[112] - Dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Aktualnie szukam rybek które wymagają pH około 7-7,5 i są polecane dla początkujących, jutro sprawdzę jeszcze pozostałe parametry.

Kakadu chyba odpada, nie chcę zrobić krzywdy a za kilka lat jak zbiorę doświadczenie postawię zbiornik już typowo biotopowy.

Wstawię później listę rybek które znalazłem.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie szukaj rybek pod kątem "dla początkujących", prawie wszystkie ryby będą pezproblemowe, kiedy będą miały wodę "pod siebie" i dobrze urządzony zbiornik, bo niby co miało by im się dziać? Z rybkami są kłopoty [pasożyty, choroby itd.], kiedy nie mają odpowiednich warunków, a jeśli wszystko jest dobrze ustawione, to ryby nie chorują i świetnie wyglądają, o ile jeszcze w miarę prawidłowo karmisz :D
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Znalazłem rybki które mi się podobają.

Przedstawię kilka opcji, proszę o pomoc w doborze zwierzaków.

Gupik Pawie Oczko!
Gupik Endlera
Brzanka Sumatrzańska!
Danio Pręgowane
Bojownik!
Razbora Klinowa
Zmienniak Plamisty
Fantom Czarny!
Otosek!
Żałobniczka
Kirysek Spiżowy!
Kirysek Pstry
Neon Innessa!
Neon Czerwony!
Pielęgnica Kakadu!

Oczywiście nie wszystkie w jednym akwarium, myślałem nad wyborem 3-4 gatunków, bardzo chciałbym mieć bojownika i brzanki sumatrzańskie.

Rybki z wykrzyknikiem to moje faworyty.

Mam dwie obsady, jeśli są nie trafne to proszę o korektę.

1.
Gupik Pawie Oczko
Brzanka Sumatrzańska
Bojownik
Kirysek Spiżowy


2.
Gupik Pawie Oczko
Neon Czerwony lub Neon Innessa
Bojownik
Kirysek Spiżowy

3.
Danio Pręgowane
Neon Innessa
Gupik Pawie Oczko
Kirysek Pstry

Podobają mi się również glonojady ale chyba na mój litraż nie ma ani jednego po za otoskami?

Edit: No i bym zapomniał, do każdej obsady Krzysio czyli Ampularia, jego nie wyrzucę, więc priorytetem jest dobór obsady jeszcze w taki sposób aby nie kolidował z Ampularią.

Wystrój:
Korzeń obsadzony Anubiasami, Mikrozorium i Mchem
Żabienice
Bacopa
Kryptokoryny
I dwie rośliny na 1 plan których nazw nie pamiętam.
Rogatek wkopany i pływający - dla Gupików i Bojownika

Podłoże - Drobny Piach
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeżeli chodzi o obsady to na 100% warianty 2 i 3 odpadają ze względu na wykluczające sie wymagania ryb
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

1 też odpada bo brzanki często lubię podgryzać weloniaste płetwy innych ryb - bojownik nie miałby z nimi życia. Poza tym reszta obsady ma inne wymagania co do wody.

Jeśli chcesz mieć brzanki to najlepiej w akwa jednogatunkowym...

Dla bojownika z proponowanych przez Ciebie rybek ławica neonów czerwonych.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ok, dziękuję.

Mam pytanie, ile powinienem oświetlać zbiornik?

Mam około 0,5W/L

Czy 12 godzin to nie za dużo?

Mam wrażenie jakby na niektórych roślinach pojawiły się okrzemki i takie nitki zielone/brązowe
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

zwłaszcza na początek 12 godzin to brawura - zacznij np od 8
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AleksanderK pisze:Czy 12 godzin to nie za dużo?
Masz rośliny ze strefy geograficznej, w której dzień trwa dłużej, więc 10-12 godzin powinno wystarczyć.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dziękuję, obniżę do 10 godzin i dokupię jeszcze jedną Ampularię.

Wywaliłem wczoraj trochę tych małych ślimaczków ale znalazłem znowu 3, wyczytałem że żerują na glonach, bedę systematycznie wywalał je z baru ale kilka i tak zostawię.

Edit: Podkręciłem jeszcze troche filtr, troszkę buja żabienicą i rogatkiem, ale wyczytałem że wysyp glonów może być wynikiem słabej filtracji.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podkręcenie filtra nie przyspiesza filtracji biologicznej, wręcz przeciwnie, woda powinna się sączyć przez filtr...

Nie rób pralki w akwarium, bo krasnorosty to kochają.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ok, dziękuję za radę.

Kupiłem Test na NO2, na reszte czekam, zakupiłem również 20L wody z filtra RO.

Edit: Kupiłem również Kulki Filtus - nawóz dla roślin z wyciągiem z dżdżownic kalifornijskich, czy mogę jest stosować nie mając rybek w akwarium?

Edit2: Głupie pytanie - czy woda na podmianę może być trzymana 24H w plastykowym wiadrze?
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

AleksanderK pisze:czy woda na podmianę może być trzymana 24H w plastykowym wiadrze?
Ja zawsze trzymam, nawet w dwóch. Nic złego się nie dzieje.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AleksanderK pisze:Kupiłem również Kulki Filtus
Możesz ich użyć, ale uważaj, bo wszystko co wkładasz w dno, kiedyś się uwalnia. Niewielkie ilości gliny są dobre, ale dasz za dużo i może być problem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Widzę, że rozważasz obsadę.

W sprawie Kirysków Spiżowych. Daj znać, czy zamierzasz pobrać z mojego zbiornika kilka sztuk. To dość istotne, ponieważ one rosną i następuje widocznym okiem coraz większe „zaświnienie” dna w moim akwarium :mrgreen:
Co prawda nie mam już nowych, bo zbrojnik pospolity wyżera świeżą ikrę, ale z 5 może 6 bym oddał w dobre ręce. W ich miejsce chcę wprowadzić krewetki. Jak je odbierzesz, to czekają na Ciebie, jak nie, to odłowię je i oddam do sklepu (wolałbym tego nie robic, bo licho wie co z nimi potem będzie, ale kilkanaście Kirysków to nieco za dużo nawet na mnie).

W sprawie zbrojnika, to te sklepowe, na które wołają „niebieski” to ściema. To są pospolite. Niebieski jest znacząco inaczej ubarwiony.
A pospolity zbrojnik pasuje jak ulał do kirysków i neonków (Innesa) i do Twojego zbiornika.
Obrazek
[126L] Dżungla
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Witam,
kolejne pytanie, czy jeśli miałbym Kiryski Spiżowe i Ampularie (planowo 2-3 sztuki) to mogę dołożyć krewetki red cherry?

Czy to już będzie za dużo zwierząt bo i rybki, ślimaki (nie liczę tych małych głupich) i dodatkowo krewetki?

Mam dosyć sporo mchu więc mogły by sobie mieszkać, tylko czy by się pogodziły z Kiryskami i Ampulariami?
Zablokowany