Akwarium Roślinne - początkujący

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

JakuB1337
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2018 23:16

Akwarium Roślinne - początkujący

Post autor: JakuB1337 »

Witam
Jestem tu nowy i o akwarystyce wiem bardzo mało , tyle co zdążyłem wyczytać w internecie, ale do rzeczy. Chciałbym załozyć akwarium roślinne 126l (80x35x45). Jeżeli chodzi o szkło myślałem nad całym Optiwhite w cenie około 320 zł.
Problem pojawia się dalej , jak dobrać oświetlenie , grzałkę , filtr ogólnie mówiąc cały sprzęt do takiego akwarium. Dodam że chciałbym uzyskać efekt prawdziwie zielonej "dżungli" w zbiorniku ,gdzie rybki bedą pełniły raczej funkcję dopełnienia. Oczywiście nie chciałbym wydac również majątku zycia , ale jezeli to konieczne.. W internecie jest wiele opinii z różnych źródeł, aczkolwiek każdy mówi co innego. Liczę na waszą pomoc i z góry od razu Bardzo Dziękuję .
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jeśli chcesz typowo roślinne akwarium to musisz oświetlenie dobrać pod kątem barwy np. 6500k do 8500k w trybie mieszanym lub jednobarwowym tak aby wyszło ci minimum od 0.5w/L w górę dla roślin mniej wymagających bez dozowania CO2 lub rośliny wymagające z równoczesnym podawaniem CO2 bo mając duża ilość oświetlenia będzie ci glony wywalać.poczytaj sobie o prowadzeniu holendrów typowo roślinnych.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
JakuB1337
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2018 23:16

Post autor: JakuB1337 »

Jezeli chodzi o oświetlenie to 80W bedzie zdecydowanie wystarczające na tą pojemność akwarium? A co do wyboru oświetlenie polecasz coś konkretniej ?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no wyjdzie ci około 0.64w/L.niektórzy idą w ledy ale ja działam na zwykłych świetlówkach osram o barwie 6500k tyle że nie stawiam na jakiś tam roślinniak ale wszystko mi rośnie.mam u siebie 39w na 54L co daje 0.72w/L
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeżeli (jak piszesz ) chcesz prawdziwą dzunglę to te 0,75W/l potraktuj jako minumum . Łysy sam zresztą piszę ze jego doświadczenia to zbiornik o=gólny z jakimiś tam roślinami .

Jakość światła jest jeszce bardziej istotna albo przynajmniej nie mniej. Jakoś moda na tym forum na zimne światło - to jest dobre dla trawników i róznych takich . Nie chce tutaj medrkować ale poczytaj sobie o oświetleniu wegetatywnym i generatywnym .
Z tego powodu od jakiegoś czasu stosuję lampy led z korekta widma miedzy tymi dwoma poprzez obojętne .

PRawdziwa dżungla niestety pociagnie trochę kasy i na oświetlenie i prawdopodobnie na CO2
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ja mam 11 lumen na litr i bimbrownie, zerknij czy o taka dzungle ci chodzi.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

lumeny na litr to żaden wskaźnik i doksłownie nic nie mówi.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja przy swoim oświetleniu nie dozuję CO2 a jedynie carbo i ferropol.
może to nie jest dżungla ale wygląda to tak i rośnie :)

Obrazek
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
JakuB1337
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2018 23:16

Post autor: JakuB1337 »

Słyszałem ze oświetlenie ledowe w porównianiu do zwykłego np: t5 nie jest równe 50W=50W , podobno widać przewage ledów mimo iż na papierze jest to samo , i jak to z tym CO2 jest chodzi tutaj o nawożenie jakies preparaty jak to wygląda
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

goldi_ jako, że nie ma tak łatwego jak w przypadku klasycznego oświetlenia przelicznika W/l, to sugerowane liczenie lumen na litr jest jakimś środkiem zaradczym. Taki przelicznik stosuje np Tropica.

Piszą tam mniej więcej coś takiego:

20 lumens corresponding to 0.5 watt T5 tube per litre, 40 lumens corresponding approximately to 1 watt T5/litre.

Obrazek

a tu jest ich tabelka:

Obrazek

a tu moje 84l z ok. 900 lumenami (liczę 860)

Obrazek

Przepraszam za offtop.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Moim zdaniem mylisz sie .
Tropica uwzględnia stosowanie wyłaćznie diod monochromatycznych i musi jakoś to podać przysłowiowemu kowalskiemu co o akwarystyce wie ... no wiesz .
Podobnie firmy robia nam wodę z mózgu podając parametry filtrów - spróbuj to bez zwyczajowej korekty zastosować .

