Obliczanie WATT

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
le0nek
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2017 18:18
Lokalizacja: Strzelin

Obliczanie WATT

Post autor: le0nek »

Mam akwarium 112l i słabe światło, bo jedynie 2x18 W świetlówki T8. Zastanawiam się nad dołożeniem LED. Coś takiego chciałbym dokleić do pokrywy http://allegro.pl/oswietlenie-akwarium- ... 22279.html.
Mam dwa pytania, po pierwsze czy w ogóle warto coś takiego rozważyć, a po drugie ile wtedy będzie WATT, bo nie wiem jak obliczyć to przy LEDach.[/i]
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MOIM zdaniem to jest mimo zapewnień sprzedawcy jeden z większych bubli na rynku .
Jeśli chcesz to coś w sposób prosty dołożyć pod pokrywą to znajdziesz regularną świetlówkę led (np: http://allegro.pl/swietlowka-led-60cm-9 ... 82664.html ) którą dopniesz do istniejących świetlówek za pomocą oferowanych w sklepach akwarystycznych klipsów (lub sam sobie ttaki zrobisz).
Oczywiście to rozwiąznie może nie jest awangardą techniczną ale jest lepsze od twojej propozycji chyba pod każdym względem .

W dużym uproszczeniu mozna przyjąc że to dolożone światło 9W będzie stanowiło ekwiwalent 12-18 W zwykłej świetlówki.
le0nek
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2017 18:18
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: le0nek »

Ok. Czyli będę musiał połączyć dodatkową świetlówkę z dwoma już będącymi i zapewne dobrać jakiś dławik mocniejszy. Poczytam, bo moja wiedza elektryczna równa jest zeru...
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

le0nek pisze:Ok. Czyli będę musiał połączyć dodatkową świetlówkę z dwoma już będącymi i zapewne dobrać jakiś dławik mocniejszy. Poczytam, bo moja wiedza elektryczna równa jest zeru...
Więc najprostszym rozwiązaniem dla Ciebie będą gotowe belki ledowe, jeśli chodzi o takie belki to szukaj z oznaczeniem SMD 5050 dają przyzwoitą ilość światła.

Natomiast jeśli ktoś mógłby Ci to zamontować to świetlówki T5 nie mają sobie równych w akwarium. Wydajność rewelacyjna w porównaniu do T8

No chyba że power ledy ale to już kosmos jeśli ktoś nie zna się na elektryce.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

le0nek pisze:Ok. Czyli będę musiał połączyć dodatkową świetlówkę z dwoma już będącymi i zapewne dobrać jakiś dławik mocniejszy. Poczytam, bo moja wiedza elektryczna równa jest zeru...
Właśnei ta wylinkowan aświetlówka nie potrzebuje żadnego dławika i m.in dlatego ją sugeruję . ona potrzebuje tylko 2 przewodów (z jednej strony) i do sieci . Możesz zastosować typowe gniazdo hermetyczne do świetlówek ale możesz przylutować po prostu 2 przewody , koszulka termokurczliwa trochę silikonu ...

Kolega Zakwas sie trochę rozpędził bo nie zauważył że mowa nie o belkach lecz modernizacji pokrywy w dodadku twierdzi że diody 5050 gwarantuje najlepszą wydajność . No cóż , jest wręcz odwrotnie .
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

Kolega Zakwas sie trochę rozpędził bo nie zauważył że mowa nie o belkach lecz modernizacji pokrywy w dodadku twierdzi że diody 5050 gwarantuje najlepszą wydajność . No cóż , jest wręcz odwrotnie .
A gdzie to kolega widzi ? napisałem że są przyzwoite a nie najlepsze.
Najlepsze są T5 i power ledy
goldi_ pisze:Możesz zastosować typowe gniazdo hermetyczne do świetlówek ale możesz przylutować po prostu 2 przewody , koszulka termokurczliwa trochę silikonu ...
Kolega powyżej napisał, że nie zna się na elektryce, więc po co mu proponować lutowanie ?

Przy gotowcu zrobionym z led smd nie trzeba nic lutować jest jeden kabel i szlus, i tylko o to mi chodziło.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