farfocle w wodzie destylowanej

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

farfocle w wodzie destylowanej

Post autor: lysy68 »

witam.
kupiłem ostatnio partię wody destylowanej w bańkach 10L w Auchan.baniaki szczelne,natomiast po otwarciu i wlaniu do wiaderka pokazują się jakieś dziwne farfocle(męty). to wygląda jakbym na kilka dni odstawił wodę do wiadra tyle ze wtedy kożuch by powstał nie takie dziwne coś.co to może być?czy to jakaś trefna woda mi się trafiła?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kto to wyprodukował? Kiedyś na Akwaforum pisałam o wodzie z Inter Jacka i powinna być dobra, tylko taką kupuję.

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... =interjack
Ostatnio zmieniony 02 lut 2018 23:00 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Jaki jest w ogóle sens kupowania wody destylowanej jak za 90zł można sobie sprawić filtr RO. To ekonomicznie zupełnie nieuzasadnione.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kwestia marnowania wody przez RO zniechęca mnie do takiego rozwiązania. Tym bardziej, że nie mieszkam u siebie i na wodę patrzę pod kątem zużycia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

BARA czyli wolisz marnować swoje pieniądze niż wodę. Trudno znaleźć w tym logikę.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

"bara" właśnie to są baniaki z inter-jacka i do tej pory nie było problemu.ostatnio kupiłem 80l i w 4 baniakach już zauważyłem to samo :(

"Neurochirurg" dla mnie to za dużo idzie w ścieki z ro .studnię mam głębinową ale za ścieki z wodomierza muszę płacić i do tego włączanie pompy hydroforowej 3 fazowej.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

lysy68 to sobie dokładnie policz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

No, a jeżeli ktoś ma nieduże akwarium i do podmianki potrzebuje raptem np. 5 litrów, jak miesza 50/50 z kranówą, to za te 90 zł które mam wydać na filtr RO, kupię 450 L wody destylowanej. Żeby uzyskać 450 L wody z filtra RO, to ile wody z odpadu idzie w kanał? Na jednej membranie ile jestem w stanie takiej wody demineralizowanej zrobić?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Średnia cena 1m3 wody = 12 zł
Sprawność filtra 30-40% (weźmy pod uwagę 30%) czyli 300l RO to koszt 12 zł
Koszt 300l w detalu (nie wiem, zerkam w Internet) ok 3 zł za 5l, czyli 300l to koszt 60 zł

Dość prosta matematyka. A akwarium działa nie kilka miesięcy. Osobiście gdy potrzebuję min. 80l RO chyba bym oszalał kupując ją w detalu. A dla małych akwariów to też świetne rozwiązanie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Tak tylko że drugie 12 zł idzie za odprowadzenie ścieków + 90 zł za filtr to daje nam na początek kwotę jakieś 114 zł, w takim razie za taką kwotę jestem w stanie kupić 570 l. wody. Koszt wody we Wrocławiu demineralizowanej wynosi 20 groszy za L. Membranę w filtrze też trzeb wymienić co jakiś czas a to dodatkowe koszta o ile się nie mylę 50 zł.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Trex wybacz, to nie osobiste, ale jeżeli ktoś twierdzi, że woda RO w detalu wychodzi taniej niż filtra RO, powinien wrócić do podstawówki i nauczyć się dodawać, mnożyć itd. Membranę wymienia się średnio co 2 lata a filtry co 6 miesięcy. Nie chce mi się dalej udowadniać rzeczy oczywistych.

P.S. gdzie kupujesz bańkę destylowanej 5l za 1 zł?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ja nie twierdzę, że wychodzi taniej w detalu (chociaż w czasie 2 lat ten filtr by mi się na pewno nie zwrócił), tylko zastanawiam się nad sensem montowania takiego filtra osobom, które tygodniowo potrzebują 5 L destylowanej wody. Za cenę filtra, kupię wody tyle że wystarczy mi na 2 lata cotygodniowej podmiany.

p.s. Co do mojego liczenia to się o to nie martw, bo mój ojciec prof. matematyki w genach mi co nie co zostawił.

Wodę kupuję 20 gr. za L w elektrociepłowni we Wrocławiu, tankuje się jak na stacji benzynowej z dystrybutorów.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Trex pisze:p.s. Co do mojego liczenia to się o to nie martw, bo mój ojciec prof. matematyki w genach mi co nie co zostawił.
No, z genami to nie dyskutuję :) To gdzie można kupić 5l za 1 zł bo jestem z okolic to może bym się zainteresował.

Edit: pojawiło mi się wyjaśnienie odnośnie ceny. Przy okazji co do genów, pamiętaj, że 50% masz po matce, tak więc rożnie może być :)
Ostatnio zmieniony 03 lut 2018 0:12 przez Neurochirurg, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

temat się rozwinął ale nie w tym kierunku.koszty kosztami ale mi chodziło o te syfki w świeżo otwartej wodzie destylowanej.czy one coś mogą szkodzić przy podmianie w akwarium?czy porostu wyławiać to siatką i tyle a wodę normalnie podmieniać mieszając z kranówką?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Neurochirurg pisze: Przy okazji co do genów, pamiętaj, że 50% masz po matce, tak więc rożnie może być :)
Dlatego pisałem że co nieco mi zostawił, także obstawiam że ok 50 %. Inaczej byłbym za mądry. :D
ODPOWIEDZ