Niewypłukany żwir - nowe akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Niewypłukany żwir - nowe akwarium

Post autor: PinkiBrodacz »

Witam.
Zakupiłem czarny piasek bazaltowy do mojego akwarium. Sprzedawca zasugerował "Podłoże bazaltowe jest po obróbce wodnej. Nie należy go ani płukać ani gotować ponieważ traci swoje właściwości". Tak więc zrobiłem - prosto z worków do akwarium i na to woda. Na początku woda mętna wiadomo ale po 2 godzinach pracy pompy zaczęła się krystalizować powoli. Martwi mnie jednak, że przy najmniejszym kontakcie z podłożem (wsadzanie dekoracji itd) na nowo unosi się syf i woda wraca do początkowego zabrudzenia. Zaczynam mieć wątpliwości czy dobrym pomysłem było dać niewypłukany żwir. Czy po upływie kilku godzin, dni wszystko się ustabilizuje ? Konieczne jest wylewanie wody, wyciąganie żwiru i płukanie go ? Akwarium ma 240l więc wolałbym sobie tego oszczędzić. Proszę o radę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

zawsze trzeba kilka razy czy to piasek czy to żwirek przepłukać w ciepłej wodzie tak aby się syfu pozbyć,jedynie substratu i ziemi ogrodowej się nie płucze.sprzedawcy jak zwykle kity wciskają.dlatego teraz możesz mieć takie efekty przy ingerencji w podłoże
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Co wiec radzisz ? Zostawić to tak i czekać ? Jutro odbieram resztę korzeni a za tydzień sadzę rośliny więc będę zmuszony jeszcze kilka razy ingerować w podłożę. Z czasem będzie ok? Czy ryby denne będą powodować wciąż wydostawanie się syfu z podłoża ? Filtr jest w stanie z czasem się tego pozbyć ?
Akwarium było dzisiaj zalane więc mógłbym jeszcze wylać wodę i wystartować raz jeszcze ale nie ukrywam, że szkoda mi tych 240l wody która pójdzie w kanał
Awatar użytkownika
forestkorsze
Posty: 34
Rejestracja: 08 lut 2015 20:21
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: forestkorsze »

Uważam, że robisz akwarium dla siebie i chcesz być zadowolony ze swojego akwa. Raz na jakiś czas będziesz coś robił przy dnie, chociażby odmulał i wtedy będziesz się wk....ał, "czemu tego od razu nie poprawiłem" Jesteś na początku robienia baniaka, więc zrób od początku tak jak należy. Popełniłeś błąd za namową "sprzedawcy", zdaża się. Na przyszłość będziesz już pamiętał o tym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
SKS
Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

PinkiBrodacz pisze:Co wiec radzisz ? Zostawić to tak i czekać ? Jutro odbieram resztę korzeni a za tydzień sadzę rośliny więc będę zmuszony jeszcze kilka razy ingerować w podłożę. Z czasem będzie ok? Czy ryby denne będą powodować wciąż wydostawanie się syfu z podłoża ? Filtr jest w stanie z czasem się tego pozbyć ?
Akwarium było dzisiaj zalane więc mógłbym jeszcze wylać wodę i wystartować raz jeszcze ale nie ukrywam, że szkoda mi tych 240l wody która pójdzie w kanał
Bez przesady, 1 m3 zimnej wody kosztuje ok 10 zł. Wylejesz raptem coś wody za 2,5 zł. To chyba nic w porównaniu ze spokojem że zrobiłeś to jak należy. Masz samą wodę z podłożem to dla świętego spokoju, spuść ją, wypłucz podłoże i od nowa zalej.
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Zaraz po przebudzeniu ruszyłem podłożem i jest to samo. Filtr chodził jakieś 20godzin. Wymiana wody i wypłukanie żwirku to jedyne sensowne wyjście - tak jak mówicie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

i filtr cały czas ma pracować 24/h bez przerwy chyba że prace konserwacyjne
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Mam jeszcze jedno pytanko. Kupując zestaw dostałem środek do wody TetraAqua AquaSafe. Lać to teraz do wody na starcie czy zostawić na podmiany?
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Zostaw na podmiany. Na starcie woda sama dojdzie do wlasciwych parametrow.
Ortodoksyjny akwarysta
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale po co w ogóle używać tę niepotrzebną chemię...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

BARA pisze:Ale po co w ogóle używać tę niepotrzebną chemię...
Mogę prosić o rozwinięcie myśli? Myślałem, że to konieczne przy podmianach
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niekonieczne. Do baniaków służących do przechowywania wody do podmian lejesz wodę z kranu - pamiętaj, że wodociągi stosują system filtracji uzdatniający wodę jako pitną - czekasz parę godzin, aż wyrówna się jej temperatura i ewentualnie parametry w kontakcie z powietrzem, po czym lejesz ją do akwarium.

"Uzdatniacze" nic nie wnoszą i niczego nie zmieniają. Są chemią, która ma zadanie wyciąganie kasy z kieszeni niedoświadczonych akwarystów.

No, chyba że mieszkasz w miejscu, gdzie woda nie jest uzdatniana do picia...

Poczytaj to, co jest w opisie na opakowaniu uzdatniacza. O jakich metalach ciężkich jest napisane? Co takiego z tych metali jest w naszej wodzie? A chlor? W Polsce woda już dawno nie jest chlorowana... O koloidach i witaminie B to zwykła ściema, o stabilizowaniu poziomu pierwiastków śladowych to czysty marketing... Jako biolog nieco się uśmiecham jak czytam takie poezje sprzedażowe.
To tak jak stosowanie suplementu diety na odchudzanie, bez diety i ruchu fizycznego.

Już dawno temu dałam sobie spokój z jakąkolwiek chemią do akwarium.

I jeszcze jedno: filtr ma chodzić w akwarium non stop. Chyba że musisz go wyłączać na parę minut w trakcie cotygodniowej podmiany wody i odmulania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Dzięki za naświetlenie tematu.
Filtr wiem że musi być non stop. Pisząc wyżej, że chodził 20godzin miałem na myśli moment od zalania z brudnym żwirkiem do stwierdzenia, że to bezsensu.
ODPOWIEDZ