Podłoże

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Mam ciągle jakieś problemy z roślinami.
30 lat temu nie było chemii, filtry robiło się samemu kaskadowe, nie było świetlówek tylko zwykłe żarówki i rybki zyły, glonów nie było, roslinki rosły cacy.
A tereaz? Chemia, filry różnego rodzaju, specjalne oświetlenia i siedzenie z tego wszystkiego!!!
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

To zrób jak 30 lat temu : nasyp piasku posadż nurzańca moczarkę i rogatka wpuść kika mieczyków. Daj mało swiatła i powinno zadziałać .
Jakoś będą żyły. Jak sobie przypomnę swoją przygodę z akawrystyką z przed lat to śmiać mi sie chce .
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

A czemu mało światła? światło było mocne z czterech żarówek, nawet w 112 litrowym akwarium.
Obstawiam, że to wina wody jaka tereaz jest.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

tsd1981 pisze:Mam ciągle jakieś problemy z roślinami.
Jakie masz problemy, opisz nam objawy, wstaw jakies zdjecia i pomozemy. To ze kiedys nie bylo nic nie znaczy ze dzisiaj nie mozna sobie samemu wykonac filtra i oswietlenia, materialy sa tylko checi czasem brak.

Brutalna prawda jest fakt ze nie sadzimy do naszego upragnionego zbiornika roslin i niech sie przystosuja tylko robimy zbiornik pod rosliny i ryby zeby nie podpasc prawdziwym akwarysta :)

Robisz substrat, podloze, oswietlenie, filtracje, nawozenie z mysla o roslinach, a one odwdziecza ci sie swoim bujnym wzrostem i kolorami. Trzeba pamietac ze nie jest wskazane laczenie gatonow o odmiennych wymaganiach, to tak jak trzymanie neonow i mieczykow w jednym zbiorniku, beda zyc ale jakie to zycie? Tak samo jest z roslinami, a czesto sie zdarza ze mamy kryptokoryny obok wymagajacych swiatla roslin czerwonych przy nieodpowiednim swietle w zlym substracie i z nawozeniem slupa wody ''na oko'' i potem zaczyna sie dramat bo jest glon, bo woda smierdzi, bo niechce rosnac itd.

Wg mnie planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie co gdzie i jak to podstawa. Przykladowo mozna miec 1W/L swiatla i trzymac kryptokoryny cieniolubne bez problemu, ale trzeba im zapewnic ten cien np sadzac obok niej Lotusa, ktory lubi swiatlo a liscie na tafli z czasem stworza cien dla kryptokoryny, obie rosliny lubia zyzne podloze (np. ziemia ogrodowa/kulki mocy). To samo tyczy sie trawnikow i roslin wymagajacych, gdzie czesty blad popelniany to sadzenie zbyt blisko siebie i w najlepszym przypadku dolne liscie walczac o swiatlo tylko zgnija podbijajac nam poziom materi organicznej itd itd.

Przepraszam ze sie tak rozpisalem :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja też proszę o zdjęcia, opis roślin które nie chcą rosnąć, parametry wody, jak często jest podmieniana i w jakich ilościach, czym karmisz ryby, jaka jest obsada...

Ziemia pod piasek to dobre rozwiązanie, ale do tego muszą zagrać jeszcze inne elementy. Oświetlenie, parametry wody, filtracja (ruch wody) itd.

Nie lubię LED Tube, mam wrażenie, że z tym możesz mieć problem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Możecie podać linka do stronki gdzie można umieścić fotki?

P.S. najmniejsze kłopoty ma z roślinkami "czerwonymi"

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj proszę konkretne nazwy gatunków roślin, jakie trzymasz.

Zdjęcia wstaw na serwer zewnętrzny, np Fotosik lub jakiś inny i podaj nam linki do zdjęć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Alternaera, anubias, kryptokoryna, ludwiga, nurzaniec, rotala, rogatek, bakopa karolińska, trawka brazylijska,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No dobrze, a pokażesz zdjęcia?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

jestem w pracy, więc dopiero jutro :)
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Oto fotki mojego akwaria
https://m.fotosik.pl/zdjecie/3350c0ed6c38c9fc
https://m.fotosik.pl/zdjecie/5d8e546541c38921
https://m.fotosik.pl/zdjecie/dae0e296cbd6dc6d

Akwarium teraz świeże bo jestem po przeprowadzce. Mój problem to też glony które odrazu wyszły na ściankach.
Akwarium 112 litrów, filtr kubełkowy, napowietrzacz, oświetlenie aquael tube zwykłe plus plant, razem odpowiednik 56w.
W tej chwili bez ziemi w podłożu. Temp 26 stopni.
Podstawowe testy na NO2 no 3 KH pH GH i cl w normie.
Na glony użyłem algumin plus.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A możesz podać konkretne wyniki testów? Bardzo proszę. Akwarium wygląda ładnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

DZIĘKUJE
NO3 - 10
NO2 -0
GH - 》14
KH- 6
pH -7,2
Cl2 -0

Chciałbym mieć jeszcze z powrotem krewetki.
O dziwo rozmnażały się jak króliki mimo że nic nie było robione specjalnie podnie ani nawet pokarmu specjalnego.
Ale corce zachciało się żabki i wiadomo co się z nimi stało.


Ponownie proszę, nie pisz posta pod postem. Łamiesz w ten sposób Regulamin Akwaforum. Jak chcesz coś dopisać do ostatniego postu to użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Testy są ok. A możesz dokładnie opisać problem? Bo w gąszczu postów jakoś mi uciekł.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Problem to rosliny, które padają, jak już pisałem najlepiej trzymają się "czerwone", które niby trudniej utrzymać. Druki problem to glony, które szybko się pojawiają i żaden środek, nawet te najdroższe nie działają.
ODPOWIEDZ