woda z viesmana czyli "odkamieniającej stacji domowej&a

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
greenrabbit
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2018 19:24

woda z viesmana czyli "odkamieniającej stacji domowej&a

Post autor: greenrabbit »

Witam, wraz z nowym lokum założyłem nowe akwa 500+ :)
WODA jest ze stacji uzdatniającej wodę Viessman (domowa stacja uzdatniająca) plus kranówa jakieś 10%.
A jedna istotna uwaga woda wodociągowa lubelska czyli kamień na kamieniu (stąd w domu stacja - duża część Polski nie zna tego problemu).
Parametry w akwa (zoolek):
GH - niemierzalne 1 -2
KH - 16
pH - 8
Woda z takiego filtra nie zostawia kamienia stacja usuwa wapń - regeneracja stacji - solą.
No i teraz - czemu wg. testu KH wynosi 16 - kamień w wodzie zastępowany jest przez Na więc test tego nie widzi ? Ktoś potrafi wytłumaczyć co mierzy test zooleku ?
Jaki wpływ / doświadczenia macie z taką wodą ?
Dodam że mając akwa 240, wymieniłem w nim 50% wody na właśnie taką i nie było żadnych sensacji.
Teraz prawie rok po starcie mam wszelkie możliwe glony. Tak tak wiem ... za mało parametrów podałem ... mam je ... rośliny obsada itd... natomiast wolałbym o opinie i doświadczenia ze stosowania wody
z takiego filtra/stacji. :?
500L - osiem żaglowców, 20 noenów, 20 rodostomusów, 8 otosków,kilka kirysów, anubiasy, kryptokoryny, sagitaria
lekki Edit: podłoże ziemia plus piach...
na razie bez CO2 i nawożenia ...
było 112 240 teraz 500L LoL :) ameryka poł.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jakimi testami mierzyłeś parametry bo GH niemierzalne a KH tak wysokie i pH 8 to coś tu nie pasuje.jakie są parametry zwykłej nie filtrowanej kranówki
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

To nie są niezwykłe dane ze stacji uzdatniającej . Większośc testów akwarystycznych nie radzi sobię z pomiarami wody zmiekczonej żywicami jonowymiennymi
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

znalezione, źródła nie podam, bo z innego forum:P
twardość węglanowa. Tutaj sprawa jest gorsza. Tak na prawdę to w testach wyznacza się zasadowość wody i przelicza na odpowiadającą jej twardość wody (przyjmując, że za zasadowość odpowiedzialne są wodorowęglany wapnia i magnezu). Robi się to poprzez dodawanie kwasu w obecności wskaźnika pH.
Może się jednak zdarzyć, że założenie: "za zasadowość odpowiedzialne są wodorowęglany wapnia i magnezu) nie jest prawdziwe. Wtedy można uzyskać pozorną herezję, że: TwW > TwO. Oczywiście TwW jest zawsze mniejsze lub równe TwO, ale w teście mierzymy co innego i taka sytuacja, że źle interpretujemy wyniki testu może mieć miejsce. A kiedy? Wtedy, gdy za zasadowość odpowiadają inne związki np. wodorowęglan sodu. Będzie to więc np. dla:
a) wody po przejściu przez kationit sodowy. Niby kationit wyłapuje jony wapnia i magnezu a TwW nie spada w istotny sposób. Dlaczego? Bo z wodorowęglanu wapnia powstaje wodorowęglan sodu, który identycznie reaguje z kwasem (odczynnikiem używanym do oznaczania twardości węglanowej).
b) niektórych wód z ujęć domowych, wód mineralnych itp. Niektóre wody mineralne (szczawy) zawierają wręcz "kosmiczną twardość" węglanową przy znikomej twardości ogólnej.
c) pewnych wód zmiękczanych fosforanami (fosforany stanowią podobny bufor jak węglany i są "wyłapywane" przez testy na zasadowość).
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja bym uwazal z taka woda po ''zmiekczeniu'', bo do pewnego momentu bedzie fajnie, az nagle zacznie brakowac tych pierwiastkow i zaczna sie jaja. Zmierz sobie poziom wapnia i tak mieszaj zeby cos miec w tej wodzie, ktora ma isc do zbiornika. Czy 10% z kranu wystarczy, to powie ci test na Ca i Mg.
greenrabbit
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2018 19:24

