Filtr zewnętrzny + grzałka przepływowa 112L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Filtr zewnętrzny + grzałka przepływowa 112L

Post autor: wysoki01 »

W najbliższym czasie planuję zmienić swój filtr wewnętrzny (aquael 500 turbo - tak wiem, jest za słaby) na filtr zewnętrzny. Po dłuższym sprawdzaniu opinii na forach wygrał Aquael UNIMAX 250. Czy według Was to dobry wybór?
Dodatkowo chcę podłączyć grzałkę przepływową do filtra i tu moje kolejne pytanie. Jaką polecacie do 112l?
Ktoś z Was korzysta z grzałki zewnętrznej?
Aktualnie mam wewnętrzną 150W i przy leczeniu ospy jest problem z nagrzaniem powyżej 28 stopni (może dlatego, że to chińczyk dorzucony w zestawie z akwa).
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ja wiem, że wybrałeś Aquaela, ale zerknij proszę tutaj. 10 PLN różnicy z tą promocją (niechcący wpadło mi w oko) ;)

Grzałka 100W dobrej firmy powinna być wystarczająca (nie chińczyk). Poza tym nie zakładaj, że będziesz mieć zbiornik szpitalny cały czas.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

grzesi3k pisze:Ja wiem, że wybrałeś Aquaela, ale zerknij proszę tutaj. 10 PLN różnicy z tą promocją (niechcący wpadło mi w oko) ;)

Grzałka 100W dobrej firmy powinna być wystarczająca (nie chińczyk). Poza tym nie zakładaj, że będziesz mieć zbiornik szpitalny cały czas.
Aquael UNIMAX 250 dodatkowo napowietrza wodę... dlatego ma przewagę
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ale nie planujesz roślin i ruchu tafli wody? Bo inaczej to napowietrzanie ci jest zbędne, jeszcze jak planujesz np. podawanie CO2, to w ogóle to się mija z celem.

Napowietrzanie to pikuś (możesz np zamontować deszczownice jak się uprzesz), dobry mocny filtr to już inna kwestia. Mam takiego fluvala i szczerze, to on co jakiś czas pluje powietrzem (odpowietrza się, kilka bąbli robi robotę).

Przy tej samej cenie, fluval jest mniejszy, żre minimalnie mniej prądu (ma lepszą wydajność) i ma naprawdę dobre uszczelnienie, do tego ich air-lock jest bardzo udany. Tak tylko piszę, bo jakby nie był w promo to nie ma się zo zastanawiać - zwykle fluval jest przynajmniej o połowę droższy ;)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filtr zewnętrzny + grzałka przepływowa 112L

Post autor: mark_farina »

wysoki01 pisze: Ktoś z Was korzysta z grzałki zewnętrznej?
Mam u siebie od prawie roku 150W marki Hydor (wloska firma) przeplywowa na weze 16/22mm. Jest tam termostat i swiatelko ON/OFF pozatym jest bez obslugowa i bardzo wydajna, regulacja temeratury bardzo precyzyjna. Kupowalem z interneta w promocji bo takie grzalki do tanich nie naleza z jakiegos dziwnego powodu. Calosc smiga na Fluvalu 306, filtr ma 2lata i odpukac 100% zadowolenia.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

grzesi3k pisze:Ale nie planujesz roślin i ruchu tafli wody? Bo inaczej to napowietrzanie ci jest zbędne, jeszcze jak planujesz np. podawanie CO2, to w ogóle to się mija z celem.

Napowietrzanie to pikuś (możesz np zamontować deszczownice jak się uprzesz), dobry mocny filtr to już inna kwestia. Mam takiego fluvala i szczerze, to on co jakiś czas pluje powietrzem (odpowietrza się, kilka bąbli robi robotę).

