Witam i proszę o poradę :)

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
zicco86
Posty: 22
Rejestracja: 02 mar 2018 22:39
Lokalizacja: Wrocław / Bognor Regis

Witam i proszę o poradę :)

Post autor: zicco86 »

Witam wszystkich forumowiczów. Jeśli złe miejsce na temat to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu :) Po kilku latach ponownie zakładam baniaczek, a że wypadłem z obiegu i nie jestem na czasie, pewnie będę miał a raczej mam dużo pytań, więc nie obrażę się jak potraktujecie mnie jak amatora :D . Los chciał że baniaczek trafił się za darmo i to Moja mi wypatrzyła :shock: to jeszcze znalazło się dla niego nietypowe miejsce, dające wiele ograniczeń ale aranżacja i efekt końcowy może być ciekawy :) Zarys tego o czym myślę to:
1- Baniaczek 54l (60x30x30) już jest
2- Filtr wewnętrzny Aquael Turbo Internal Filter 500 - od razu uprzedzam że wiem, iż kubełek jest lepszy ale jestem ograniczony mocno przestrzennie i na razie nie znalazłem innego/lepszego rozwiązania co być może się zmieni jak wpadnę na jakiś genialny pomysł a ten filtr przekonuje mnie koszyczkiem na media (tak wiem że jest sporych gabarytów, ale nie wiem czy nie będzie jednak za duży)
3 - grzałka od Jagera 75w
4 - podłoże Tetra Active Substrate no chyba że polecicie coś lepszego i zastanawiam się czy przy tym podłożu mogą być jakieś rybki sterfy przydennej...
5 - oświetlenie - jeszcze nie wiem ale może coś podpowiecie zastanawiam się nad ledami lub t5 , do tych drugich jakoś bardziej jestem przekonany bo używałem ich kilka lat temu w 240l (nie ogranicza mnie pokrywa bo docelowo jej nie będzię, będę robił samoróbkę aczkolwiek maksymalna długość to 60cm nie chce żeby wychodziło po za długość baniaka)
6 - roślinki brak pomysłów-najlepiej ładne i mało wymagające :D
7 - obsada : około 6-8 neonów lub bystrzyk błękitny, parka mieczyków, może 6 gupików i kilka krewetek (chyba że coś innego doradzicie ciekawego, mniejsza ilość a coś bardziej ozdobnego...) myślałem też o strefie przydennej, jakaś bocja lub kiryski ale nie wiem jak to będzie przy podłożu które wybrałem...

Wszystkie uwagi i porady mile widziane i jestem otwarty na inne pomysły kierując się myślą że lepiej się pytać 10 razy niż raz zrobić błąd bo wiem że akwa tego nie wybacza... chciałbym mieć akwa schludne a jednocześnie bogate w roślinność...
tylko nie linczujcie :D :D :D
"Błąd popełnia się raz, drugi raz to już jest wybór..."

Pozdrawiam Łukasz
kacper240
Posty: 86
Rejestracja: 08 sty 2016 15:11

Post autor: kacper240 »

zicco86 pisze:1- Baniaczek 54l (60x30x30) już jest
2- Filtr wewnętrzny Aquael Turbo Internal Filter 500 - od razu uprzedzam że wiem, iż kubełek jest lepszy ale jestem ograniczony mocno przestrzennie i na razie nie znalazłem innego/lepszego rozwiązania co być może się zmieni jak wpadnę na jakiś genialny pomysł a ten filtr przekonuje mnie koszyczkiem na media (tak wiem że jest sporych gabarytów, ale nie wiem czy nie będzie jednak za duży)
3 - grzałka od Jagera 75w
4 - podłoże Tetra Active Substrate no chyba że polecicie coś lepszego i zastanawiam się czy przy tym podłożu mogą być jakieś rybki sterfy przydennej...
5 - oświetlenie - jeszcze nie wiem ale może coś podpowiecie zastanawiam się nad ledami lub t5 , do tych drugich jakoś bardziej jestem przekonany bo używałem ich kilka lat temu w 240l (nie ogranicza mnie pokrywa bo docelowo jej nie będzię, będę robił samoróbkę aczkolwiek maksymalna długość to 60cm nie chce żeby wychodziło po za długość baniaka)
6 - roślinki brak pomysłów-najlepiej ładne i mało wymagające
7 - obsada : około 6-8 neonów lub bystrzyk błękitny, parka mieczyków, może 6 gupików i kilka krewetek (chyba że coś innego doradzicie ciekawego, mniejsza ilość a coś bardziej ozdobnego...) myślałem też o strefie przydennej, jakaś bocja lub kiryski ale nie wiem jak to będzie przy podłożu które wybrałem...
Ad. 2
Sporawy filterek ale jak masz dla niego wyznaczone miejsce w baniaczku to czemu nie? filtr ok.
Ad. 3
Jest ok.
Ad. 4
Podłoże może być ale przykryj je jeszcze drobnym żwirkiem dla Kirysków bo będą je mącić.
Ad. 5
Dla takiego baniaczka 20 W ledów w zupełności starczy, najlepiej z widmem dla roślin. Da to w okolicy 35 lm/l, więc nawet na wymagające roślinki wystarczy.
Ad. 6
Tu już musisz sobie znaleźć które się podobają. Jest spory wybór, a informacji bardzo dużo.
Ad. 7
Ta obsada za bardzo do siebie nie pasuje ze względu na potrzebne warunki ale może niech toś inny się wypowie ;) Jak dla mnie z Twojej obsady zostawiłbym gupiki, kiryski i krewetki.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Odradzam mieczyki- mało miejsca:
http://www.seriouslyfish.com/species/xi ... -hellerii/
Jak ma być ozdobnie to może bojowniki [parka], tylko wpuść je na sam koniec, bo zupełnie inaczej zachowują się w stosunku do reszty obsady, kiedy są gospodarzami, a inaczej kiedy gospodarzy już zastaną...lub parka prętników karłowatych- bardzo ładnie wybarwiają się samczyki:
http://www.seriouslyfish.com/species/tr ... er-lalius/
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jeżeli jesteś zdecydowany na krewetki to zapomnij o bocjach.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Trex pisze:Jeżeli jesteś zdecydowany na krewetki to zapomnij o bocjach.
O bocjach zapomnij w tym baniaku bez wzgledu na to czy są krewetki czy nie .
Bocja to ryba stadna , ruchliwa a w dodatku rośnie do wymiarów przekraczających wielkośc Twojego zbiornika
Awatar użytkownika
zicco86
Posty: 22
Rejestracja: 02 mar 2018 22:39
Lokalizacja: Wrocław / Bognor Regis

