Biała narośl na ogonie kiryska Panda.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Biała narośl na ogonie kiryska Panda.

Post autor: Trex »

Dzisiaj zauważyłem u jednego z moich kirysków, białą narośl, zgrubienie na płetwie ogonowej. Co to może być, coś poważnego? Jak to leczyć?

-litraż: 54L
-obsada ryb: 10 danio, 6 otosków,6 pand, sporo krewetek RC i 2 filtrujące
-pokarmy którymi karmisz ryby: mrożone rozwielitki, żywy wodzień, tabletki dla ryb dennych, granulki i płatki Tropical
-temperatura wody i jej parametry: 24 C, pH 6,8 , NO2-0 , NO3-10 , GH 12, KH-8 ,
-ew. inne zwierzęta w akwarium: 2 helmety
-jak często podmieniasz wodę: 1 w tygodniu 20 %, 50/50 kranówka z destylką
-jak długo akwarium stoi: leci 5 miesiąc
-jak dawno ryby zostały wpuszczone: około 4 miesięcy temu
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę: Filtr zewnętrzny Eheim aquacompact 60, oświetlenie led 27W, grzałka 50W
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo: jest moim zdaniem dużo roślin
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby: kamienie, korzeń
-co jest podłożem: substrat i plaża z piasku kwarcowego.
2. Opisz objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby: brak zmian, żywa chętnie pływa i żeruje, trzyma się swojego stadka.
-zmiany na jej ciele: biała narośl, zgrubienie na płetwie ogonowej. Nie wygląda to jak jakieś kłaczki, tylko bardziej jakby coś pod skórą się znajdowało
-co się dzieje z pozostałą obsadą: Nic

Parę fotek poglądowych. Jakość nie powala, ale coś tam widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ichtiopatologiem nie jestem, ale "wydaje" mi się, że jest to infekcja bakteryjna i nasuwa mi się tutaj lek Sera Baktoforte.
Można próbować stosować inne odkażalniki, jak CMF, czy trypaflawina. Można próbować stosować sól, ale nie wiem jak na to reagują kiryski.
Problem jest inny - zanim dobierzesz lek, nie lej go do akwarium, tylko postaraj się rybę wyłowić i tam poddawać kąpielom. Na lekach polskich jest co prawda napisane, że bezpieczne dla ryb i roślin, ale nie mam do tego zapisu zaufania.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dzięki za szybką odpowiedź, przełożyć do kąpieli na kilka dni, czy wkładać ją na parę minut? W domu mam ichtio, to może być? Czy raczej się nie nadaje?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kiedyś przy podobnych zmianach wyławiałem rybę i po prostu leżała na mokrym ręczniku [nawet nie drgneła- nie rzucała się], a ja wacikiem z rivanolem przemywałem chore miejsce...nie wiem czy do końca dobre to- skuteczne, ale stresa pewnie się najadła...
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MarJan pisze: a ja wacikiem z rivanolem przemywałem chore miejsce
O, to też jest dobre rozwiązanie.
Z tym wyławianiem chodziło mi o to, że dobrze zdiagnozować chorobę ryb jest dosyć trudno i lanie lekarstwa różnie kończy się dla akwarium. Bezpieczniej jest rybę wyłowić, niech popływa w jakimś większym pojemniku np. przez godzinę i tam dopiero dozować lekarstwa, lub tak, jak MarJan zaproponował.
Naprawdę lanie lekarstwa do akwarium, w którym jedna ryba wykazuje objawy chorobowe nie jest dobre.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Potwierdzam z autopsji. Ja nie miałem wyjścia i dozowałem lek do akwarium. Wyłów rybę. Ona jest cwana, więc trochę Ci to zajmnie, ale jak się zmęczycie to w końcu ją złapiesz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dzięki za podpowiedzi. Mam małe akwarium, które się nada na takie leczenie, a co z tym ichtio nada się, czy lepiej kupić to bactoforte?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Lepiej skup się na preparatach firmy SERA, są sprawdzone i skuteczne.
Uraz na ogonie kiryska może być pochodzenia mechanicznego z wtórnym zakażeniem bakteryjnym.
Możesz rybę delikatnie odławiać na siateczkę, unosić pod powierzchnię wody i wacikiem kosmetycznym nasączonym preparatem przemywać ogon. Możesz użyć nadmanganianu potasu.

Kąpiele krótkotrwałe możesz stosować w naczyniu powiedzmy litrowym, ale zapewnij kiryskowi jakiś kokos w którym mógłby się schować minimalizując stres.

Tak przy okazji: podłoże nie nadaje się na trzymanie kirysków, potrzebują piasku który mogą przesypywać przez skrzela.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Trex pisze:a co z tym ichtio nada się,
Próbuj ichtio lub jak Barbara zaproponowała - nadmanganianem potasu (w aptece jest tani).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

BARA pisze: Tak przy okazji: podłoże nie nadaje się na trzymanie kirysków, potrzebują piasku który mogą przesypywać przez skrzela.
Dzięki za radę.
Kiryski w moim akwarium mają dużą plażę do dyspozycji z piasku kwarcowego. Wspomniałem o tym w pierwszym poście w tym temacie opisując jakie mam podłoże. Niestety nie widać tego na tych zdjęciach.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Trex pisze:Kiryski w moim akwarium mają dużą plażę
Kiryski żerują na całym dnie akwarium, nie tylko na plaży:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dokładnie tak i dlatego najlepsze dla kirysków podłoże jak najdrobniejsze i bez ostrych krawędzi no i substrat jest oki jak najbardziej
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dzisiaj posmarowałem to miejsce u kiryska Sera Baktoforte, sprzedawca w sklepie mówił mi że smarować tak raz na dwa dni. Tak będzie wystarczająco, czy robić to częściej?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Obserwuj co się będzie działo, nie ma jednej recepty, tutaj podstawą jest obserwacja. Jeśli po takim smarowaniu (raz na dwa dni), będzie widać poprawę, to znaczy, że trafiłeś z lekarstwem i leczeniem. Jeśli nie, należy zmienić albo lekarstwo, albo sposób leczenia. Zamiast Sery np. nadmanganian potasu z apteki..
No niestety, tak to już jest :(
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

ok, tak zrobię
ODPOWIEDZ