[112] - Dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

"Boisz się" chemii typu kwas? Kwas najpierw obniży KH [GH, czyli twardość ogólna pozostanie bez zmian], a następnie pH spadnie. Ile KH zejdzie nie wiem, ale na pewno nie do 0, u mnie obniża się do około 3-4, dawno nie mierzyłem zresztą...nie uważam, aby stosowanie kwasu było niebezpieczne. Wodę mieszasz po za akwarium, a koszt jest znikomy [nie trzeba kupować dedykowanego preparatu w zoologicznym, stosuję najzwyklejszy elektrolit ze stacji benzynowej, czyli kwas siarkowy]. Kwas rozrzedzasz demineralką i możesz zrobić dużą ilość bardzo słabego dodatku do akwa, przy tym bezpiecznego w razie pochlapania się czy coś... :wink:

polecam poczytać:
viewtopic.php?t=12225
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AleksanderK pisze:Podmiana 20 L, 12 RO i 8 Karnówy odstanej powinno dać radę czy zmieniać samą RO?
Orientacyjnie musiałbyś policzyć na próbce wody twardości GH. Jeśli woda z kranu ma 20*dGH to jak rozcieńczysz w proporcji pół na pół z wodą RO, otrzymasz wodę o twardości ok. 10*dGH. Mieszając wody w innych proporcjach, otrzymasz inne GH i to liczy się (suma twardości GH wszystkich części wody, podzielić przez liczbę części).
KH dodatkowo jest zależna od stężenia CO2 i tutaj można też oszacować spadek po rozcieńczeniu wody kranowej wodą RO, ale liczenie nie jest już takie jednoznaczne. Najprościej jest obniżyć twardość GH i KH rozcieńczając wodę kranową z wodą demineralizowaną do poziomu KH ok. 3-4 stopnie, wówczas można niewielkimi ilościami kwasów zmniejszyć pH.
Przy cenie 2,89 zł za 5l wody demi, nie wiem, czy jest sens kupowania filtra RO. I nie chodzi mi o koszt instalacji, tylko mam mieszane uczucia z wylewaniem takiej ilości wody odpadowej do ścieków.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Właśnie tak zrobię, sprawdzę dzisiaj jaką mam twardą wodę w kranie i wyliczę jakie proporcje będą właściwe.

Koszt wody RO za 20L wychodzi mi 12 zł więc nie jest to jakaś wielka kwota, filtr RO odpuszczę i zastanowię się nad nim gdy będę zakładał większy zbiornik.


Dzięki wielkie za pomoc
:wink:
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Byłem dzisiaj na misji i znalazłem takie coś, czy to się nada do akwarium?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy szyszki które zebrałem mogę dodać do akwarium?

Korzenie są z jednego drzewa, jak się nadają i ktoś chce to pisać.
Mam w lesie tego w ilościach hurtowych.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie jestem znawcą korzeni, ale lepiej by było, gdyby był to korzeń drzewa liściastego, natomiast szyszki raczej odpadają (szyszki olszy/olchy to szyszki drzewa liściastego). Możesz umieszczać akwarium szyszki, korzenie, patyki i liście drzew liściastych.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Korzeń wyrwałem z drzewa liściastego jednak nie wiem niestety jakie to drzewo, mogę pójść i zrobić fotkę, może ktoś rozpozna, ja niestety nie potrafię.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

szyszki ze zdjęcia to najprawdopodobniej świerk lub sosna i nie nadają się do akwarium
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dzięki.

Jeszcze jedno pytanko mi wpadło do głowy, mam filtr FZN3, ustawiony na 2/5 mocy, ruch tafli jest widoczny jednak nie jest bardzo mocny, roślinki delikatnie ruszają się pod wpływem pracy filtra.

Czy w taki sposób może być ustawiona moc filtra czy mam ją zmniejszyć?
Woda nie wpada z filtra do akwarium ponieważ jest mała różnica wysokości, po za tym woda wypływając z filtra delikatnie spływa po nim nie robiąc wrażenia wodospadu.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jeśli jest widoczny obieg wody to tak zostaw a jeśli woda nie krąży to lekko zwiększ moc.musisz zaobserwować.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dokupiłem roślinki na trawnik - Micranthemum Monte Carlo - dostałem dosyć spore sztuki, wysokie, i mam pytanie czy czekać aż się położy czy przyciąć?

Poprzednie sztuki były mniejsze i nie tak jaskrawo zielone, nie rosną do góry tylko powoli kładą się na ziemi.

Jakieś rady?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Jakie testy powinienem kupić po za azotem i potasem aby móc wiedzieć jak i czy w ogóle nawozić rośliny?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

podstawowe to azot,fosfor,potas i żelazo.możesz dodatkowo kupić magnez(MG) i krzemiany (SiO2) ale moim zdaniem są zbędne.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Prawdopodobnie za niedługo akwarium będzie stało na innej szafce, i pojawia się problem, jak mam je przenieść, czy ktoś z was przenosił już zalane akwarium.

Oczywiście domyślam się że wodę należy spuścić z akwarium, co z piachem i ozdobami?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jak dasz radę przy przenoszeniu to zostaw trochę wody i nic nie wyjmuj.ja co prawda tylko akwa 54l przestawiałem na dodatkowy blat bo szafka się wygięła i musiałem podłożyć pod nie grubszy ale zostawiłem 1/3 wody i nic nie wyławiałem ani nie wyciągałem przy tej operacji
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Czy taka szafka będzie odpowiednia pod moje akwarium?

http://www.belio.pl/galerie/d/diversa-s ... _13573.jpg

Marka to Diversa Budget o wymiarach 80x35

Aktualnie akwarium stoi na biurku, jednak ze względów estetycznych i tego że przyszedł głos rozsądku który powiedział że jednak ktoś po coś stworzył szafki pod akwarium i na pewno są bardziej stabilne niż moje biurko myślę że zakup takiej szafki wyjdzie korzystnie i dla wystroju pokoju jak i dla mojej psychiki.

Dwa że nie chcę wydawać kupy pieniędzy na szafkę, a akwarium nie jest ogromnej wielkości.
Zablokowany