Post autor: zicco86 »

Dziękuję za waszą pomoc i odzew, więc kontynuując :
- czy może być następująca obsada: 8 neonek, 6 gupików, parka bojowników (dziękuję Marjan za radę :), kilka krewetek... i czy jest coś co mógłbym dorzucić jako ekipę sprzątającą ale nie zmieniając podłoża ??? nie chciałbym żadnego piasku w akwarium... a jak pisze Goldi i Trex o Bocjach mogę zapomnieć a nie chce też męczyć rybek ...
- a co do oświetlenia ledowego Kacper czy mógłbyś mi podesłać przykładowy link takich z widmem dla roślin ?? ponieważ zatrzymałem się na t5 a na temat ledów w akwarystyce moja wiedza jest żadna :D
"Błąd popełnia się raz, drugi raz to już jest wybór..."

Pozdrawiam Łukasz
kacper240
Posty: 86
Rejestracja: 08 sty 2016 15:11

Post autor: kacper240 »

zicco86 pisze:a co do oświetlenia ledowego Kacper czy mógłbyś mi podesłać przykładowy link takich z widmem dla roślin ?? ponieważ zatrzymałem się na t5 a na temat ledów w akwarystyce moja wiedza jest żadna
Nie mam zamiaru reklamowania ale coś w tym rodzaju, jest kilka opcji. Jeżeli jest to niezgodne z forum to proszę o usunięcie linku;
http://www.aquael.pl/produkty/akwarysty ... leddy-slim
Awatar użytkownika
zicco86
Posty: 22
Rejestracja: 02 mar 2018 22:39
Lokalizacja: Wrocław / Bognor Regis

Post autor: zicco86 »

A co możecie doradzić odnośnie podłoża ?? - waham się pomiędzy
- Tetra Active Substrate
- skała wulkaniczna 3-5mm
- żwirek czarny lub brązowy 1-3 mm lub 2-4mm
chodzi mi o to żeby mieć ciemne podłoże :)
i powiedzcie ile kg tego podłoża powinienem kupić ??

a co do oświetlenia jakie konkretnie świetlówki t5 możecie doradzić do 54l chciałbym mieć dwie jedną do roślina drugą dla rybek :) niestety ledy jakie zaproponował kolega wyżej w UK są dość drogie i chyba na razie będę musiał je odpuścić :/
"Błąd popełnia się raz, drugi raz to już jest wybór..."

