Eheim experience 350. Co i jak z wkładami.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Eheim experience 350. Co i jak z wkładami.

Post autor: PinkiBrodacz »

Witam.
Idąc za radą jednego z 4umowiczów zakupiłem do swojego zbiornika wyżej wymieniony filtr zewnętrzny. W zestawie do niego dostałem wkłady filtrujące: 3x gąbka, 1x wata i 1x eheim substrat. Na opakowaniu wszystko ładnie pokazane w jakiej kolejności to wkładać - od dołu gąbki, później substrat i wata. Mam jednak do dyspozycji rowniez wegiel i ceramike. Pytanie czy mogę np. 1 lub 2 gąbki zastąpić którymś z tych wkładów i czy ma to sens ? Kłaść to na dół czy na górę? Dodam, że pierwszy raz mam do czynienia z filtrem zewnętrzny więc jak wpadną wam do głowy jakieś poboczne przydatne informacje to również będę wdzięczny.
Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ten substrat ma takie samo zadanie jak ceramika prawda? Węgiel jest zbędny. Ta wata zajmuje cały koszyk? jeśli nie to ceramiki można tam dać, bakterii nigdy za wiele.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

im bardziej biologiczny wkład tym wyżej stosujesz czyli w tym wypadku ceramika na górze (woda pompowana jest na spód filtra i potem wraca przez wkłady)
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

MarJan pisze:Ten substrat ma takie samo zadanie jak ceramika prawda? Węgiel jest zbędny. Ta wata zajmuje cały koszyk? jeśli nie to ceramiki można tam dać, bakterii nigdy za wiele.
Wata idzie na górę substratu w tym samym koszyku.
Dlaczego wegiel jest zbędny?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

goldi_ pisze:im bardziej biologiczny wkład tym wyżej stosujesz czyli w tym wypadku ceramika na górze (woda pompowana jest na spód filtra i potem wraca przez wkłady)
to dlaczego w takim razie np. w Tetrze od spodu idzie ceramika+gąbka a przecież on też od dołu do góry pompuje.U mnie jest układ ceramika+gąbka,biobale,2gąbki,gąbka+węgiel aktywny,który wyjąłem i włóknina na samej górze
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

PinkiBrodacz pisze:
MarJan pisze:Ten substrat ma takie samo zadanie jak ceramika prawda? Węgiel jest zbędny. Ta wata zajmuje cały koszyk? jeśli nie to ceramiki można tam dać, bakterii nigdy za wiele.
Wata idzie na górę substratu w tym samym koszyku.
Dlaczego wegiel jest zbędny?
węgiel z reguły używa się po leczeniu rybek ażeby lekarstwo wypłukać z wody.w codziennym stosowaniu jest zbędny bo wyjałowi wodę i co miesiąc musi być wymieniony
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

"Troszkie" o węglu:
http://www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm

I fragment z linka, dla którego uważam, że jest zbędny stale go trzymać jako medium, często czytamy "wyłajawia wodę", a tu masz co to znaczy konkretnie:
Węgiel stosujemy w filtrach głównie po to, aby pozbyć się zanieczyszczeń natury organicznej. Niekiedy, paradoksalnie, może być to również poważną wadą węgla. Chodzi o akwaria, w których zastosowano biologiczną metodę usuwania azotanów – denitryfikację. Proces ten realizowany jest przez mikroorganizmy żyjące w warunkach niedotlenionych. W wyniku tego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują łatwoprzyswajalnych związków organicznych jako pokarmu (np. cukry czy alkohole). Zastosowanie węgla aktywnego może spowodować pozbawienie bakterii tych substancji i w efekcie denitryfikator przestanie działać.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co się powoływać na fora zewnętrzne, skoro i u nas o węglu pisaliśmy już sporo:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=6541
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

lysy68 pisze:
goldi_ pisze:im bardziej biologiczny wkład tym wyżej stosujesz czyli w tym wypadku ceramika na górze (woda pompowana jest na spód filtra i potem wraca przez wkłady)
to dlaczego w takim razie np. w Tetrze od spodu idzie ceramika+gąbka a przecież on też od dołu do góry pompuje.U mnie jest układ ceramika+gąbka,biobale,2gąbki,gąbka+węgiel aktywny,który wyjąłem i włóknina na samej górze
Akurat terę uwazam za największą porazkę (to jedno)
najwazniejsze : tetra tak nie ma - tetra zaledwie sugeruje takie a nie inne ułożenie wkładów.
Owszem - może sie zdarzyć że taka konfiguracja przez jakiś czas sie okaże (może okazać) skuteczniejsz za sprawą znacznego zamulenia ale skoro z powodu m.in zamulaenia zaleca sie co jakiś czas wymieniać ceramikę (pewnie tery) to masz I-szą część odpowiedzi :)

Teraz zastanówmy sie na spokojnie wygąda filtracja ?
Czy nie najpierw odfiltrowujemy największe zanieczystości a w kolejnych etapach coraz dokładniejsze?
To w takim razie jaki sens używać wkładów biologicznych do zgrubnej filtracji ?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tak goldi_ ale tetra też poszła po rozum do głowy i w końcu 3 generacja filtra według poprzednich została pozbawiona dużych wad przez które traciła klientów.ja nie od razu kupiłem ten filtr tylko wertowałem różne fora i czytałem wiele opinii i dlatego padł na ten filtr mój wybór.mogłem wziąć z różnych marek więc nie przekreślajmy od razu filtra i firmy bo nie tylko oni zaliczali wpadki względem jakości i bezawaryjności :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Może i głupie pytanie ale wolę się upewnić.. Czy ta część powinna się kręcić zasysajac wodę? U mnie jest nieruchoma.
https://zapodaj.net/ee7d296cc1edb.jpg.html
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ma tak być, to zasys, ma taką formę, aby filtr nie wciągnął dużych części roślin czy małą rybkę.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

To jest tylko osłona , sitko można by tak to ując aby rybek nie zassało . oczywiście że ma być nieruchomo i dość pewnie osadzone .
(o ile mnie nie wkręcasz :) )
Awatar użytkownika
PinkiBrodacz
Posty: 34
Rejestracja: 18 sty 2018 10:58

Post autor: PinkiBrodacz »

Witam.
Zacząłem się zastanawiać co jaki czas czyścić kubełek. Opinie w Internecie są różne. Jedni piszą, że co miesiąc a inni, że jak najrzadziej lub gdy spada wydajność. Jak to wygląda u Was ?
Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja mam 2 filtry, kaskadę czyszczę przy podmianie raz na tydzień, kubełek że 2 razy, mam go z pół roku, może jeszcze nie...generalnie dopóki woda wygląda dobrze i parametry są ok to po co tam zaglądać.
ODPOWIEDZ