[130] Prośba o pomoc w dobraniu obsady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

patrykgro
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2018 10:45

[130] Prośba o pomoc w dobraniu obsady

Post autor: patrykgro »

Cześć,

Zakładam temat, ponieważ możliwości jest tysiące a zdań na kazdy temat jeszcze więcej. Założyłem akwarium jakiś czas temu, jest ono już oczywiście stabilne i można wpuszczać rybki, no ale własnie - jakie ?:)

Może najpierw napiszę parę słów na temat akwarium. Jest to baniak 130 L (po odjęciu żwiru roślinek itd myśle że będzie koło 100-110 L wody) założony na ziemi ogrodowej, przysypany żwirem kwarcowym drobnym czarnym oraz dodatkowo 5 kg żwiru lawa wulkaniczna o grubszej granulacji, w akwarium dodatkowo znajduje sie dosyć duży korzeń który będzie porośnięty mchem (bo troche mu to zajmie) roślinek jest stosunkowo dużo, znajduje się tam :

- Lobella Cardinalis
- Wywłócznik brazylijski
- Micranthemum Monte Carlo
- Heteranthera Paskowana
- Eleocharis parvula (docelowy trawnik, systematycznie przycinany)
- Hemianthus callitrichoides
- Hedyotis salzmanii
- Limnophila sessiliflora
- Eleocharis vivipara
- Mech tajwański
- Rotala
- Alternanthera reineckii

Oczywiście stopniowo będę starał sie zagospodarować całą przestrzeń. Natmiast jeżeli chodzi o sprzęt to posiadam :

- Belke oświetleniową T8 2x 20W
- Dodatkowe oświetlenie T5 13 W
- Filtr kaskadowy od Aquaela FZN dobrany odpowiednio do litraŻu
- Napowietrzacz
- Grzałki z termostatem termometry itd itp...

Parametry wody :

pH - około 7-7.5
GH - 10 n
KH - 8 n

Przechodząc do sedna, w akwarium znajdują się już krewetki Red Cherry (około 30) oraz 5 sztuk Otosków. Docelowo myślałem nad kupnem:
- około 20 sztuk Neonów czerwonych lub zielonych
- pielęgniczki ramireza x2
- Gurami mozaikowe x2

Wyczytałem jednak że gurami w okresie budowania gniazda są agresywne, pielęgniczki niby są spokojne ale też w pewnym stopniu są terytorialne. Wiem że będę musiał dokupić jakąś florę pływająca dla gurami oraz liczę się z tym że młode krewetki mogą robić za żywy pokarm, niemniej jednak chciałbym się dowiedzieć czy taka obsada ma sens i czy rybom nie zrobie krzywdy, jestem oczywiście otwarty na propozycje oraz sugestię bo jestem amatorem :)

Dlaczego taka obsada ?

Chcę posiadać 2 gatunki ryb pokazowych (do wyglądania po prostu), krewetki + otoski jako służba sanitarna oczywiście, Neon czerwony lub zielony aby ładnie pływały blisko siebie.

Czekam na konstruktywną krytykę oraz rady.

PS. Dołączam zdjęcie akwarium 1 dzień po zalaniu - kiedy nie było jeszcze stworzonek :) - akwarium aktualnie jest bardziej zarośnięte.

Pozdrawiam.

https://zapodaj.net/bb85f5c60c16e.jpg.html

Obrazek

Poprawiłem tytuł (Regulamin)
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

Oj malutkie te roślinki, ale urosną za miesiąc dwa cztery... :P

Jeśli w akwarium z neonkami pływają nieco większe ryby wtedy neony trzymają się w kupie, jeśli nie, neony rozpraszają się, ta zasada totyczy wszystkich kąsaczowców. Zarówno Gurami jak i pielęgniczki będą agresywne w okresie tarła.

Gurami mozaikowy aby doszło do tarła musi mieć niski poziom wody, woda musi być lekko zakwaszona a temperatura podniesiona do ok 28-29.

Jeśli chcesz je trzymać to musisz mieć 1 samiec + 2 samice, jeśli będzie to para to samiec może samicę zamęczyć

Ramirezki z kolei muszę same dobrać się w pary, chociaż na twój litraż 4 sztuki Ramirezki nie będzie za dużo, jeśli kupisz 2 to masz marne szanse że się zaakceptują nawzajem.

Każda ryba większa od neonki, wraz z Ramirezkami będzie brać krewetki które masz za potencjalny pokarm.
patrykgro
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2018 10:45

Post autor: patrykgro »

Dzięki za pomoc, a czy w momencie gdy krewetki są już większe niż 1 cm nie powinny one przestać być traktowane jako potencjalny pokarm ?:)
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Cześć.
Gratuluję baniaka i trzymam kciuki za powodzenie.
Co do meritum, zakładając że Twoje ramirezy dobiorą się w parę albo dwie pary to musisz się liczyć z agresją w czasie tarła i odchowu młodych. Ryba ze spokojnego i raczej uległego gatunku zmienia się w killera.

