Słaby wzrost roślin i brązowe liscie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ojej, i Ty do TEGO akwarium wpuściłeś ryby? Przecież ten zbiornik jest dla nich źle urządzony, nie zapewnia żadnych miejsc schronienia, ukrycia się przed światłem itd.

Dosadź rośliny, duże, rozłożyste. Żabienice. Zwartki. Wrzuć coś na taflę wody, np. wgłębkę.

To co masz posadzone bąbelkuje, czyli może być ok, ale nim to coś się rozrośnie to miną wieki!

A co to jest za podłoże? Wygląda na lekkie i może lepiej byłoby je przemieszać z piaskiem, żeby rośliny miały lepszą możliwość ukorzeniania się.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Ryby przeniosłem z poprzedniego zbiornika (małego, za który mnie skrytykowalas:))
Roślin będzie więcej wrzucę jeszcze 2 i 3 plan. Zbiornik funkcjonuje narazie od miesiąca :)
Nazwy podłoża nie pamiętam ale to podloze ze spieczonej gliny bez żadnych uzdatniaczy i "dopalaczy" wyczytałem ze sprawdza się w uprawie roślin dlatego kupiłem bo szedłem po kosztach. Jest dosyć lekkie bo pojedyncze granulki przy większym ruchu wody pływają.
Chodzi o to ze w akwarium bĄbelkuje wszystko i martwię się żebym nie przesadził ze światłem i mi glony wyspie....
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem to podłoże powinno się przesypać piaskiem, bo jest za lekkie.

Dałeś mocne światło i stąd bąbelkowanie. Ale lejesz dużo nawozów do bardzo małej ilości roślin... Zmniejsz światło i ogranicz nawożenie. Podmieniaj wodę. Posadź większe rośliny do poprawionego podłoża.

I chyba powinieneś poczytać co nieco o podstawach akwarystyki. Bez urazy...

Zmierz proszę parametry wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Nie jestem doświadczonym akwarysta i staram sie czytać dużo od podstaw. Stąd też moje pytania o takie rzeczy. Chciałbym jeszcze zapytać o jedną rzecz. Dostałem od znajomego gadżety akwarystyczne i były tam testy do pH, GH i jeszcze jedne które nie mają opisu ani opakowania
https://zapodaj.net/5a5005bbdd0db.jpg.html
Jesteście w stanie na podstawie tego zdjęcia zweryfikować co to może być za test ?
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Moim zdaniem to podłoże powinno się przesypać piaskiem, bo jest za lekkie.
W żadnym wypadku - to kolejny mit . Mam takie samo podłoże i zarówno trawniki jak i inne rośliny nie sprawiają problemu . Super sie ukorzneiają - może nawet lepiej niż na piasku .
Lekkie podłoże wcale nie przeszkadza przy trawnikach -bo jak to wszystko się ukorzeni naprawdę fajnie sie to kupy trzyma . owszem w okresie przejściowym trzeba trochę uwazać ale za to stabilnośc zbiornika jest później lepsza . Zdolności do rozwoju biologii idealne
https://naforum.zapodaj.net/9867418a535b.jpg.html
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Goldi - napisałam wyraźnie "moim zdaniem" i tego zdania nie zmienię. Proszę staraj się pisać nieco mnie autorytatywnie, posługuj się retoryką typu "tak myślę, tak uważam, moim zdaniem" itd. Dobrze?

Testów paskowych nie mogę rozpoznać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

chcialbym odswiezyc temat.
brazowy nalot byl od korzeni ktore usunalem z akwarium ale zielone nitki zostaly.

https://zapodaj.net/73dde261fe6b5.jpg.html

tak wygladaja.. porastaja tylko eleocharis i podloze.. prosze o pomoc w identyfikacji co to za glony i ewentualnie jak sie ich pozbyc ? usuwam je mechanicznie i podmieniam wode 30% raz na tydzien.wyczytalem zeby dodac nawoz azotowy do wody powinnoi pomoc ?
innych nawozow nie podaje. tylko CO2
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

To mi wygląda nie na glony lecz na sinice .

Proponuję:
- przez 2-3 dni podminiać wodę w ilości 20-30% jednocześnie usuwając to co da sie posprzątać .
- przez ten czas wyregulować azot i fosfor
- po tym czasie DOKŁADNIE zaciemnić akwarium na 5 do 7 dni
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Weź kawałek tego czegoś do palców i powąchaj, jak poczujesz specyficzny smród tzn. że masz sinice.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczytaj wątki o sinicach w dziale Glony.
Zobacz tutaj:
viewtopic.php?t=19657&highlight=borasol
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Bardzo ciekawy i pomocny temat. Na pewno skorzystam z rad. Tymczasem wpuscilem dzisiaj 3 pawie oczka 2 samice i jednego samca oraz parke molinezji pomarańczowych..
Zaraz po zapoznaniu się z otoczeniem zaczęły wcinac te glony... szok. Nie sądziłem że pawie oczka lubią takie rzeczy 😊
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Uporalem się z tym swinstwem.Dla wszystkich którzy walczą z glonami polecam kapsułki "zoolek algocaps" wrzuciłem 1 kapsulke do mojego 80l akwarium i co? Po dwóch dniach nie było śladu po glonie. Póki co nic nie robiłem przy akwarium tylko podmianke zrobiłem. A śladu nie ma.
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

https://zapodaj.net/0e8999646f75e.jpg.html

Tak wygląda dziś. ( foto przed przycinka ) Wszystko pięknie się rozrasta chociaż eleocharis stoi w miejscu praktycznie. Robię przycinki ale się nie rozrasta nic na boki... dlaczego ?
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mateusz26 pisze:Dla wszystkich którzy walczą z glonami polecam kapsułki "zoolek algocaps" wrzuciłem 1 kapsulke do mojego 80l akwarium i co? Po dwóch dniach nie było śladu po glonie.
Ja myślę, że na glony najlepszy jednak jest wyjazd w Bieszczady :wink: .
ODPOWIEDZ