[112] - Dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Kupiłem ślimaka właśnie, Ampularie, nazywa się Krzysio, mój brat który również nosi to szlachetne imię stwierdził że tym imieniem nie nazywa się jakiś ślimaków tylko szlachetne zwierzęta takie jak chociażby Jeleń, Lew, Tygrys w ostateczności Pawian :shock:

Dokupiłem anubiasa bo był taki jeden samotny, po za tym te rośliny są mega i jak korzeń zarośnie będzie co oglądać.

W akwarium nic nie ruszam na razie, niech taki nieład zostanie, może jak zarośnie będzie ładnie wyglądało.

Edit: Pytanie - Czy jeśli filtr, a dokładniej woda która wypływa z filtra porusza liśćmi roślin (anubias, mikrozrium i żabienica) to nie wpłynie to negatywnie na rośliny?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AleksanderK pisze:Kupiłem ślimaka właśnie, Ampularie, nazywa się Krzysio, mój brat który również nosi to szlachetne imię stwierdził że tym imieniem nie nazywa się jakiś ślimaków tylko szlachetne zwierzęta takie jak chociażby Jeleń, Lew, Tygrys w ostateczności Pawian Shocked
A dziękuję, dziękuję...

AleksanderK pisze:Czy jeśli filtr, a dokładniej woda która wypływa z filtra porusza liśćmi roślin (anubias, mikrozrium i żabienica) to nie wpłynie to negatywnie na rośliny?
Postaraj się ograniczyć wypływ wody lub skieruj go tak, aby falowała tafla wody (być może jest za duży).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ohh, wybacz, ale Krzysztof to jest takie magiczne imię :D

Filtr mam FZN 3, z przeznaczeniem do akwarium nawet do 300 L, nie mam go puszczonego na max bo wtedy faktycznie roślinki się bujają, dałem na mniej więcej 3/4 mocy i jest aktualnie dobrze.

Edit: Czy warto zaopatrzyć się w "kapsułkę dla roślin rozetowych lub pałeczkę z nawozem dla roślin wodnych" czy lepiej unikać takich specyfików aby nie zaburzyć parametrów akwarium?

Pod piach dałem i tak AquaBasis Plus - JBL
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Danger! Danger! :shock:

Wczoraj zakupiłem Krzysia - Ampularie i dzisiaj zauważyłem małego ślimaczka, takiego na 1 mm, co jest grane.

Możliwe żeby Krzysiek przyniósł ze sobą kolegę? Wcześniej nie zauważyłem innych żyjątek tylko dopiero jak Ampularia wbiła do akwarium.

Chyba że przyszło z anubiasem nowym.

Nie wiem czy go wyciągać czy niech sobie żyje bo nie wiem co to w ogóle jest za ślimak, a jakaś epidemia mi się nie marzy w akwarium.

Edit: Już są dwa takie.
Edit2: Wyglądają podobnie do tego z odnośnika http://images38.fotosik.pl/80/3d7815fa3f643915.jpg
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Zatoczki... no cóż, mnożą się szybko i walka z nimi jest utrudniona.
Chociaż ja mam je w swoim akwarium razem ze świderkami, jak nie przekarmiam ryb to nie ma ich widać :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Warto je zostawić?

Chyba że jest coś co by je zjadło i pasowało do planowanej obsady?

Kakadu - Harem
Neon Inessa
Kirysek Spiżowy
Ampularia
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Hellenki ewentualnie, ale one nie odróżniają zatoczka od od ampularii :) jak będą głodne to zeżrą jedno i drugie.
Pozbądź się go lepiej :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dziękuję za pomoc.

Hellenki odpadają, będę zbierał ręcznie.

Zmierzyłem pH testem Zoolek 4,5-9, barwa wskazuje na przedział od 7 do 7,5

Czy takie pH jest odpowiednie?

Jutro będę miał testy NO3 oraz GH
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Zastanawiam się nad wrzuceniem szyszek olchy aby zmiękczyć wodę, jak uważacie?

Czy jednak za tydzien pH może się zmniejszyć?

