Nowe akwarium. Kilka pytań, porada odnośnie aranżacji

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

pociągnę temat sadzenia.
Długie rośliny sadzić jak na rysunku 1? czyli prawie przy samej szybie
Myślałem żeby sadzić jak na rys 2 w odległości 2-3cm od szyby

Obrazek
Mój baniaczek 112l
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jak chcesz, wyobraź sobie oświetlenie, gdzie i jaki sprzęt będzie, co te rośliny mają zakrywać i czy w ogóle coś mają zakrywać, po za tym i tak często się przesadza i/lub dosadza, nieraz na koniec wychodzi zupełnie co innego niż sie planowało na samym początku...
To tylko jedna z wielu możliwości:
Obrazek
kacper240
Posty: 86
Rejestracja: 08 sty 2016 15:11

Post autor: kacper240 »

Jeżeli chodzi o Ludwigie to wręcz przeciwnie. Pod kątem ale w stronę tylnej szyby. Z kilku powodów. Po pierwsze puszcza poboczne odnogi w stronę światła i szybciej się rozroście (pełniej wygląda), po drugie jak puści poboczne odnogi to główny powinien oprzeć się o ścianę no i po trzecie ze względu na wygląd, ładniej się prezentuje. Co do filtra itd. to już sam musisz sobie ogarnąć miejsca gdzie mają być i czy mają być przysłonięte czy nie.

https://zapodaj.net/bc1929cf7232b.png.html
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

^^ kacper240 wkleił prawidłowy sposób sadzenia. Nie "od" szyby, tylko "do" szyby.
1. Sadzenie pod kątem zapobiega "wypadaniu" słabo ukorzenionych roślin.
2. Rośliny rosną w stronę światła i same się "wyprostują"
3. Nowe odrosty wyrosną "od przodu" tworząc ładną masę roślin wystawioną do światła (tak jak na obrazku od kacper240.

Pozwolę sobie przekleić obrazek kacper240 raz jeszcze:
Obrazek
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Dzięki
Lampy w pokrywie na początek będą dwie
Myślę, że będę się starał światło tak rozłożyć

Obrazek

--------------------------------------------------------------
Myślałem jak ułatwić sobie podmiany wody.
Kupię plastikową bańkę o pojemności 30-40l i do tego pompkę np. taką
Obrazek

wydajność to ok 20l na 5 min więc może nie za dużo ale można np wężyk zamocować przy szybie i niech sobie woda leci
Co o tym myślicie?

Albo jakiś tani filtr wewnętrzny, aby tylko zmieścił się przez korek w bańce.

Problem już załatwiony
Beczka 30l z certyfikatem spożywczym, wiec nic nie powinna wydzielać w kontakcie z woda i do tego pompka Atman at-304
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

W tym tygodniu spodziewam się dostawy wszystkich elementów do nowego akwarium.
Przy dobrych wiatrach w sobotę będę startował.
Jednak ciągle pozostaje kwestia roślin.

Jak długo roślina wytrzyma poza akwarium?
Zamówione "krzaczki" zostaną wysłane w środę i dotrą w czwartek.
Czy wytrzymają do soboty, jeżeli np włożę je do pojemnika z czystą wodą i będą sobie pływały?
Mój baniaczek 112l
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

To zależy, normalnie powinny wytrzymać, ale mamy teraz, zimno, mrozy nieraz i tu może być problem według mnie. Jak przyjdą roślinki trzymaj je jak napisałeś, ale też w taki sposób, aby miały dostęp do światła słonecznego.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Nalej wody do wiadra w środę i w czwartek wrzuć tam rośliny, niech sobie pływają. Umyj je najpierw jednak. Sprawdź listki, czy nie masz jaj ślimaków czy czegoś innego. Sklepy wysyłkowe wstrzymują wysyłki na czas mrozów, więc możesz tak szybko roślin nie dostać jak planujesz.
Bardzo ważne jest, żebyś kupił dużo roślin, najlepiej cały komplet. Jak je zasadzisz, to staraj się nie grzebać potem w podłożu. Zaplanuj sobie to na kartce wszystko, a potem się trzymaj projektu.
Obrazek
[126L] Dżungla
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Kurcze, faktycznie zapomniałem o mrozach :P
Mój baniaczek 112l
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Witam,mam pytanie chcę założyć pierwsze akwarium i nie wiem jakie kupić,czy kupić nowe akwarium np.72L z pokrywą w której zamontowane są trzy moduły LED każdy po 4 diody + soczewka firmy SAMSUNG o łącznej mocy 7 W dopasowanej do wielkości,czy nowe akwarium 72L z pokrywa i z modułem oświetlenia LED TUBE o mocy 6W,czy używane 112L niespełna rok w bardzo dobrym stanie z pokrywą ale z oświetleniem 2x18W jarzeniówki
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

lukasz133 pisze:Witam,mam pytanie chcę założyć pierwsze akwarium i nie wiem jakie kupić,czy kupić nowe akwarium np.72L z pokrywą w której zamontowane są trzy moduły LED każdy po 4 diody + soczewka firmy SAMSUNG o łącznej mocy 7 W dopasowanej do wielkości,czy nowe akwarium 72L z pokrywa i z modułem oświetlenia LED TUBE o mocy 6W,czy używane 112L niespełna rok w bardzo dobrym stanie z pokrywą ale z oświetleniem 2x18W jarzeniówki
Moderacja prawdopodobnie wydzieli Ci oddzielny temat, a jeśli chodzi o odpowiedź, to większość tu Ci napisze, że jeśli masz miejsce to zawsze bierz większe :wink:
Zestawy akwariowe nieraz kuszą ceną, ale prawie zawsze i tak dokupuje się jakiś sprzęt bądź wymienia z czasem, jak już się trochę rozeznasz w tematyce.
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

A co myślisz o tym oświetleniu 2x18W
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

świetlówki i tak wymienisz na nowe, bo one szybko potrafią stracić na mocy świetlnej...a że to świetlówki, a nie diody nic nie szkodzi w sumie, tanie są i od lat są stosowane w akwarystyce z powodzeniem, zawsze też oświetlenie mozna zmienić, jeśli koniecznie się tego chce
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

posiadam od kolegi filtr zewnetrzny kubełkowy aquael minikani z trzema koszyczkami o wydajności 450l/h czy nada sie do tego akwarium
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Czytam o minikani i widzę max 350l/h....filtr dedykowany do max 120l akwarium, trochę słaby według mnie, możesz go oczywiście użyć, ale nastawiałbym się jeszcze na ewentualny zakup dodatkowego dla pomocy temu, np. jakąś kaskadę, nie musi być wewnętrzny od razu, wtedy można pobawić się, że jeden biolog, drugi mechaniczny...
ODPOWIEDZ