Pozdrawiam Łukasz
kacper240
Posty: 86
Rejestracja: 08 sty 2016 15:11

Post autor: kacper240 »

zicco86 pisze:niestety ledy jakie zaproponował kolega wyżej w UK są dość drogie i chyba na razie będę musiał je odpuścić :/
Zawsze możesz sobie sam zrobić belkę 20 W z pasmem dla roślin. Powerled 1W z podstawką radiacyjną kosztuje od 1,50 zł do 4 zł. Różnej barwy światła. Potrzebujesz 20 diod czyli max 80 zł plus wąska belka radiacyjna (powiedzmy 60 cm) kosztuje w okolicy 20 zł, kawałek cienkiej pleksi, koszt max 5 zł. Zasilacz koszt w okolicy 20 zł. Wszystko będzie kosztować max 125 zł (jak poszukasz to max 100 zł) i trochę pracy, a jak się postarasz to będzie efektownie i efektywnie. Jakie rodzaje diod do pasm dla roślin i jak zbudować , zlutować taką beleczkę znajdziesz u wujka google itp. ;) warto bo po spaleniu jakiejś z diod wymieniasz tylko spalone. Belka jest długowieczna i łatwa w naprawie.

zicco86 pisze: co możecie doradzić odnośnie podłoża ??
Co do podłoża to jeżeli chcesz mieć Kiryski to najlepiej drobny żwirek, 1-3 mm będzie ok, a jak chcesz coś dla roślin to substrat przykryty kilkucentymetrową warstwą żwirku. Ile kilogramów to wszystko zależy jaką chcesz mieć grubość podłoża. Kalkulatory są dostępne w necie.
Awatar użytkownika
zicco86
Posty: 22
Rejestracja: 02 mar 2018 22:39
Lokalizacja: Wrocław / Bognor Regis

Post autor: zicco86 »

Właśnie przyszły wszystkie zamówione rzeczy (chyba ) :) właśnie jestem w trakcie płukania żwirku... i po 10 płukaniach woda wygląda własnie tak ...
https://zapodaj.net/a6ea2cf2e28b3.jpg.html
czy to już wystarczy ?? wcześniej nie używałem takiego żwirku więc nie mam pewności do końca... czy to mleko opadnie?? filtr to przefiltruje ?? czy płukać dalej ?? i jeszcze pytanko ... czy podłoże Tetra Active Substrate też trzeba płukać czy mogę włożyć do akwa bez płukania i przykryć tym czarnym żwirkiem ??
"Błąd popełnia się raz, drugi raz to już jest wybór..."

Pozdrawiam Łukasz
kacper240
Posty: 86
Rejestracja: 08 sty 2016 15:11

Post autor: kacper240 »

zicco86 pisze:Właśnie przyszły wszystkie zamówione rzeczy (chyba ) właśnie jestem w trakcie płukania żwirku... i po 10 płukaniach woda wygląda własnie tak ...
Płucz dopóki będzie przejrzysta. Trochę płukań przed Tobą ;)

zicco86 pisze:Tetra Active Substrate też trzeba płukać czy mogę włożyć do akwa bez płukania i przykryć tym czarnym żwirkiem ??
_________________
Substratu nie płucz przykryj tylko grubszą warstwą żwirku.

A jakie oświetlenie w końcu zamówiłeś?
Awatar użytkownika
zicco86
Posty: 22
Rejestracja: 02 mar 2018 22:39
Lokalizacja: Wrocław / Bognor Regis

Post autor: zicco86 »

No to dzisiaj jadę dalej z płukaniem :) chociaż woda z poprzedniego zdjęcia przejaśniała przez noc :)
Co do oświetlenia poszedłem w ledy ale ... na razie belka z ledami smd 5730
Obrazek
co do Twojego pomysłu Kacper belka z ledami 1w lub 3w będzie robiona samemu ale w późniejszym terminie ze względu na kasę (nadchodzące święta i komunia córki) pomysł na belkę już jest :) ledy i radiatory muszę pozamawiać od chińczyków bo w uk ceny są dużo droższe. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale znajomy też używał takiego oświetlenia za nim przeszedł na ledy 1w i nie narzekał... zobaczymy co wyjdzie...
jeszcze pytanko mam dwa korzenie zostawiłem je na noc w wodzie i woda zrobiła się żółto pomarańczowa - normalne ?? kiedyś miałem korzenie red moor i nie miałem czegoś takiego ... na razie idę płukać żwirek dalej i wygotować te korzenie :D
"Błąd popełnia się raz, drugi raz to już jest wybór..."

Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

z korzeniami to normalne, jak je moczysz mozesz dac tam napowietrzacz dla cyrkulacji i podmieniaj wode (najwiekszym wrogiem jest stojaca woda, moga ci sie rozne grzybki i inne swinstwa zaczac mnozyc).
Awatar użytkownika
zicco86
Posty: 22
Rejestracja: 02 mar 2018 22:39
Lokalizacja: Wrocław / Bognor Regis

Post autor: zicco86 »

No i zbiorniczek zalany :D macie jeszcze może jakieś sugestie co do aranżacji ?? co do roślinek ... wiem, nie wyglądają za ciekawie bo są po przejściach... ale może uda mi się je odratować... czas pokaże :)

Obrazek
Obrazek
"Błąd popełnia się raz, drugi raz to już jest wybór..."

Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przenieść temat do działu Galeria w którym należy prezentować akwaria czy założysz tam osobny temat zgodnie z Regulaminem Galerii?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