[112] - Dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

pH nadal 7-7,2

Nie mam już pomysłu jak obniżyć do poniżej 7, szyszki olchy, liście dębu oraz ketapangu nie dają dobrych wyników.

Macie jakieś pomysły po za dozowaniem CO2?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Woda demineralizowana.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

AleksanderK pisze:Macie jakieś pomysły po za dozowaniem CO2?
Kiedys cos mi przelecialo kolo uszu o kwasie, ale z tym tematem to MarJan sie zajmowal swego czasu, mozna by go zapytac o proporcje i mieszanie tego z woda. Ja trzymam pH 6.5 dozujac CO2 24/h przy GH10 i KH5, a to o polowe wyzsze parametry niz twoje twardosci, ktore podajesz.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Aktualizacja.

Akwarium fajnie się rozrasta, pojawił się mały problem, 1 anubias zgnił, w jednym nowy liść wygląda jakby był nadpsuty.

Reszta roślin rośnie w bardzo dobrym tempie.

Nawożenie:

Carbo - 4 ml dziennie
Żelazo- 2 ml dziennie
Potas - 2 ml dziennie
Fosfor - 2 ml dziennie

Zastanawiam się nad zwiększeniem dawki potasu do 3 ml dziennie.

Zastanawiam się nad dołożeniem gotowego nawozu micro, co sądzicie?

Nawozy są marki Water Boost, a Carbo Aqua Art

Posiadam dużo roślin, światło około 0,5W/L


Wyniki testów:

pH - 7
GH - 6
KH - 4
NO3 - 10-15
NO2 - 0
PO4 - 1-1,5

Edit: Fosfor trochę skoczył do 2

Postanowiłem zredukować dawkowanie fosforu aby utrzymać go na poziomie 1-1,5 a zwiększę dawkowanie potasu.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Pytanie:

Czy według was lepiej jest "lać" osobno Fosfor, Potas, Azot czy nie ma to aż takiego znaczenia i bezpieczniej jest kupić nawóz makro?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Najpierw lałem osobno ale w końcu skomponowałem własna mieszankę i dozuję oddzielnie mako i mikro . W sumie bez różnicy tyle że jak masz oddzielnie to reagujesz na bieżąco jak masz skomponowane to jest wygodniej ale zbiornik musi być ustabilizowany ( nie mylić z dojrzały)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ogłoszenie!

Prośba do Moderatorów jeśli ten post nie zawadzi proszę o nie usuwanie.

Może tutaj będzie większy zasięg niż na giełdzie.

Kupię/Przyjmę Anubiasy, obojętnie jaki rodzaj, mogą być ze ślimakami, nie ma żadnego problemu.

Jeśli chodzi o transport mogę podesłać kuriera który odbierze paczkę, oczywiście koszty dostawy pokrywam ja.

Po za Anubiasami przyjmę/kupię wszelkie roślinki które można zamocować na kamieniu lub korzeniu.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

chyba zależy ci na roślinach od kogoś z akwarium, a nie ze specjalistycznej hodowli, bo alledrogo oferuje sporo...olx sprawdziłeś?

edit: zobacz giełdę- BARA chętnie pozbędzie się mchu :)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Aktualizacja wątku.

Nawożenie Water Boost trwa, testuję z ciekawości, prowadzę sobie dziennik nawożenia i obserwuję efekty.

Aktualnie nawożenie wygląda tak:

Makro - 3 kliknięcia dozownika
Mikro - 2 kliknięcia dozownika
Potas - 2 kliknięcia dozownika
Fosfor - 1 kliknięcie dozownika
Żelazo - 1 kliknięcie dozownika
Carbo - dawka 2krotnie wyższa niż zalecana - 8 kliknięc podzielone na 2 tury

Mikro obniżyłem do 2 kliknięć, trochę wyskoczył pył na szybie.

Próbuję dobrać odpowiednie dawki, raz pojawiły się glony, raz znikają, myślę że to błędny stosunek makro więc dlatego po za Makro dawkuję jeszcze osobno fosfor i potas, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Podmianki 30% co tydzień.

Anubiasy uratowane.

Pytanie:
Zastanawiam się nad dołożeniem oświetlenia, mam 0,5W/L, czy jest sens dołożyć oświetlenie tak aby było około 0,6-0,7W/L? Brak dozowania CO2, wyłącznie węgiel w płynie.