U mnie w baniaku o objętości identycznej jak Twój lecz posiadającym znacznie więcej kryjówek/grot z kamieni, korzeni itp. trzymałem 2+1 pielęgniczki Agassiza, 2 ramirezy które dość szybko dobrały się w parę, 6 otosków i 5 szczupieńczyków karłowatych.

Po wpuszczeniu obsady samiec Agassizy obrał sobie za rewir całe akwarium, co skutkowało tym że dwie samice nie wychylały się przez cały dzień z kryjówek a ramirezy (nieco mniej bojaźliwe) były notorycznie przeganiane w kąt. Szczupieńczyki i otoski ignorował. Któregoś pięknego dnia zauważyłem niezwykle intensywne ubarwienie ramirez i brodawki płciowe w okolicach odbytu u obojga. Ryby zaczęły przekopywać podłoże, czyścić korzeń (gdzie za chwilę pojawiła się ikra) a dominujący dotychczas samiec agassizy (dwa razy większy od ramirezek) dostawał w trąbę na przemian od samca i samicy jak tylko wychylił łeb. Z pierwszej ikry niestety nic nie wyszło ale dość szybko para zaczęła znów mieć się ku sobie. Tym razem były już w akwarium tarliskowym (42x42x20 cm), gdzie oprócz nich bytowały trzy otoski aby utrzymać glony w ryzach. Po tym jak ramirezy wyprowadziły młode, zaczęly atakować nawet otoski do tego stopnia że musiałem wymienić ekipę sprzątającą na helmety.

Oczywiście kwestia agresji ryb to cecha nie tylko gatunkowa ale często indywidualna i być może że Twoje są inaczej usposobione. Tym niemniej przy ramirezach i gurami (zakładając, że chcesz obydwu gatunkom stworzyć warunki do rozrodu) miałbym w pogotowiu mały zbiornik tarliskowy. Do tego neony potrafią być bardzo szybkie i mimo zabiegów rodziców są w stanie zjeść ich potomstwo. Dorosłe krewetki również, szczególnie te noszące jajeczka. Byłyby natomiast bezpieczne w zbiorniku tarliskowym w obecności narybku (bez rodziców).
Ostatnio zmieniony 17 mar 2018 14:17 przez pamparampam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

To zależy już tylko od charakterku ryby, domyślam się, że Ramirezki mogą podskubywać krewetki żeby sprawdzić czy aby na pewno to się je czy nie :)

Ale to nie jest zasadą, możesz zaryzykować.

im większa ryba tym więcej szans, że krewetka stanie się pokarmem.
patrykgro
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2018 10:45

Post autor: patrykgro »

Czyli lepiej odpuścić sobie te ramirezy z tego wynika ;d szkoda, ale krewetki RC u mnie zachrzaniają jak oszalałe i sprzątają dosłownie wszystko :) nie chce im zrobić krzywdy więc chyba pielegniczki odstawie na bok :) Czyli gurami mozaikowe może być :) polecacie jakieś inne ryby tego typu które mógłbym wprowadzić oprócz pielegniczek ramireza ?

Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. Użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.

Jak chcesz trzymać ryby przydenne, np. pielęgniczki ramireza, to musisz im zapewnić drobny piasek jako podłoże, żeby mogły kopiąc w nim przesypywać d przez skrzela.
Trzymanie w tym akwarium gurami nie jest dobrym pomysłem. Dla nich 200l na jedną parę to podstawa - moim zdaniem.
Jakie są wymiary tego akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

patrykgro pisze:Czyli gurami mozaikowe może być
Generalnie tak, Gurami mają małe otwory gębowe, krewetek napewno nie zjedzą, ale podskubać mogą...

http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... us-leerii/

Co do wypowiedzi Bary, nie zgodzę się, w akwarium w którym jest dużo roślin i kryjówek, akwarium 100l wystarczy spokojnie dla Gurami 1+2 przy braku innych większych ryb.

A przy chęci rozmnożenia nawet trzeba zmniejszyć stan wody, najlepiej ok 20cm od dna, wtedy Guramiki najchętniej przystępują do tarła.
patrykgro pisze:polecacie jakieś inne ryby tego typu które mógłbym wprowadzić oprócz pielegniczek ramireza
No jeśli zależy ci na krewetkach to sama "drobnica" pozostaje, a małe pielęgniczki lubią "skubnąć" mięsko, więc krewetki nie będą bezpieczne.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gurami rośnie spory (do 12 cm) i jest to potężna ryba wymagająca minimum 100 cm długości akwarium. W dodatku w czasie tarła samce bywają mocno agresywne. Akwarium musi być duże i mocno zarośnięte, żeby samice mogły się ukryć. Pomijam już fakt, że i samice bywają agresywne.

