Dioda Power Led 1w super xenon

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Dioda Power Led 1w super xenon

Post autor: Mateusz26 »

Chciałbym dołożyć oświetlenie w swoim akwarium. Akwarium ma wymiary 60x30x35 i jest tam jedna biała świetlówka t8 15w.
Myślałem naD dolozeniem 10 diod Power Led 1W. Czy to wystarczy do prawidłowego rozwoju roślin? Barwa zimna i czerwone ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nikt jednoznacznie nie odpowie na Twoje pytanie.
Oświetlenie dobiera się więc jeśli chcesz dokładać diody, to zrób to tak, aby można było nimi sterować (zmieniać natężenie).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mateusz26 pisze:Czy to wystarczy do prawidłowego rozwoju roślin?
to zależy jakich ale rzecz jest nie tyle w ilośći diod ile w mocy oraz spektrum .
Z moich szacunków wynika że potrzebujesz 14-16 diod .
Sądze również że połaczenie bardzo zimnych i czerwonych nie zapewni optymalnych warunków oświetlenia .
Dlaczego nie użyć diod tzw Full Spectrum w połączeniu z białymi ?
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Zamówiłem 4 diody power led 10w 6500k zimne. Głównie chodzi o uHodowanie eleocharis jako trawnik. Zamówiłem 3x duży kubek sadzonek. CO2 będzie podawane. Myślicie że to starczy ? 4x 10w led + 15w świetlówka.?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Te diody to żadna awangarda . Powiedziałbym że samodzielnie to wręcz zły pomysł ale wspólnie ze świetlówką może to mieć jakiś sens . Nie stosowałem takiej konfiguracji więc bardziej ciekaw jestem efektów niż służe radą
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Jak podlacze to zdam relację jednak proszę inne osoby też o zdanie z góry dziękuję;)
Jeszcze mam jedno pytanie do osób które już bawiły się z Power ledami. Czy karbowana płytka 5x5x2 z aluminium wystarczy pod jedna diode jako radiator ?
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mateusz26 pisze:Zamówiłem 4 diody power led 10w 6500k zimne
A jak je schłodzisz? Dioda zasilana mocą 1W nie grzeje się zbytnio, ale już 10W raczej bardzo się grzeje. Lepiej było zamówić diody 3-5W i zasilać je mocą 1W.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

krzych_100 pisze:A jak je schłodzisz? Dioda zasilana mocą 1W nie grzeje się zbytnio, ale już 10W raczej bardzo się grzeje. Lepiej było zamówić diody 3-5W i zasilać je mocą 1W.
To akurat nie ma znaczenia - mechanizm jest identyczny. W tym szczególnym wypadku bilans cieplny dla 10W wypada lepiej .
Mateusz26 pisze:Czy karbowana płytka 5x5x2 z aluminium wystarczy pod jedna diode jako radiator ?
Nie bardzo wiadomo o co pytasz - w jakich to jednostkach ? a może chodzi o typowy profil żebrowany?

Jeżeli to typowy profil to każdy z tych profili ma wspólczynnik temperaturowy (moc wymiany cieplnej) i zwykle sprzedawca go podaje lub powinien przynajmniej .
Aby oszacować potrzebną wielkość radiatora musisz znać przynajmniej moc oddawaną przez element i różnicę temperatur
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Nie jest to radiator tylko aluminiowa płytka wykonana samemu z jednej strony karbowana z drugiej gładka. Ciężko mi to wyobrazić jak to się może nagrzewac.
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

możesz przyjąc ok 5,5W/dm2 w typowych warunkach pokojowych .

Jeżeli te karbowanie jest spore możesz wspólczynnik zwiększyć podobnie jeśli będzie większa cyrkulacja wokół radiatora .

Również zwiększenie tego wspólczynnika będzie możliwe w przypadku radykalnego mniejszego od znamionowego prądu diody .
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To akurat nie ma znaczenia
Co nie ma znaczenia?
Czy karbowana płytka 5x5x2 z aluminium wystarczy pod jedna diode jako radiator ?
Raczej nie wystarczy. Podobny radiator jest gorący przy diodach zasilanych mocą 3W.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie ma znaczenia jakich diod użyjesz jeśłi znacząco obniżasz jej rzeczywistą moc pracy w stosunku np do mocy max. . Użyjesz mniejszych diod musisz ich zastosować więcej itd.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Patrząc na opis (moc diody i radiator), nie sądzę, że Mateusz26 o tym pomyślał, dlatego zapytałem:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Myślicie że to starczy ? 4x 10w led + 15w świetlówka.?
Masz 63 litry to 40W LED + świetlówka 15W może być za dużo. Ale LEDami można sterować, więc możesz poeksperymentować z mocą.
Czy karbowana płytka 5x5x2 z aluminium wystarczy pod jedna diode jako radiator ?
Mam "latarkę" z diodą 1W i takim radiatorem, po kilku minutach jest wyraźnie ciepły (~40*C). Oryginalna lampa 10W rozgrzewa mi się do 60-65*C (mierzone termometrem na podczerwień).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Oryginalny naświetlacz led 10W to w praktyce od 2,6 do max 3,8 W a powierzchnia radiatora olbrzymia (cała obudowa) .
Podobna sprawa z wyliczeniem mocy/światła : to że nasz kolega zakupił 4 x10W wcale nie oznacza że taką moc te diody wypromieniuja .
Dioda na takim radiatorze (zakładam 5cmx 5xm jest w stanie poprawnie funkcjonować z mocą 2,5 (może dociagnie do 3W) a to oznacza że całkowita moc wypromieniowana bedzie w okolicy 10W co najwayżej z kawałkiem a to może stanowić ekwiwalent 20W świetlówki .
Tak więc po takiej modyfikacji nasz kolega będzie miał przeliczeniowe35-40W światła
ODPOWIEDZ