okolicach 2-4 cm od kaskady jest ruch, wiadomo... tam woda wypływa. W ogóle to na powierzchni wody jest jakby jakaś delikatna zawiesina.

Akwarium dojrzewa 3 tydzień, nie mam jeszcze żadnej obsady. Woda mĘtna, Roślinki w coraz gorszej kondycji. Parametry wody: NO3-0, NO2-0, GH->4, KH-6, pH-7,2 ,Cl2-0

Zastanawiam się nad wymianą filtra, może polecicie jakiś filtr wewnętrzny do akwarium 60l? A może tak ma po prostu być?

Zapomniałem dodać, że podłoże to żwirek kwarcowy o grubości 2-4mm. Żwirek przepłukany kilka razy w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Skąd więc tam meĘtna woda?


nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. MOD BARA
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Mętna woda niekoniecznie musi być spowodowana zamuleniem i Twoje akwarium jest tego przykładem. W Twoim zbiorniku dobrze rozwijają się bakterie powodujące zmętnienie wody.
Masz miękką i zasadową wodę. Jest ona z tego powodu uboga w składniki pokarmowe potrzebne roślinom do rozwoju , rośliny się nie rozwijają, bo głodują.
Roślinom potrzebny do życia jest pokarm(niekoniecznie podany w postaci płynu czy też proszku) i światło przy czym różne gatunki roślin mają różne wymagania w tym względzie.
Jakie masz oświetlenie zbiornika i jakie rośliny?
Na tym etapie rozwoju zbiornika sama zamiana filtra nie poprawi sytuacji.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Adamus84
Posty: 16
Rejestracja: 25 sty 2018 18:50

Post autor: Adamus84 »

Oświetlenie było razem z zestawem i jest to listwa LED AL 9,6W.
Roślinek posiadam 20 różnych gatunków więc chyba nie ma sensu wymieniać wszystkich. Roślinki kupiłem z allegro. Gotowy zestaw roślinek na 1,2,3 plan w akwarium. Roślinki dotarły do mnie w super kondycji - teraz wyglądają duż gorzej. Stosuje nawóz dla roślinek " Easy- Life Profito. Profesional plant fertilizzer".

Zbiornik oświetlam 12h dziennie.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Adamus84 pisze:KH-6, pH-7,2
Przy tych parametrach masz w zbiorniku ok. 11mg/l rozpuszczonego CO2, nie jest to więc optimum ale mniej wymagające rośliny powinny sobie poradzić. Dobrze by zrobiło roślinności obniżenie pH, co podniosłoby też rozpuszczalność CO2.
Oświetlenie montowane w zestawach zazwyczaj jest na poziomie minimalnym.
Samo nawożenie niewiele tu pomoże.
Adamus84 pisze:Roślinek posiadam 20 różnych gatunków
Moim zdaniem dobre warunki można stworzyć w zbiorniku dla kilku gatunków.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Adamus84
Posty: 16
Rejestracja: 25 sty 2018 18:50

Post autor: Adamus84 »

Dziękuję za odpowiedź.

Może pokombinować coś z CO2? Dokupić jakąś butlę z CO2 lub coś w tym stylu?
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Zakup butli CO2 jest jak najbardziej wskazany, na pewno poprawi sytuację z parametrami a przez to rośliny się ucieszą.
Adamus84 pisze:listwa LED AL 9,6W.
Ile Kelwinów ma ten cud techniki?
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Adamus84
Posty: 16
Rejestracja: 25 sty 2018 18:50

Post autor: Adamus84 »

A żebym ja to wiedział? Całą instrukcję przeszukałem aby to znaleźć i nic nie opisali... Napisali tylko " AL 9,6W".
Generalnie to ta listwa generuje bardzo jasne światło.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Pozostaje mieć nadzieję, że to światło będzie dobre dla roślin. :)
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Adamus84
Posty: 16
Rejestracja: 25 sty 2018 18:50

Post autor: Adamus84 »

Podmieniłem 25% wody.Teraz jest czyściej... zobaczymy czy taki efekt się utrzyma, czy woda zmĘtnieje. Filtra na razie nie będę zmieniał, poczekam i zobaczę co będzie.

Na niemieckim forum znalazłem informacje ,że temperatura barwowa oświetlenia dołączonego do zestawu wynosi 6500K.
ODPOWIEDZ