Podana przez Ciebie strona jest dla mnie bardzo nierzetelna.


Do autora: jakie są wymiary Twojego akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Podana przez Ciebie strona jest dla mnie bardzo nierzetelna.
Uważam że za niezasłużenie wypowiadasz sie o trj stronie .

Mogłabyś sie konkretnie odnieść do informacji jakoby nierzetelnych o tych rybach ?
Inaczej wychodzi że Twoje wypowiedzi są nierzetelne
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Cytuję z tej strony przykład:

"gurami mozaikowe czują się najlepiej w przestronnym akwarium min. 100 litrowym"...

Takie akwarium ma najczęściej poniżej 80 cm długości. I to jest moim zdaniem nierzetelność godna Państwa Zarzyńskich (mam nadzieję, że większość prawdziwych akwarystów wie, o co mi chodzi...). Ryba wybitnie terytorialna, dorastająca do 12 cm, ma być trzyma w akwarium min. 100l?

Bez komentarza. Trochę logiki proszę.

Takich kwiatków na tej stronie jest więcej.

Zamiast sięgać do informacji internetowych warto jest poczytać dobre atlasy akwarystyczne, cenionych i dobrych autorów.

Oczywiście wszystko co powyżej piszę jako moje własne zdanie, nie chcąc nikogo urazić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

http://rybyakwariowe.eu/jak-zabic-rybe- ... anitarnie/
Jak dla mnie, podawanie jakichkolwiek sposobów na uśmiercanie ryb, jest mało fajne. Ryby, podobnie jak ludzie, mają prawo umrzeć śmiercią naturalną. Na tej stronie proponują coś innego.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robimy teraz totalny OT w temacie Autora, za co przepraszam.

Jest potrzeba popisania na temat stron akwarystycznych w tym tej wskazywanej, to proszę załóż osobny temat.

O uśmiercaniu ryb na Akwaforum też już sporo pisaliśmy. Chcesz podjąć rozmowę, załóż nowy temat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

patrykgro pisze:Czyli lepiej odpuścić sobie te ramirezy z tego wynika ;d szkoda,
Otóż nie, polecałbym raczej odpuścić sobie gurami. Te ryby dorastają do rozmiarów 2-3 razy większych niż ramirezy i w czasie tarła z pewnością będą przejawiały silny terytorializm i agresję. Ramirezy z pewnością bardziej pasują do Twojego litrażu. Akwarium można tak zaaranżować, aby pogodzić ze sobą kilka gatunków, oczywiście jeśli te mają podobne wymagania. Urządź akwarium tak, aby było mnóstwo kryjówek pod kamieniami, sporo rozgałęzionych korzeni z anubiasami, mech wodny czy gęsty trawniczek a dasz radę utrzymać i ramirezy i drobnicę a nawet masz szansę na rozmnożenie obydwu. U mnie przykładowo przy ramirezach wytarły się szczupieńczyki karłowate a zorientowałem się tylko dlatego, że chciałem wywalić nadmiar wgłębki, z której nagle wypłynęło mnóstwo drobniuteńkich maluchów.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA: uważam że Twoje wypowiedzi są wybitnie nierzetelne aby nie powiedzieć tendencyjne

Wspomniana nierzetelna strona zaleca min wielkośc akwarium 90cm lub 100l jednocześnie w opisie jest informacja o max. słupie wody 20cm przy tarle .
Tak więc min wielkość akwarium można potraktować jako tarliskowe .

Dla porównania portal domowe akwarium sugeruje dokładnie takie same wymiary akwarium bez obostrzeń

Dla większośći akwarystów jednak wyrocznią jest (jak sie zdaje nawet z lektury tego forum) http://www.seriouslyfish.com/species/tr ... us-leerii/

Jak łatwo w tym źródle wyczycztać zalecana wielkośc akwarium to 90x30x30 czyli 81litrów pewnie brutto

Nie znamPaństwa Zarzyńskich i nie mam pojęcia o dokonanych przez nich przestępstwach więc albo pisz wszystko albo milcz kobieto . Goldi, rozumiem Twoje prawo do krytyki, ale rób to proszę w inny sposób. MOD krzych_100

jeśłi Twoim zdaniem te wszystkie internetowe źródła są nierzetelne to gdybyś była na tyle uprzejma wskazać źródło wiarygodne aby poczytać o tych rybkach byłbym wdzięczny zwłaszcza że własnie planuję zbiornik z tymi rybkami a na barbarzyńcę nie che wyjść
ODPOWIEDZ