Zmiana podłoża

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Tomashek
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2018 6:42

Zmiana podłoża

Post autor: Tomashek »

Witam. Jestem początkującym akwarysta dlatego też mam taki problem że zakładając akwa 60 l użyłem najtańszego żwiru ok. 2-3 mm. Chcialbym zmienić coś z tym podłożem np. Na ciemny lub piasek. I pytanie brzmi jak to zrobić i jakiego podłoża dosypac najlepiej tak aby rośliny w miarę miały się dobrze?
W akwa mam :
Anubias niski
Moczarka
Zabienica
W planach posadzenie na skrawku podłoża coś niskiego np.Echinodorus tenellus czy coś w tym stylu.

Dodam jeszcze że oświetlenie w najbliższych dniach będzie miało parametry ok 0,5 W/l jak dotąd mam 0,25 i jakoś się rozwijają rośliny
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Żwirek 2-3mm jest ok dla roślinek, piasku nie polecam. Co do bazaltu to mogę powiedzieć że fajnie wygląda ale nie nadaje się dla ryb kopiących w podłożu.
Ortodoksyjny akwarysta
Tomashek
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2018 6:42

Post autor: Tomashek »

Gdzieś czytałem żeby żwirek nie był za jasny bo coś tam o słupie światła, no i też bym coś dodał że względu na estetykę
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zasyp żwirek piaskiem i dosypuj piasku aż się wszystko przemiesza. W okolice korzeni roślin daj w podłoże kulki nawozowe. Takie podłoże piaskowo-żwirkowe jest naturalnie występujące w naturze.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Tomashek
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2018 6:42

Post autor: Tomashek »

No to nie jest głupia myśl może i faktycznie dodam piasku etapami i niech się trochę wymiesza. A co z pomysłem dodania na wierzch jakiegoś żwiru ciemnego?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale po co chcesz dosypywać żwir?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Tomashek
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2018 6:42

Post autor: Tomashek »

Bo nie wiem czy przypadkiem nie jest za jasny a to podobno też nie dobrze, może nie zmieniać a dosypac coś na wierzch po operacji z piaskiem


http://www106.zippyshare.com/v/rk227eIZ/file.html

A tak to wygląda
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Obsada fatalna! Oddaj skalara, to akwarium jest dla niego za małe!

Trzymasz ryby wymagające wody chłodnej, kwaśnej i miękkiej - neony Innesa z gupikami wymagającymi wody twardej, zasadowej i bardzo ciepłej.

Uporządkuj obsadę. Sprawdź parametry wody, jaką dysponujesz.

Jaki to gatunek glonojada, czyżby syjamski? Też akwarium jest dla niego za małe...

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.

Podłoże masz złe. Zasyp je piaskiem i niech się wszystko przemiesza. Jeżeli zależy Ci na ciemnym dnie kup ciemny, czarny, drobny piasek - poszukaj w sklepach. I możesz tym przysypać całość.

Anubias nie powinien być posadzony w podłożu...

Dokup roślin, akwarium jest puste, nie zapewnia miejsc schronienia i odpoczynku rybom.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Tomashek
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2018 6:42

Post autor: Tomashek »

Ok sprawdzę wszystko co i jak jakie ryby. A co anubias to właśnie czytałem żeby go do czegoś przywiązac ale też czytałem że może być w podłożu u mnie jest około 2 tygodni i wypuszcza nowe liście, a rośliny oczywiście że dokupie jestem właśnie na etapie zalesiania akwarium. A wracając do ryb wydawało mi się że dobrze się czują może faktycznie prócz skalara

Dobra na pewno skalary i glonijada oddam.

3x neon innesa
4x neon czarny
1x kirys
2x gupik

Te rybki bym zostawił.... I tu jest pytanie co bym mógł do tej obsady jeszcze dodać?
I jakie najlepiej rośliny dodać?
Tomashek
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2018 6:42

Post autor: Tomashek »

Dosypalem żwir o kranulacji ok. 1 mm żeby się wymieszalo podczas odmulania. Rośliny posadzone nowe gigantea Acorus mini oraz Vallisneria gigantea. Oddałem glonijada i skalary coś jeszcze mogę zrobić żeby było lepiej?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, uważaj na Vallisneria gigantea w małym zbiorniczku jak twój szybko może ci wszystko zdominować. Sam mam niewiele większy i już się przygotowuję do cięcia, w innym przypadku będzie tam tylko ona ;)
Tomashek
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2018 6:42

Post autor: Tomashek »

Wiem wiem pytałem się przy zakupie jak podcinac bo spodziewałem się tego. Ale przynajmniej maja się gdzie chować teraz
ODPOWIEDZ