Dziwne zachowanie otosków + kilka innych problemów [112L]

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Dziwne zachowanie otosków + kilka innych problemów [112L]

Post autor: wysoki01 »

Dzisiaj jak wróciłem z pracy, to zauważyłem dziwne zachowanie otosków. :(
Pływają góra-dół przy ściance. Najpierw przy przedniej, a teraz uparły się na tę grzałkę. Nieraz przyczepią się grupą tuż pod taflą wody i tak siedzą kilka minut. O co im chodzi?
https://www.youtube.com/watch?v=qjNqVc4 ... e=youtu.be
Niektóre dostały takich dziwnych jasnych kropek.
https://www.youtube.com/watch?v=1kDOOYH ... e=youtu.be
Ogólnie całość wygląda tak https://www.youtube.com/watch?v=lnnbyX- ... e=youtu.be
Dolewam jedynie ten środek (kupiłem razem z otoskami).
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/micro ... -7444.html
Przy ostatniej podmianie (sobota) wlało mi się 2 razy więcej niż producent pisze na opakowaniu :oops:
Litraż: 112l [85x34x40]
Obsada: 9 otosków
Pokarm: Tylko glony
Temperatura: 25 stopni
Brak innych zwierząt w akwarium
Podmiana raz na tydzień 25% (pierwszy raz po 2 tyg. od startu)
Akwarium ma 4 tyg.
Ryby wpuszczone 2 tyg. temu
Filtr AQUAEL TURBO 500, oświetlenie 2x AQUAEL 16W SUNNY LED
Podłoże: www.tiny.pl/gnl2m
Do podłoża dodany nawóz: www.tiny.pl/gnl2t
Ostatnio zmieniony 22 lut 2018 10:17 przez wysoki01, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wygląda jak ospa rybia- wiele tematów tu na forum jest o tym, poszukaj, długo nie potrwa i będziesz wiedział jak leczyć.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

Czy ospa może być przyczyną tak dziwnego pływania?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem jak ryby reagują na chorobę, ale to trzeba leczyć, samoistnie im się nie poprawi i na pewno ospa powinna bardziej zaprzątać Twoje myśli jak pływanie góra-dół...może po leczeniu im przejdzie, a jak nie to później sie tym zajmiesz.
Gotter
Posty: 12
Rejestracja: 18 lut 2018 12:44

Post autor: Gotter »

W jakim wieku jest ten zbiornik? Otoski raczej powinny być wpuszczane do bardzo dojrzałego zbiornika, natomiast u Ciebie wszystko wygląda dość sterylnie. A kropki trzeba leczyć, jak? Jest wiele opcji, od naturalnych polegających na skróceniu cyklu rozwojowego pasożyta poprzez podnoszenie temperatury, do różnego rodzaju chemii akwariowej, mniejszego i większego kalibru, tu musisz poszeprać sam bo informacji na ten temat jest w internecie dużo. Natomiast Otocinclus to wrażliwy gatunek i jeśli nie zaczniesz działać rozważnie ale i szybko to może być dla nich za późno już bardzo niedługo ...
Testowe: 128 l Czarne wody
Docelowe: 1000 l+ Czarne wody
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

Akwarium ma niecałe 4tyg.
Czy sterylnie to nie wiem :D Na dnie mam trochę odchodów resztek roślin Jak wpuściłem otoski, to zaczęły wyjadać glony i szybko zanieczyściły podłoże. Próbowałem odmulić, ale w 100% nie udało się.
Jeśli chodzi o leczenie to znalazłem informację, że trzeba podnieść temperaturę do 30 stopni i zastosować preparat Costaforte z firmy SERA.
kacper240
Posty: 86
Rejestracja: 08 sty 2016 15:11

Post autor: kacper240 »

wysoki01 pisze:Dzisiaj jak wróciłem z pracy, to zauważyłem dziwne zachowanie otosków.
Pływają góra-dół przy ściance. Najpierw przy przedniej, a teraz uparły się na tę grzałkę. Nieraz przyczepią się grupą tuż pod taflą wody i tak siedzą kilka minut. O co im chodzi?
https://www.youtube.com/watch?v=qjNqVc4 ... e=youtu.be
Kiedyś też wpuściłem do akwarium otoski (4 szt.) mniej więcej po miesiącu od wystartowania i również miały takie zachowania. Niestety po tyg.-dwóch żadna nie przeżyła. Powód to prawdopodobnie jeszcze nie do końca ustabilizowany zbiornik no i co najważniejsze otoski są z odłowu i bardzo często padają zmęczone po transporcie oraz po zmianie warunków.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

kacper240 pisze:
wysoki01 pisze:Dzisiaj jak wróciłem z pracy, to zauważyłem dziwne zachowanie otosków.
Pływają góra-dół przy ściance. Najpierw przy przedniej, a teraz uparły się na tę grzałkę. Nieraz przyczepią się grupą tuż pod taflą wody i tak siedzą kilka minut. O co im chodzi?
https://www.youtube.com/watch?v=qjNqVc4 ... e=youtu.be
Kiedyś też wpuściłem do akwarium otoski (4 szt.) mniej więcej po miesiącu od wystartowania i również miały takie zachowania. Niestety po tyg.-dwóch żadna nie przeżyła. Powód to prawdopodobnie jeszcze nie do końca ustabilizowany zbiornik no i co najważniejsze otoski są z odłowu i bardzo często padają zmęczone po transporcie oraz po zmianie warunków.
U mnie są od prawie 2tyg. Podobno najczęściej padają około 14 dnia... jak przeżyją ten okres, to będą żyć długo. Tak wyczytałem na innym forum.
Jeśli chodzi o leczenie, to właśnie podniosłem temperaturę do 30 stopni i wieczorem zastosuję Costaforte Sera.
Podobno podczas stosowania leku trzeba zaciemnić akwarium. Wystarczy zgasić światło, czy dodatkowo przykryć ręcznikiem?
Jak to przeżyją rośliny?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj wszystkie informacje o które prosimy w Regulaminie Działu Choroby.

Temat przeniosłam.

Zacznij jak najszybciej leczenie.

Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę? Jakie są jej parametry? Czekam na informacje.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

BARA pisze:Podaj wszystkie informacje o które prosimy w Regulaminie Działu Choroby.

Temat przeniosłam.
Edytowałem pierwszy post :wink:
Teraz jest ok?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie jest ok. Edytując posty wprowadzasz zamęt w dyskusji.

Proszę odpowiedz mi konkretnie w poście będących odpowiedzią na moje pytanie: jakie są parametry wody w akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

BARA pisze:Nie jest ok. Edytując posty wprowadzasz zamęt w dyskusji.

Proszę odpowiedz mi konkretnie w poście będących odpowiedzią na moje pytanie: jakie są parametry wody w akwarium?
Nie robiłem jeszcze testów wody...

Czy ktoś z Was stosował Costaforte SERA?
Podobno podczas kuracji trzeba wyłączyć światło. Zwiększa to skuteczność leku.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Firma, której można zaufać, lek powinien zadziałać, jeżeli zastosujesz się do wytycznych z ulotki.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

MarJan pisze:Firma, której można zaufać, lek powinien zadziałać, jeżeli zastosujesz się do wytycznych z ulotki.
Ale przez cały tydzień muszę mieć wyłączone światło?
Jak zniosą to rośliny?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Lek, a raczej preparat, rozkłada się pod wpływem światła, ale moim zdaniem i z mojego doświadczenia napiszę, że wystarczy skrócić okres świecenia do mniej więcej 8 godzin dziennie.

Pamiętaj o prowadzeniu leczenia minimum 10 dni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