zatrucie amoniakiem i azotany,Pielęgnice papuzie pomocy piln

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

sssyyylwia19
Posty: 17
Rejestracja: 05 lut 2018 11:00

Post autor: sssyyylwia19 »

Ok dziękuje zbiornik u mnie jest 140l wcześniej był 112l. czyli ewentualnie dodatkowy filtr i próba podmiany wody przez kilka dni?

W tym mniejszym akwarium przy takich samych parametrach pompy nie było tych trujących związków dlatego po prostu nie wiem czemu tak jest w większym akwarium.

a propozycja wyleczenia tych płetw u jednej z pielęgnic jaki dobry lek? Możecie polecić.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wstaw zdjęcia zbiornika i ryb. W tej chwili podając jakikolwiek preparat biobójczy naruszysz biologię w akwarium.

Na martwicę płetw polecam Trypaflawinę lub Bactoforte (Bactopur).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
sssyyylwia19
Posty: 17
Rejestracja: 05 lut 2018 11:00

Post autor: sssyyylwia19 »

WYŚLE JAK BĘDE W DOMU A FILTR AQUAEL TURBO 500 NIE POMOZE W TYM?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

filtr jest dobry ale nie wiem jak pociągnie w twoim litrazu,ma sporo możliwości mediacyjnych.musisz w pojemniki powkładać media które absorbują związki azotynów,amoniaku-nie pamiętam ale chyba zeolit i ceramax 600 troche w tym pomagają
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

lysy68 pisze:.musisz w pojemniki powkładać media które absorbują związki azotynów,amoniaku-nie pamiętam ale chyba zeolit i ceramax 600 troche w tym pomagają
Nie ma takich mediów. Rozkładem związków azotowych zajmują się bakterie nitryfikacyjne zasiedlające filtr, a nie same media.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ale Łysy68 nie pisze o rozkładzie związków azotowych, tylko o absorbacji, czyli pochłanianiu tych trujących związków. Jeżeli Bara twierdzisz że zeolit się do tego nie nadaje to co? Kolejny chwyt marketingowy i te kamyczki są zupełnie niepotrzebne i tylko zajmują niepotrzebnie miejsce w filtrze. Tak mam to rozumieć?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pierwszy raz czytam, żeby zeolit coś pochłaniał. To jest medium dla osiedlania się bakterii nitryfikacyjnych. Nigdy nie spotkałam się z informacją, żeby zeolit reagując z wodą (jak?) pochłaniał związki azotowe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Proszę opis ze strony producenta: "ZEOMAX PLUS posiada olbrzymie zdolności sorpcyjne: pochłania i wiąże różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne – związki azotowe oraz metale ciężkie i inne niebezpieczne dla ryb substancje."
Bara , ty mylisz Zeolit z Bioceramiką, bo to ceramika służy do osiedlania bakterii nitryfikacyjnych
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mogę się mylić, ale dla mnie do tej pory zeolit był zwykłym medium filtracji biologicznej, złożem na którym osiedlają się bakterie nitryfikacyjne w filtrze. Mam wrażenie, że opis produktu jest zwykłym tekstem marketingowym. Trudno mi uwierzyć, żeby w zeolicie następowały jakieś reakcje chemiczne wiążące związki azotowe.

Inna kwestia: jeżeli zeolit coś wiąże/pochłania, to od razu zaczynam się zastanawiać nad punktem nasycenia, czyli ile może tego związać/pochłonąć i czy po dojściu do punktu nasycenia nie oddaje tego do wody.
A ze względu na ograniczoną pojemność - działanie chemiczne (?) zeolitu będzie krótkotrwałe. Pytanie, jak krótko i ile wiąże/pochłonie? Skąd mamy wiedzieć, że już się nasycił?

Jestem ciekawa, co na ten temat powie Chemik.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dokładnie tak, zeolit wymienia się w miarę często, opis producenta: "Jak długo działa ZeoMAX Plus?
Sposób działania wkładu ZeoMAX Plus (sorpcja) sprawia, że ulega on stopniowemu wypełnieniu i zużyciu.
W celu zachowania optymalnych właściwości filtracyjnych należy go wymieniać nie rzadziej niż co 4 tygodnie."
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zeolit ma pewne właściwości sorbcyjne, posiada nanopory (tzw. sita molakularne), które są w stanie wyłapywać niektóre substancje.
Ale to znam tylko z teorii, nie miałem nigdy do czynienia z zeolitem na żywo.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