Biały nalot na mchu i korzeniu

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
NSDsheeper
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2015 18:26

Biały nalot na mchu i korzeniu

Post autor: NSDsheeper »

Witam! Od dwóch dni zauważyłam dziwny, biały nalot na mchu i korzeniu, jest on miękki, jakby trochę galaretowaty(?) Bardzo szybko się pojawił. Korzeń stary, ma ok 4 lata. Filtr chodzi cały czas, temperatura stała 24 stopnie. Lampa chodzi około 8-10 godzin na dobę.
Co to może być i jak to zwalczyć?
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Jeśli dopiero włożyłeś korzeń do zbiornika lub przełożyłeś do nowego zbiornika to jest to rodzaj pleśni, która sama ustąpi jak tylko warunki się unormują (za kilka dni zbrązowieje tudzież zmatowi się, skawali i zaniknie, o ile wcześniej nie zjedzą jej ślimaki). Miałem podobnie po starcie zbiornika (zerknij na zdjęcie zrobione dzień po pojawieniu się:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3e5ae9b94bca9d6c

Minęło po ok. 2 tygodniach.
NSDsheeper
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2015 18:26

Post autor: NSDsheeper »

Po dzisiejszej nocy pojawiły się jakby nitki łączące roślinki :shock: :shock:
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

to może być niezwiązane z opisywanym przez Ciebie białym nalotem. Być może są to glony nitkowate a kierunek ich ekspansji poktywa się z kierunkiem prądu wody w Twoim akwarium.
W innym wątku napisałeś, że padają Ci ryby (m.in otoski, które są bardzo wrażliwe na złe parametry wody a szczególnie związki azotowe). Czy przypadkiem nie wpuściłeś ryb za wcześnie, zanim zbiornik dojrzał i rozwinęły się w nim bakterie cyklu azotowego? Bo jeśli tak to tłumaczyłoby zarówno ekspansję glonów, pojawienie się nalotu oraz śmierć ryb.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2018 14:45 przez pamparampam, łącznie zmieniany 1 raz.
NSDsheeper
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2015 18:26

Post autor: NSDsheeper »

Otoska miałam trzy lata :cry: zbiornik nie jest świeży. Dodałam nowe podłoże, czarny piasek kwarcowy, starego nie wyrzucałam, zrobiłam jakby górę. Musiałam przenieść akwarium, spuściłam wodę, a później ją wlałam z powrotem.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

no to sądzę że mamy rozwiązanie zagadki. Wzruszenie starego podłoża (rozumiem, że aż do dolnej szyby) mogło uwolnić wszyskie związki, które w nim zalegały w głębszych warstwach, w tym z tzw. stref beztlenowych, gdzie króluje fermentacja i beztlenowy rozkład materii ogranicznej do m.in siarkowodoru. Niestety część ryb się podtruwa i tego nie wytrzymuje, objawem mogą być przekrwione skrzela i odstające pokrywy skrzelowe. Pojawienie się niechcianych gości wiązałbym z dodaniem tego nowego podłoża i jeśli tak, to znikną same, jak wspomniałem wcześniej.
NSDsheeper
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2015 18:26

Post autor: NSDsheeper »

Jedynie co posiadam, to krewetki i ślimaki. Zmniejszyć ilość światła, częstsze podmianki wody?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A możesz pokazać jakieś zdjęcia problemu? Wstaw je proszę na serwer zewnętrzny np. Fotosik i wklej linki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Sprawdź wcześniej, czy woda nie wydziela jakiegoś innego zapachu niż dotychczas, jeśli tak to byłoby to przesłanką do podmiany. Nie całą, max. 30%. Możesz umyć wkład od filtra ale nie pod bieżącą wodą lecz w wodzie ściągniętej z akwarium w czasie podmiany. Oświetlenie możesz zmniejszyć stopniowo do np. 6 godzin a jak problem (glony) zniknie to stopniowo wydłużać. Zależy to jeszcze od roślin, które posiadasz, niektóre są wrażliwe na zbyt słabe światło i mogą marnieć natomiast przy kryptokotynach czy anubiasach bym się nie martwił, one mogą przetrzymać kilka dni nawet w całkowitym zaciemnieniu.
Jak duże masz akwarium?
ODPOWIEDZ