Post autor: greenrabbit »

wielkie brawa szczególnie dla MarJana... duże THX.
No właśnie tak jak podejrzewałem test nie wyjdzie miarodajny.
No ok ... ale teraz idziemy dalej .. :) co z pH ? Czy w takim razie mierze prawdziwe pH ? KH jest buforem zmian pH więc ? czy je mam (16) czy nie ? :)z tekstu wygrzebanego przez MarJana wynika ( i z innych nauk) że GH >KH więc zakładamy że test nie daje rady z KH ... a może nie daje rady z GH ?
Kolega lysy68 pyta jaki test: no pisałem że zoolek :).
Parametry:
pH 8
GH 0
KH 16
NO2
NO3 2
NH3 0
PO4 3
Ca mg/L 10
Mg mg/L 9
K mg/L 8
wszystko wg. zoolek .. tylko Panowie .. i może Panie ... ja nie wiem co mierze. AAA btw glony glony i jeszcze raz glony... startowałem już ileś tam razy i nie widziałem czegoś takiego. Fakt kupiłem tanio :) "świetne" korzenie... niestety są (lub były wczoraj usunąłem) strasznie miękkie i strasznie syfią miękkim odpadem.
A tak na poważnie czym mierzyć parametry (przynajmniej te podstawowe) żeby wiedzieć co za szkłem pływa ?
Tak na koniec przyszło mi na myśl że napiszę do zoolek a nuż widelec coś odpowiedzą :)
było 112 240 teraz 500L LoL :) ameryka poł.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

greenrabbit pisze:więc zakładamy że test nie daje rady z KH ... a może nie daje rady z GH ?
Z mojego doświadczenia wynika że to własnie test GH Zooleka robi nam największe psikusy. Nawet oznaczając twardość testem na GH i wyznaczając twardośc (niejako przy okazji) testem Zooleka na Ca/Mg potrafią sie znacznie różnić . Twardość wyznaaczana przy oznaczaniu Mg/Ca wydaje sie być bliżasza prawdy.
A wracając do glonów to na podstawie tych wyników co podałeś zdziwiłbym sie gdyby glonów nie było .

Można przyjąć na roboczo że stosunek NO3/PO4 powinien wynosić w okolicach 10:1

Intuicyjnie podmieniłbym sporo wody dla usunięcia fosforanów i
suplementowałbym azot np przez podanie KNO3 dla uzyskania wyżej wspomnianych proporcji.

ps
jak dla mnie najmniej darze zaufaniem testy na zawartość NO3 zooleka - zresztą o tym teście w necie krażą już legendy
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dlatego moim skromnym zdaniem najlepsze są testy jbl chyba że się mylę.NO3-2 a po4-3 i w dodatku 0 GH to coś podejrzane według mnie.z korzeni to polecam red moor wood.nie pleśnieją,nie barwią wody tyle że trzeba dłuższy czas moczyć albo przycisnąć kamieniem ażeby nie wypłynęły.ja u siebie przez 24h moczyłem kilka razy we wrzątku z kranu bez żadnego gotowania i soli i nie było jakiejkolwiek pleśni na nim :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

No i teraz - czemu wg. testu KH wynosi 16 - kamień w wodzie zastępowany jest przez Na więc test tego nie widzi ? Ktoś potrafi wytłumaczyć co mierzy test zooleku ?

Test na GH reaguje na metale dwuwartościowe - wapń, magnez, żelazo 2+, nie reaguje na metale jednowartościowe czyli sód, potas.
Jaki wpływ / doświadczenia macie z taką wodą ?
Nie nadaje się do celów akwarystycznych, niby miękka ale ma wysoką przewodność.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