Czy to ospa

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
le0nek
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2017 18:18
Lokalizacja: Strzelin

Czy to ospa

Post autor: le0nek »

-litraż 120;
-Para kakadu, bystrzyk ornatus x6, para zbrojników L 201
- mrożony oczlik, larwy komara czarnego, granulat Hikari, wodzień, solowiec
-temperatura wody 26
- 4 Helenki
-jak często podmieniasz wodę? Co dwa tygodnie 25%
-jak długo akwarium stoi? 2 lata
-jak dawno ryby zostały wpuszczone: 2 lata
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę Zewnętrzny Eheim, grzałka 150W, oświetlenia 2x 18W
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo? Moczarka, kryptokoryny
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby nie
-co jest podłożem żwir i piasek, sam spód substrat JBL

Ostatnio zauważyłem na moim ornatusie białe kropki, przeglądnąłem całe stado i jeszcze jedna sztuka ma małe kropki. Podejrzewam, że trafiła mi się ospa, ale nie jestem pewien. Czy na podstawie zdjęcia da się to zweryfikować? Poza tym ryby nie wykazują jakiś oznak choroby. Nie zauważyłem spadku apetytu, czy apatii.

Obrazek
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

W czasie świąt też moje akwarium przeszło ospę, nie wiem skąd się wzięła w sumie, od czasu kiedy zaczęła się choroba ostatnie zwierzę trafiło do zbiornika ze 3 tygodnie wcześniej. Neony były wysypane jak Twoja sztuka ze zdjęcia, pielęgniczki miały pojedyńcze kropki jak i tęczanki.

W sumie padł mi jeden otosek, ale prawdopodobnie z powodu zbyt wysokiej temperatury, pozostała obsada wyleczyła się bez szwanku, zastosowałem CMF Tropicala zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
le0nek
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2017 18:18
Lokalizacja: Strzelin

Czy to ospa

Post autor: le0nek »

Zastanawialem się nad zielenią malachitową ale skoro pomógł ci CMF to jego zastosuje. U mnie samica L201 z miesiąc temu doszła. Może to ona.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę zastosować Ichtio firmy Tropical, moim zdaniem jest to najskuteczniejszy preparat na kulorzęska.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

"bara" ma rację ichtio tropicala jest bardzo skuteczny tylko trzeba się ściśle zastosować do instrukcji na opakowaniu.
przede wszystkim utrzymanie temperatury w czasie leczenia 28 do 30* i jak najmniej oświetlać przez ten czas zbiornik.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

lysy68 pisze: i jak najmniej oświetlać przez ten czas zbiornik.
Tak, to prawda. Preparat rozpada się w wodzie pod wpływem światła.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
le0nek
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2017 18:18
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: le0nek »

Dzisiaj rozpoczynam kurację. Zdam relację z przebiegu procesu. Światło ograniczę.do minimum. Dziękuję za porady


Pytanie za100pkt mam? Dyskutuje z kolegą i on twierdzi że na czas kuracji wyłącza filtr zewnętrzny i daje kostkę napowietrzającą. Ja chciałem wyciągnąć węgiel, a zostawić zeolit, ceramikę i gąbki w prefiltrze. Jak wam się wydaje?
Ostatnio zmieniony 03 lut 2018 8:46 przez le0nek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

węgiel aktywny musisz natychmiast wyciągnąć z filtra bo będzie ci wchłaniał lekarstwo i nici z leczenia.włóż go dopiero po zakończonej kuracji, oczyścisz w ten sposób wodę z resztek leku.nie wiem jak z zeolitem ale reszta wkładów niech zostanie i wszystko ma pracować cały czas.napowietrzanie w czasie leczenia też ma być cały czas i w miarę silnie włączone.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
le0nek
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2017 18:18
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: le0nek »

Z węglem to oczywista sprawa. Tu sporu nie było. Ja też uważam, że filtr biologiczny powinien chodzić normalnie + dorzucę kostkę napowietrzającą. On z kolei twierdzi, że na czas kuracji wyłączał filtr zewnętrzny i go dezynfekował, a zostawiał napowietrzanie i filtr wewnętrzny. Rzekomo przyspiesza to proces kuracji. Na moje pytanie, w jaki sposób nie umiał odpowiedzieć, stąd moje wątpliwości. Z czysto kronikarskiej pasji podzielę się rezultatami kuracji.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

oki.co do wyłączenia filtra zewnętrznego to się nie wypowiem gdyż nie posiadam żadnego.natomiast wewnętrzny to jasna sprawa no i silne napowietrzanie przez ten czas
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wyłączysz filtr biologiczny na kilka dni i nie masz filtracji biologicznej, nie mówiąc o dezynfekcji...niby lek może zabić bakterie nitryfikacyjne, ale jakoś testy mi nie pokazały, aby podczas kuracji czy po niej parametry związków azotu zaczęły szaleć, bo ich nie ma. Jak zdezynfekujesz biologa to nie będzie ich na pewno i nowe kłopoty mogą się zacząć.
Kiedy leczyłem zbiornik to wszystko chodziło jak zawsze, nie mam brzęczyka, filtr pracował na maks po prostu i była odpowiednio wysoka temperatura.
Nie polecam odłączać filtra.
le0nek
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2017 18:18
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: le0nek »

O i o taką wypowiedź mi chodziło. Przychylam się do takiego zdania i znalazłem potwierdzenie.
ODPOWIEDZ