Nie mam pojęcia skad ostatniomoda na stosowanie takich przeliczników (lm/l)
Przecież jednostka nattężenia oświetlenia uwzględnia czułośc ludzkiego oka która diametralnie rózni sie od "czułośc" roślin
Przypomnę że np krasnorosty mają podobne wymagania jak ludzkie oko w kwestii oświetlenia :)

dioda 3W zimna (6500K) to natęzenie rzędu 260lm ale dioda specjalnie dla roślin tej samej mocy i tej samej firmy ( a więc skuteczniej wspierającą rozwój roślin) to 70-80lm
Tej samej firmy Deep Red to raptem 11lm a Royal Blue 29lm

Tak więc w obliczu powyższego zestawienia widać jakna dłoni bezsens stosowania wskaźnika lm/l jednocześnie staje sie bardziej sensowne stosowanie tego przelicznika (W/l) niż w przypadku świetlówek z uwagi na selektywność widma .

ps
a skąd wiesz ile tam masz tych lumenów ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

goldi_ pisze: a skąd wiesz ile tam masz tych lumenów ?
m.in. z infromacji producenta komponentu. Reszte wyslalem na PW.
Nie ma ujednoliconego przelicznika - niestety. Jakos trzeba sobie radzic.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

JakuB1337 pisze:Słyszałem ze oświetlenie ledowe w porównianiu do zwykłego np: t5 nie jest równe 50W=50W , podobno widać przewage ledów mimo iż na papierze jest to samo , i jak to z tym CO2 jest chodzi tutaj o nawożenie jakies preparaty jak to wygląda
Często sie przyjuje i ze sporym przybliżeniem sie to zgada że 1W LED = 2W świetlówek .
Z mojego doświadczenia wynikaże tak jest a (często nawet więcej) jeżeli liczymy moc dostarczoną do samych diod

(przykład : w moim akwarium wywaliłem 2x 80W i wstawiłem 1x43W i rośliny wyraźnie sie ucieszyły )

Jeżeli chodzi o nawożenie (w tym CO2) :
zakłada sie że im bardziej przekraczasz granice 0,5W/l w oświetleniu tym bardziej potrzebujesz suplementacji (w tym CO2)
koniecznośc suplementacji wynika wprost z zapotrzebowania roslin

w LT rośłiny nie rosna więc nie potrzebują
w HT rośliny rosna więc zużywają zawarte w wodzie pierwiastki które trzeba po prostu uzupełnić

rosliny potrzebują mikro i makro elementy, węgiel i światło . To wszystko więc możezmy (łacznie ze światłem ) uznać za suplemenację roślin i wszystko to musi być zbilansowane
JakuB1337
Posty: 7
Rejestracja: 11 mar 2018 23:16

Post autor: JakuB1337 »

goldi_ pisze:w LT rośłiny nie rosna więc nie potrzebują
w HT rośliny rosna więc zużywają zawarte w wodzie pierwiastki które trzeba po prostu uzupełnić
No właśnie jak to tak do końca jest z tym LT i HT bo gdzie bym się nie natknął nikt do końca mi tego nie sprecyzował wiem tyle (tak uogólniając) że w przypadku HT wydatki jak i czas poświęcony akwarium będą większe.

I jak sprawa wygląda z wyborem filtra do takiego akwarium , sporo już czytałem opini na temat różnych filtrów ale ile by sie nie czytało żaden nie zbiera samych dobrych opinii
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

bo granica miedzy HT i LT jest w sumie dośc płynna więc czasami funkcjonuje pojęcie Medium Tech
Prawdziwy HT to nie tylko mnóstwo światła , pełne nawożenie itp ale zwykle są to odpowiednio dobrane rośliny - wcale nie łatwe .
Tak więc to High to nie tylko wysokie zaawansowanie techniczne ale wysokie wymagania w stosunku do prowadzącego zbiornik oraz wysokie wymagania prowadzącego w stosunku do kondycji roslin przy okazji nie najniższe koszty .

Low Tech to nie tylko proste rozwiązania mało wymagająca obsługa ale też małe wymagania własciciela w stosunku i do obsady i kondycji roślin .

Zdecydowana większość naszych zbiorników to gdzieś tam pomiędzy - mozna powiedzieć Medium Tech .


Upraszczając temat filtaracji :
Im więcej rośłin tym filtracja łatwiejsza . Przy dżungli możesz zadowolić sie jedynie gabką pod warunkiem że zapewnisz odpowiednią cyrkulację (czasami cyrkulatory, falowniki sie przydają za kilka zł) .

Brak roslin oznacza koniecznośc uzupełnienia filtracji o bloki biologiczne . W akawariach bitopowych (tanganika,malawi lub BW) to własnei biologia spędz sen z oczu.
ODPOWIEDZ