Edit: Ewentualnie co sądzicie o włączeniu bimbrowni do mojego litrażu? Jaką ona ma wydajność i czy w ogóle warto się w to bawić?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Aktualizacja wątku:

Akwarium przeszło małą zmianę aranżacji (zdjęcia w weekend), aktualnie czekam jeszcze na kilka roślinek.

Za kilka dni startuję z dozowaniem CO2 - amatorski zestaw, pytanie czy dyfuzor przyczepić blisko czy daleko filtra?

Nawożenie nadal według schematu, jak na razie wszystko idzie w dobrym kierunku.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Aktualizacja wątku:

Akwarium przeszło małą zmianę aranżacji, doszły nowe korzenie oraz nowe roślinki.

Obsada (do zmiany, coś mi nie pasuje w niej)
3x Prętnik Morelowy
Harem Gupik Endlera - 1+3
8x Neon Czerwony
6x Kirysek Spiżowy
Bojownik
4x Otosek

Jak widać jest niezły misz-masz + za pewne przerybienie.
Skupię się prawdopodobnie na 3-4 gatunkach.

Na pewno zostaną kiryski i otoski, nad resztą przemyślę, macie jakieś sugestie?

Parametry wody:
pH - 6,6-6,8
NO2 - 0
NO3 - pomiędzy 20-30
Po4 - 2
GH - 7-8
KH - 4
Testy - Zoolek

Reszty testów nie posiadam

Nawożenie:
CO2 - dozowanie z amatorskiego zestawu
Makro - 3 kliki dziennie
Mikro - 2 kliki dziennie
Fosfor - 1 klik dziennie
Potas - 1 klik dziennie
Żelazo - 1 klik dziennie
Nawożenie - Water Boost

Moje obserwacje:
Po zmniejszeniu Mikro z 3 klików do 2 przednia szyba przestała pylić.
Niestety na jednej z kryptokoryn pojawiły się w małej ilości takie ciemne malutkie niteczki.
Anubiasy zostały uratowane, puszczają nowe liście, roślinki które w moim odczuciu były w gorszej kondycji nabierają życia - Żabienica, Monte Carlo, Anubias.
Co do monte carlo, usunąłem stare łodygi, pojawiają się w dużej ilości piękne nowe listki, czekam na rozwój sytuacji.

Poniżej zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

A mnie się podoba :D
Tylko prętniki to same samce? Jak dogadują się między sobą i z bojkiem [prawdopodobnie bojek ma gdzieś wszystkich i pływa sobie gdzie popadnie :P]


Temperaturę jaką masz, żeby pogodzić bojka z otoskami?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dziękuję :wink:

Z Prętników miało być `1 samiec i 2 samice, nie potrafię sam rozróżnić w 100% płci :(

Bojownik przegania Prętniki, jak były Pielęgniczki to uciekał przed nimi.

Ogólnie z obsadą jest tak że jest moim zdaniem zbyt różnorako, oddam prawdopodobnie Prętniki, Bojownika i być może Endlerki, chociaż to takie mikro rybki i nikomu nie wadzą, dokupię Neonów i będę szukał Kakadu, ewentualnie coś może z Ameryki.

Co do Aranżacji to moim zdaniem wszystko zaczyna się układać jednak jeszcze kilka lat doświadczenia i stworzę coś konkretnego.

Obsada prawdopodobnie zredukuję się o Prętniki, Bojownika i Gupiki, dokupię Neonów i spróbuję raz jeszcze z Ramirezami, przegonią za pewne krwetki.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Aktualizacja:

Pojawiły się krasnorosty, powód to za pewne grzebanie w podłożu w ostatnim czasie, nic innego nie przychodzi mi do głowy co by mogło je wywołać po za grzebaniem.

Kurację zaczynam od dzisiaj poprzez przedawkowanie 3 krotne w ciągu dnia węgla w płynie, jutro podmienię wodę około 30% na wodę z filtra RO.

Wykluczam nawożenie serią water boost ponieważ przed zmianą aranżacji nie miałem problemów z krasnorostami, jedynie z pyłem na szybie jednak poprzez zbyt duże dawki mikro.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

też myślę, że to zruszenie podłoża- krasnorosty powstają kiedy detrytus w toni pływa
Zablokowany