Podłoże

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mamy jakies wyniki testow paskowych, a teraz czas na zdjecia tych padajacych roslin. Moim zdaniem podloze jest kiepskie dla korzeni, dla roslin, dla wszystkiego ale o gustach sie nie dyskutuje.

Jesli zbiornik ma juz ponad 2tygodnie z roslinami to cos pomyslimy, ale zdjecia sa potrzebne, moze cos po stanie roslin sie uda doradzic, bo jak sam wiesz testy paskowe nie mowia nic.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Mam cztery duże już gałęzatki, w formie kulek, to glon jak wiadomo, czy może przez nie mieć glony na szybach itd?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

tsd1981 pisze:Mam cztery duże już gałęzatki, w formie kulek, to glon jak wiadomo, czy może przez nie mieć glony na szybach itd?
Glony na szybach z mojego doswiadczenia wystepuja w 2opcjach jako zielenice i jako krotkie nitki.

Oba przypadki sa znakiem ze stosunek azotu do fosforu jest nie dopasowany i wbrew obiegowej opini nie musi na upartego wynosic 10:1 ale zeby byc szczerym jest swego rodzaju punktem wyjsciowym, od ktorego nalezy wystartowac.

Jesli szyba mocno pyli i byc moze jest tez ''porzadne'' swiatlo mamy z duzym prawdopodobienstwem problem z zielenicami punktowymi/skupiskami, ale pol biedy jesli wystepuja na szybie, bo powiedzialbym ze wtedy mamy lekki niedobor fosforu, natomiast jesli pojawiaja sie tez na roslinach i kamieniach nalezy sie zastanowic nad korekcja nawozenia fosforem. Tutaj mozna isc albo w lewo albo w prawo do mementu kiedy przestanie pylic. Zaatakowane liscie odcinamy, nic tego nie zje i samo nie odpadnie.

W przypadku kiedy sypnelo drobnymi nitkami, co nie wyglada tragicznie ale jest tez swego rodzaju sygnalem ze szaleje nam azot=fosfor i wahania tego pierwszego maja duzy wplyw na powstawanie glona. Generalnie mozna powiedziec ze jesli sa tylko na szybie to nie jest jeszcze zle, ale pojawienie sie ich na roslinach swiadczy o wiekszym problemie i nalezy przeprowadzic korekte nawozenia.

W obu przypadkach mozna korekte zrobic nie wlewajac zadnych nawozow, preparatow na glony i innych koagulantow, ktore potem opadna na ziemie a nasze kiryski i glonojady napchaja kiche tym tylko zwykle delikatne podmiany wody. Jesli brakuje nam tego fosforu to mozna zrobic uczte dla ryb i go podbic pokarmem.

Pylenie szyb to wspanialy poligon doswiadczalny i wydaje mi sie ze mozna sie sporo nauczyc w korygowaniu proporcji wlasnie azotu i fosforu.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Czyli potrzebowałbym test na fosfor i azot i to najlepiej kropelkowy.
I jeszcze jedno pytaie. Jaka ma być proporcja azotu do fosforu i o co chodzi z tą proporcją :)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Obrazowo jest przyjęte że prawidłowym stosunkiem azotu do fosforu jest stosunek 10 :1, tzn jeżeli po pomiarach wychodzi Ci że azotu masz np. 20 mg/l to w tym przypadku prawidłowo powinieneś mieć 2 mg/l fosfory, 10 mg/l azotu to 1 mg/l fosforu itd., itd. To teoria, w praktyce nie musi być dokładnie taki stosunek, ale dobrze jest jak oscyluje w tych granicach. Zresztą wszystko i tak weryfikuje rzeczywistość i trzeba to korygować. Z czasem to wszystko załapiesz.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja tylko dodam jeszcze, bo kolega Trex wyczerpal temat, ze jednak lepiej jest miec troszke wyzszy fosfor w stosunku do azotu (10:1) niz jesli by go brakowalo, bo po pierwsze nie powinno pylic szyb/roslin, po drugie fotosynteza leci lepiej i finalnie, to bardziej wahania azotu wplywaja na glony nitki, sinice i inne duperele niz wspomniany fosfor.

Dla przykladu w moim zbiorniku mam 20ppm NO3 i 3.5ppm PO4 i szyby nie pyla, zielony kurz scieram raz na miesiac/dwa. Jesli obnize sobie poziom PO4 utzrymujac NO3 na tym samym poziomie, to zaczna sie problemy z zielenicami.

Ktos moze miec taki sam stosunek NO3:PO4 i bedzie katastrofa, dlatego dobieramy NO3 do PO4 az wszystko bedzie ze soba gralo. Ustawiamy azot na 10ppm i dobieramy do niego PO4 do momentu az sie zbilansuje i nie bedzie problemu pylenia szyb i zielenic. Robimy to bardzo powoli i czekamy, na zasadzie dzisiaj wleje 1ppm PO4 na 100L i czekam 5dni i patrze co sie dzieje, przy czym swiatlo, woda i reszta mikro/makro zostaje ta sama. Jesli sie poprawia wiemy ze idziemy w dobrym kierunku, jesli jest bez zmian to widocznie dawki sa zbyt male i minelo zbyt malo czasu. Srednio 3miesiace trzeba na takie porzadne zbalansowanie i ustawienie nawozenia przy niezmiennej obsadzie ryb i swietle. Zmiana jednego z tych parametrow wywala nam caly stracony czas i startujemy od nowa.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Dobrze. NO3 obniże podmianką i mniejszymi dawkami jedzenis. Podwyżyć jedno i drugie można nawożeniem. Ale jak obniżyć sam fosfor?
Zamówiłem testy na fosfor wiec po wekendzie będę wiedzieć czy to ten problem.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Na razie proponuje nic nie obnizac i nie kombinowac. Najpierw testy wody na azot/fosfor a potem zaplanowane dzialanie, przeciez nie wiesz co masz teraz czekajac na testy prawda?

Fosfor mozna obnizyc na dwa sposoby, chemicznie lub podmiana wody, pierwszy przypadek to popularne adsorbenty typu JBL PhosEx itd, natomiast drugi najtanszy to swieza woda nie zawierajaca fosforu do podmiany. Minusej drugiej opcji jest to ze zmieniamy sklad nie tylko fosforu ale calej reszty mikro/makro bo rozcienczamy wode w zbiorniku. Niemniej jednak najpierw porzadne testy, a potem plan dzialania :mrgreen:
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja np. nie przywiązywałem do tej pory uwagi do stosunku NPK i jakoś tych glonów mam odpukać u siebie nie za wiele,natomiast co do nitek to wywalało mi je przy długim czasie oświetlenia i dużej jego mocy.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

No więc wracam po przerwie podając ilość fosforu na 1 mg
ODPOWIEDZ