Glonojad

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
neq
Posty: 5
Rejestracja: 03 mar 2018 18:30
Lokalizacja: Warszawa

Glonojad

Post autor: neq »

Witam! Mam już zrobione nowe akwarium. Czy do akwarium z podłożem roślinnym można dać glonojada? (Pytanie poważne)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Też swego czasu miałem tego typu dylemat - zbiornik postawiony na amazonii i duzy zbrojnik (gibiceps)
Co prawda obsada ok 90-95% dna i ten świntuch wpuszcony po ok 3 tygodniach od nasadzeń i ... nic . Zadnych szkód
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

O jakim gatunku glonojada piszesz? Popularne wąsacze niebieskie będą mocno kopać w podłożu przestawiając urządzenie zbiornika.

Jak duże jest akwarium? Co jest podłożem? Czy zapewniasz drewno (korzenie) niezbędne dla zbrojnika do pozyskiwania celulozy będącej dla niego substancją balastową przy trawieniu?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:O jakim gatunku glonojada piszesz? Popularne wąsacze niebieskie będą mocno kopać w podłożu przestawiając urządzenie zbiornika.
zbrojniki (glonojady) wszelkie zwykle niszcza aranżacje dostosowując upatrzoną kryjówkę . Np lekko przylegający korzeń lub pozostawiający nawet niewielką szczelinę na pewno sprowokuje zbrojnika do urządzenia tego fragmentu po swojemu. Jeżeli zapewnimy jakieś kryjówki do których sie wchdzi niekoniecznie z piasku to ryzyko przemeblowań dąży do zera .

przy okazji BARA moje pytanie : używasz często określenia "wąsacz niebieski" . Przyznam że pierwszy raz zetknąłem sie z takim terminem i jakbyć mogła objaśnić skąd sie to wzieło będe wdzięczny . (zakładam że tym terminem określasz ancistrus sp. wraz z wszelkimi formami skundlonymi)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wszystkie zbrojniki niszczą podłoże. Otoski tego nie robią. Pelcotie też chyba nie.

A co do wąsacza to oczywiście chodzi mi o Ancistrus sp. Nie pamiętam skąd ta nazwa. Poszukam i odpowiem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