Przy tej samej cenie, fluval jest mniejszy, żre minimalnie mniej prądu (ma lepszą wydajność) i ma naprawdę dobre uszczelnienie, do tego ich air-lock jest bardzo udany. Tak tylko piszę, bo jakby nie był w promo to nie ma się zo zastanawiać - zwykle fluval jest przynajmniej o połowę droższy ;)
Może i masz rację, ale (nie wiem dlaczego) napaliłem się na firmę Aquael :D

Przy unimax 250 muszę zamontować jakiś cyrkulator, czy filtr sam zrobi odpowiedni wir w baniaku?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

sam sie zastanawiam nad unimaxem 250 tyle ze ma grube węże 16/22 a ja bym wolał coś 12/16.a do tego przecież powinna być deszczownica w komplecie.załuz ją i powinno ci dobrze mieszać wodę :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

lysy68 pisze:sam sie zastanawiam nad unimaxem 250 tyle ze ma grube węże 16/22 a ja bym wolał coś 12/16.a do tego przecież powinna być deszczownica w komplecie.załuz ją i powinno ci dobrze mieszać wodę :)
Deszczownica odpada. Śpię w pokoju gdzie jest akwarium, a ona strasznie hałasuje...
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

1. deszczownica niekoniecznie musi być słyszalna - wystarczy umieścić ją pod taflą wody i wyloty w kierunku powierzchni

2. osobiście grzałki przepływowe uważam za najsłuszniejszy wybór . Po doświadczeniach z Hydowrem 9w sumie pozytywnymi) zakupiłem grzałkę Hanzy i jestem pozytywnie zaskoczony bo przy niższej cenie jest jeszcze lepsza od Hydora.

3. Używam filtrów Hanzy (HW302 ) i mając porównanie z kilkoma innymi ostatnio z premedytacją wybrałem go ponownie .
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

goldi_ pisze:1. deszczownica niekoniecznie musi być słyszalna - wystarczy umieścić ją pod taflą wody i wyloty w kierunku powierzchni

2. osobiście grzałki przepływowe uważam za najsłuszniejszy wybór . Po doświadczeniach z Hydowrem 9w sumie pozytywnymi) zakupiłem grzałkę Hanzy i jestem pozytywnie zaskoczony bo przy niższej cenie jest jeszcze lepsza od Hydora.

3. Używam filtrów Hanzy (HW302 ) i mając porównanie z kilkoma innymi ostatnio z premedytacją wybrałem go ponownie .
Do jakiego litrażu używasz HW302?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

wysoki01 pisze: Do jakiego litrażu używasz HW302?
120 i 140l i sądze że granica jego przydatności leży gdzieś w okolicach 160 najwyżej 180l
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

goldi_ pisze:
wysoki01 pisze: Do jakiego litrażu używasz HW302?
120 i 140l i sądze że granica jego przydatności leży gdzieś w okolicach 160 najwyżej 180l
Czyli do 112l spokojnie starczy...
A jak z jego głośnością? Na forach są skrajne opinie.
Śpię 2 metry od akwarium.

Jakiej mocy masz grzałkę Henzy?
Ja znalazłem tylko 300w i 500w.
300w to trochę za dużo do 112l...
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie - to nie jest za dużo . Grzałki przepływowe rządzą sie nieco innymi prawami .
Przykładowo w mojej 600l mam 2000W a w 240 mam 1500 i zapewniam Cię że jesst idalnie

Jeżeli chodzi o głośność HW 302 to jest cichszy od aquaela od eheima nie wspomniawszy już JBL-a który wkurza mnie na maxa
Wprawdzie trafił mi eis jeden głośniejszy ale po wymianie jest OK.
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

goldi_ pisze:Nie - to nie jest za dużo . Grzałki przepływowe rządzą sie nieco innymi prawami .
Przykładowo w mojej 600l mam 2000W a w 240 mam 1500 i zapewniam Cię że jesst idalnie
Ale to jest dwukrotnie większe zużycie prądu... teraz mam wewnętrzną 150w. Czy może przepływowa włącza się rzadziej?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie - to nie oznacza że zużyjesz 2x więcej prądu a wręcz przeciwnie , może sie okazać że zużyjesz go mniej .
Ta grzałka po prostu szybciej ustabilizuje temperaturę , dokładniej będzie ją utrzymywała i częście w rezultacie będzie wyłaćzona .

Nadmiarowa grzałka nieprzepływowa niesie za sobą kilka niekorzystnych zjawiski m.in nierówna temperatura w akwarium . Oczywiście może być on (temp) bardziej lub mniej nierówna w zależności od ustawienia grzałki ale zawsze będzie . W grzałce przepływowej ten problem masz z bańki czyba zę masz skopaną filtrację czyt cyrkulację.

Moim zdaniem nie stosowanie grzałki przepływowej wynika z jednego powodu : cena zakupu
ODPOWIEDZ