POMOCY !!!

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

POMOCY !!!

Post autor: AaDd2001 »

Właśnie przed chwilą mierzyłem

KH- 3~4
pH- 7,4

więc zgodnie z tabelą nie ma CO2

ja postanowiłem zmniejszyć o 16*n . Teraz wyszedł mi kwas.
Pomocy jak to się interpretuje jak się to robi. O ile stopni powinienem zmniejszyć przy tych parametrach POMOCY

Dodam że mam 64 litrowe akwarium ale wlanej wody około 30l.
Teraz widze że się machłem powinienem chyba zmniejszyć o 8~10[*n]

Do 10l dodawałem 6,5ml Aquacidu i tak 3x ( trzy razy )

Nie muszę mieć teraz całego zbiornika zalanego, bo czekam na część roślin.
Teraz zalałem zbiornik dla roślin z pierwszej parti która do mnie dotarła.

teraz dolałem 20 litrów wody kranowej i dalej kwas
kolejno dolałem 10l litrów wody destylowanej dalej kwas

DO DOŚWIADCZONYCH AKWARYSTÓW Bardzo proszę jeśli byście mieli
takie parametry wody jak

KH- 3~4
pH- 7,4

to ile byście dali Aquacidu? :oops: :oops:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale co to znaczy że wyszedł Ci kwas? O czym piszesz? Bo odczyn masz zasadowy.

Co znaczy określenie "dalej kwas"?

Zmierz parametry wody nie w akwarium, ale w wodzie do podmiany. Dodaj do niej tyle Aquacidu, żeby uzyskać odpowiednie parametry. Użyj tej wody do podmiany.
Pomiędzy podmianami dolewaj tylko wodę destylowaną jako uzupełnienie tej, która odparuje.

Po kilku podmianach powinieneś mieć takie parametry wody w akwarium, jakie chcesz mieć docelowo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Czyli według testu Zooleku <4, w akwarium.

Parametry

KH- 3~4
pH- 7,4

to są parametry przed daniem Aquacidu.

i się pytam ludzi jak by mieli takie parametry to ile by dali Aquacidu aby mieć CO2 w akwa.

Mając powyższe parametry dałem 3x po 6.5 ml Aquacidu do 30litrów wody,

Proszę również o wyrozumiałość ponieważ jest to moje pierwsze dawkowanie kwasu do wody!!!

P.S. Jak się wkleja grafikę bo chce wkleić tabelkę ;P według niej robiłem i chciałbym abyśćie według niej wyprowadzili mnie z błedu w jaki tkwie POZDRAWIAM bedę za 3-4 godziny
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale ja nadal nie rozumiem Twojego postępowania.

Po co Ci CO2 w akwarium? Jaki jest cel stosowania tego gazu?

Nikt Ci nie napisze, ile masz wlać Aquacidu. Zrób kilka prób w wodzie do podmian, aż uzyskasz odpowiednie wyniki.

Jeżeli podajesz parametry przed podaniem Aquacidu, to jakie wyniki są po jego podaniu? W jakiej ilości i na ile litrów wody go wlałeś?

Postanowiłeś zmniejszyć twardość, a wyszedł Ci kwas? Czyli co konkretnie wyszło?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Więc, tak.

Przed nalaniem wody do akwarium, zmierzyłem parametry wody i wyszło mi

KH- 3~4
pH- 7,4

Więc wlałem 30 litrów wody kranowej i na każde 10 l z tych 30 litrów wlałem 6,5 ml Aquacidu. Czyli w sumie na 30 litrów wlałem 19,5ml Aquacidu.

Wynik pH wody w akwarium wyszło mi

pH <4 /// woda bardzo kwaśna, więc napisałem kwas ///

Żeby rozrzedzić tą wodę wlałem 20 litrów kranówki i 10 litrów wody destylowanej.

wynik pH nadal utrzymuje się w granicach pH <4

Aquacidu używam aby wprowadzić KH i pH na optymalny poziom zawartości CO2 w wodzie po to aby rośliny mi rosły i wogóle żyły.
Gazu CO2 nie stosuje
:roll:
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Jak miałem niskie KH tez mi takie cuda wychodziły. Nie wlewaj demineralizowanej bo sobie szkodzisz.

A jak mieżysz KH metodą kropelkową to wlej 10 ml zamiast 5 i wtedy jedna kropla będzie wskazywała pół stopnia i będziesz wiedział,jakie masz KH z większą precyzja.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

@AaDd2001
w innym temacie napisałem Ci byś wlał 2-3ml Aquacidu na 10 litrów, właczył napowietrzanie i zmierzył parametry po kilku godzinach. Jak widzę nie posłuchałeś mnie.
Aquacidu używam aby wprowadzić KH i pH na optymalny poziom zawartości CO2 w wodzie po to aby rośliny mi rosły i wogóle żyły.
A wiesz, że Aquacid nie spowoduje wzrostu ilości CO2 w wodzie? Niepotrzebnie tyle kombinujesz.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

"@AaDd2001
w innym temacie napisałem Ci byś wlał 2-3ml Aquacidu na 10 litrów, właczył napowietrzanie i zmierzył parametry po kilku godzinach. Jak widzę nie posłuchałeś mnie."

Tak sorry. Jak przygotowywałem wodę do akwarium to zapomniałem o Bożym świecie. Byłem bardzo przejęty i sam widzisz jakiego zamieszania narobiłem.

"A wiesz, że Aquacid nie spowoduje wzrostu ilości CO2 w wodzie? Niepotrzebnie tyle kombinujesz."

Jest jakaś zależnośc między KH i pH a CO2. Myślałem że to chodzi o to że jak są dobrze zbilansowane KH i pH to jest dużo CO2.

Więc co przedstawia ta tabela w takim razie?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

GH - twardość wody ogólna, wskazuje ci ile masz różnych składników rozpuszczonych w wodzie.
KH - twardośc wody nietrwała (przemija), alkaliczność wody, jest to zawartość jonów węglanowych (HCO3&#8211;/CO32-) a nie CO2, które to jonem nie jest, a cząsteczką.
pH - odczyn wody (np. więcej metali = bardziej zasadowo, więcej niemetali = bardziej kwasowo, w ekstremalnym skrócie)

Oczywiście jeśli podasz CO2 w dużej ilości to zakwasisz wodę, ale wysokie GH czy KH nie oznacza, że nagle magicznie zacznie ci się wytrącać CO2. Obniżenie twardości wody pozwoli ci na uzupełnienie minerałow. To tak jak z herbatą, która słodzisz, jak za dużo sypniesz to cukier się przestanie rozpuszczać. kurcze nie wiem czy udało mi się ci pomóc tak prostym opisem.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Więc co przedstawia ta tabela w takim razie?
Ta tabela obowiązuje tylko gdy nie zakwaszasz sztucznie wody - taka naturalna równowaga pH do KH i poziomu CO2. Lejąc jakikolwiek kwas zaburzasz równowagę i całe wyliczenia szlag trafia.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