Nie mam filtra RO, podmiany będą robione z wody odstanej 24 godziny, 10-20%
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

AleksanderK pisze:Zastanawiam się nad wrzuceniem szyszek olchy aby zmiękczyć wodę, jak uważacie?
Nie zaszodzą ale na obniżenie pH bym nie liczył w niedostatecznie miękkiej wodzie .
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AleksanderK pisze:Zastanawiam się nad wrzuceniem szyszek olchy aby zmiękczyć wodę, jak uważacie?
Szyszki bardziej wydzielają garbniki i raczej trudno jest nimi zakwasić wodę/obniżyć pH. Jeśli chcesz wpłynąć na parametry wody, np. obniżenie twardości, czy odczynu, to musiałbyś wymienić część wody w akwarium na wodę demineralizowaną. To tak w ogólnym skrócie na szybko, ale normalnie to wodę do podmian miesza się z wodą demineralizowaną i zakwasza (np. przed podmianą), odstawia się i dopiero wlewa do akwarium.
Wodę możesz kupić najtaniej w Auchan po ok. 2,89 za 5l, do tego buteleczka Aquacidu (Zoolek, Tropical), po ok. 5-6 zł (starczy na jakiś czas).
Reasumując: obniż twardość wody poprzez mieszanie z demineralizowaną i dopiero zakwaszaj.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Przy podmianie 20L - to około 20% ile wody demineralizowanej - 50/50?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

zależy o ile chcesz obniżyć twardość .
50/50 oznacza ze twardość obniżysz o 50%
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ok, a czy przy pH około 7-7,5 mogę trzymać rybki z poza biotopu Malawi i Tanganika czy raczej taka wartość jest ok np dla Neonków, Gupików, Pielęgnicy Kakadu?

Nie chcę za bardzo mieszać w akwarium bo nie mam doświadczenia i obawiam się że mogę za dużo zrobić i się wszystko spieprzy.

Ewentualnie jaka obsada by była ok w taki sposób dobrana abym nie skrzywdził zwierząt i za bardzo nie ingerował w parametry akwarium?

Bo prawdę mówiąc dla mnie nie musi być rybek, bo tylko roślinki żeby rosły, jednak akwarium bez rybek nie bardzo :)

Jeśli nie neonki bo złe parametry to co byście polecili do takich rybek ławicowych, gupiki? Na dno kiryski? Bardzo bym chciał też pielęgnice Kakadu, ale jak nie pasują to może coś z innego biotopu?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

To zrób tak: Sprawdź dokładnie jakie wymagania mają ryby, które Ci się podobają [na kilku różnych stronach, to co się pokrywa na każdej na pewno nie będzie kłamstwem], następnie sprawdź czy wybrane ryby mogą żyć razem pod względem parametrów wody, wielkości zbiornika i temperamentu. Gatunki dobieraj "mądrze", znaczy że skrajne wartości parametrów nie są dobre dla optymalnego wyboru, np. rybki "A" lubia temp. 20-25°C a rybki "B" 24-30°C-> oba gatunki mogą razem żyć w 24°C...i to jest błędne, jednym będzie zimno, a drugim skrajnie ciepło- najlepiej, aby parametry pokrywały się jak najbardziej.


Kiedy wybierzesz odpowiednio gatunki ryb pod kątem parametrów itd. zacznij korygować wodę po za akwarium w wiadrze- możesz mieszać do woli, nikomu krzywdy nie zrobisz- w zbiorniku tego sie nie robi z wiadomych przyczyn. Twardość łatwo ustalić, matematycznie już z wielkim prawdopodobieństwem możesz zgadnąć jaki będzie efekt końcowy, z pH będzie trudniej- metoda prób i błędów nieunikniona, zamiast aquacidu można użyć kwasu innego, ja używam elktrolitu do akumulatorów kupionego ze stacji paliw, dla bezpieczeństwa rozrobiłem sobie go z 4l demineralki i mam 5l "aquacidu" za około 8zł [elktrolit+demineralka].
Zablokowany