Tworzę baniak - lista zakupów!? Coś do zmiany?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Drodzy Update: Doszły rośliny. mam je w pudełku narazie.
Mam do Was pytanie, kupiłem takie cos jako podłoże do akwarium

Obrazek

Nie było to zbyt tanie, ale mam zamiar dać to na dno zbiornika a później przysypać czarny żwirkiem kwarcowym (mam go okolo 15KG). Czy w taki sposób nie robie jakiegoś błędu??
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Takie porządne podłoże przykryfać jakimś s.. ?
Bład to może i nie jest ale mi by było szkoda tego paskudzić
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

No wiem wiem o co chodzi, ale mam tego podłoża 3L a mam akwarium 60x30, więc pewnie troche za mało go będzie zeby wystarczyło na całość :/ a zanim zamówie - idzie weekend, a mam juz roslinki w foliach nie chciałbym isc stracic bo jest ich naprawde sporo. Pomyslalem wiec ze te 3 litry dam jako taki ''substrat'' i on da kopa roslinom i przyłoże reszte czarnym zwirkiem kwarcowym.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

rozumiem Twoją koncepcję .

Nasyp trochę tego żwirku (sameg) na dno i zalej akwarium - jak Cie nie efekt nie odrzuci to ...
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Aż tak źle?
Obrazek

taki oto żwirek, nie jest to chyba taka najbardziej standartowa wersja bo za 20kg dalem 70zł niby to jakies [premium] ale jest to żwirek czarny do akwarium.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Zależy komu co sie podoba. Mi nie .

Duzy zbiornik miałem na ADA Amazonia ale postanowiłem tym czarnym żwirkiem obsypać w okolicy zasysy filtra oraz w okolicy wypływu wody (z dna akwarium )

Wyrózniały sie te miejsca oczywiście na niekorzyśc więc posadziłem tam cokolwiek i jakoś było .

To są moje doświadczenia i moje gusta więc czy jest to miarodajna opinia? sam osądź.

Zupełnie inna sprawą jest popapranie/zmieszanie aktywnego podłoża czymkolwiek . W czaasie restartu stwarza to dodatkowe problemy .
Były juz na tym forum porady mieszania fajnego podłoża z piaskiem wiec nie zdziwię sie jak i tutaj ktos wygłosi zdanie odrębne .
Zwykle nie rozpowszechniam opinii/mitów lecz piszę o swoich doświadczeniach i tak jest tym razem .

Jeszce jedna sprawa ad. podłoży aktywnych :
podłoże aktywne zaprojektowane jest do określonej ilości wody tzn jak sypiesz wymaganą warstwę to otrzymujesz mniej więcej pożądany stosunek podłoża do wody .
Podłoże aktywne sie wyczerpuje tym szybciej im:
- jest go mnie w stosunku do ilości wody
- bardziej musie ingerować w parametry

To co piszę nie ma nacelu zniechęcić czy też nie stanowi krytyki lecz jedynie zwrócenia uwagi na pewne aspekty do samodzielnego przemyślenia . Być może dojdziesz do innych wniosków niż ja i w dodatku będziesz zadowolony. Całkiem możliwe
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Hmmm... dokupilem 8 litrów tego podłoża w sumie mam 11 litrów i to w zupełności wedle producenta wystarczy na baniak 72 L
Więc nie będzie mieszania A ten żwirek kwarcowy czarny to wykorzystam do krewetkatium zobaczymy jak się tam sprawdzi ale to przyszłość mniejszą z tym. Ciekaw jestem tego podłoża H.E.L.P jutra ruszam że zbiornikiem więc zdam relację ;)
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Chłonie fosfor jak głupie na początku więc zawczasu przygotuj sie na systematyczną suplementacje inaczej sinice masz w gratisie
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Trochę tego nie rozumiem. To po to kupuje się drozsze żeby było jeszcze więcej problemu ?? Bo już zglupialem to lepiej zwir czarny czy takie podłoże typu help
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nikt nigdzie nie powiedział że podłoże aktywne jest bezproblemowe . Zwykle takie podłoża stosuje sie do zbiorników HT gdzie wszystkie parametry na maxa są wywindowane.

HELP mam mnóstwo zalet np sam reguluje parametry wody , pozwala rośłinom pobierać azot w naj mniej energetycznie formie jest lekkie porowate itp ale ma jedną niemiło cechę o której Ci napisałem
Niewielka suplementacja fosforu załatwia ten problem i będzie rosło .

Gdybyś pytał wczesniej czy takie (tzn aktywne) podłoże kupić to pewnei nie poleciłbym jako (przepraszam) poczatkującemu ale skoro kupiłeś i pytasz co z tym zrobić zgodnie z moimi doswiadczeniami radzę jak postępować aby nie wejśc na minę.
Generalnie to b. dobry wybór skoro postanowiłeś mieć podłoże aktywne
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Tak jestem początkujący :) czy w akwarystycznym dostane taki fosfor bym mógł go dawkować??
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Tego nie wiem - zależy od akwarystycznego :)
U mnie w całym mieśćie kiedy potrzebowałem nie dostałem .

To są "drogie rzeczy " i potrzeba tego naprawe niewiele .
Łatwiej oczywiście buteleczke kupić z dozownikiem ale mozesz sam sobie rozrobić stosując diwodorofosforan H2PO4 do dostania np na allegro za ... ni epamiętam ale w 5zł sie zamkniesz .

Ważne aby wyliczyć minimalną potrzebną dawke i dozować systematycznie bez względu na testy bo te i tak nie wykażą jego obecności (zapewne).
Z tego własnie względu JA preferowałbym proszek który sam sobie rozpuszczę bo wówczas wiadomo co mam podstawić do wyliczeń
ODPOWIEDZ