[240l] Akwarium 240l jaka obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Aniusiaa
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018 20:39

[240l] Akwarium 240l jaka obsada

Post autor: Aniusiaa »

Witam. Jakiś czas temu kupiłam akwarium 112l profilowane wraz z rybkami, kilka dokupiliśmy, ale niestety sprzedawcy ze sklepów wciskali nam wszystko, na nasze pytania jakie rybki (i ile ich) mogą być razem odpowiadali: tak, te mogą być. Czyli wszystkie, które nam się spodobały.
Pewnie zaraz nas skrytykujecie w komentarzach, ale jesteśmy początkujący. Pytaliśmy w różnych sklepach, ale tam nastawieni są tylko na sprzedaż i nic nie doradzają, dlatego pytam teraz Was przed kupnem większego akwarium i ciągle coś czytam w internecie.
Aktualnie mamy: Danio pręgowany x4, Gupiki x 10, Molinezja czarna x7, molinezja żółto-czarna x2, Neonki innesa x 10, Przezroczki x4, Mieczyki x2, Kiryski albinosy x2, Sum rekini x2, Glonojad x2, Małe ślimaki x3 (nie wiem jaka to nazwa).
Chcemy zamienić to akwarium na proste 240l (120x40x50).
Chciałabym na dnie piasek, jakieś korzenie i skały, kryjówki z np kokosa, dużo roślinek (takie mi się podobają: eleocharis parvula, rotala wallichi, gałęzatka kulista, alternanthera reineckii mini, rotala bonsai, kryptokoryna, mech christmas moss, jakaś wysoka trawa).
Sumy oddamy na pewno już niedługo, bo z tego co zdążyłam się dowiedzieć potrzebują dużego akwarium, teraz się męczą w takim małym, rosną duże i są bardzo płochliwe, rozwalają roślinki.
Chciałabym mieć jeszcze Pielęgniczki Ramireza, Ramireza blue electric, Agassiza i Boliwijskie. Do tego Otoski, jeszcze Kiryski albinosy i np. Panda i jakieś ślimaki co jedzą glony :).
Jakie rybki powinnam oddać, a jakie mogę dokupić i ile? Czy takie roślinki mogą być, czy inne? Czy pod piasek dać warstwę ziemi (jakiej)?

Poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Danio pręgowany - gatunek chłodnolubny, temperatura maks 24 stopnie, woda średniotwarda, odczyn obojętny
Gupiki - gatunek ciepłolubny, temperatura minimum 26 stopni, woda średniotwarda i twarda, odczyn zasadowy
Molinezja czarna, molinezja żółto-czarna - gatunek ciepłolubny, temperatura minimum 26 stopni, woda średniotwarda i twarda, odczyn zasadowy, wręcz słonawy!
neonki innesa - gatunek chłodnolubny, temperatura maks 24 stopnie, woda miękka, odczyn kwaśny
przezroczki - gatunek ciepłolubny, temperatura minimum 26 stopni, woda średniotwarda, odczyn obojętny
mieczyki - gatunek ciepłolubny, temperatura minimum 26 stopni, woda średniotwarda i twarda, odczyn zasadowyk
Kiryski albinosy - jaki gatunek dokładnie?
sum rekini - nie nadaję się do akwarium, należy go jak najszybciej oddać, dorasta do ponad metra, to ryba konsumpcyjna (panga)
Glonojad - jaki gatunek?

Zrób porządek z dotychczasową obsadą nim cokolwiek dokupisz, bo trzymasz ryby o skrajnych wymaganiach co do temperatury i parametrów wody. Zmierz jaką wodą dysponujesz, dopasuj gatunki ryb to tych warunków, jakie możesz im zapewnić.
Poczytaj wo wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz i jakie chcesz trzymać.

Ryby denne bezwzględnie wymagają piasku jako podłoża.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Aniusiaa
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018 20:39

Post autor: Aniusiaa »

Dziękuję za odpowiedź. Kirys albinos, tylko tyle wiem. Glonojada dostałam razem z rybkami, chyba to Zbrojnik pospolity. Na dniach zmierzę wodę.
Głównie zależy mi na tych Pielęgniczkach co napisałam, poza tym Otoski, Kiryski, Neonki (może jakieś inne które tworzą ławice?), Przezroczki, glonojady, jakieś ślimaki. Albo coś innego? Jakie rybki mogą być razem z tymi Pielęgniczkami? I w jakich ilościach. W internecie jest pełno sprzecznych informacji, więc pytam tutaj.
Jak kupię nowe akwarium to te rybki, które nie mogą być oddam, potem przygotuję akwarium i dopiero dokupię inne.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Poznasz wodę, będzie można napisać więcej, jeśli już teraz wiesz, że nie będzie problemem ewentualne zakwaszanie wody i mieszanie jej z wodą demineralizowaną lub RO to można już dodać więcej szczegółów...
Aniusiaa
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018 20:39

Post autor: Aniusiaa »

Myślę, że nie będzie problemu żeby mieszać ją z wodą demineralizowaną.
Chciałabym się dowiedzieć jakie mogłabym mieć rybki z pielęgniczkami, żeby się już na coś nastawić i zaplanować :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dokładnie nie będę wypisywał wszystkich gatunków, które można znaleźć, bo jest tego dużo, generalnie żyworódki darowałbym sobie, brzanki prawdopodobnie też, celowałbym w kąsaczowate. Ze stron:
http://www.seriouslyfish.com/species/mi ... -ramirezi/
http://www.seriouslyfish.com/species/mi ... ispinosus/
http://www.seriouslyfish.com/species/ap ... agassizii/
dowiedzieć się można, z jakimi innymi gatunkami ryb pielegniczki bytuja w naturze, np ramirezki:
Other fishes occurring in the region and available in the aquarium trade include Corydoras delphax, Platydoras costatus, Baryancistrus beggini, Hypancistrus inspector, Panqolus maccus, Panaque nigrolineatus, Hemigrammus rhodostomus, H. stictus, Hyphessobrycon sweglesi, Paracheirodon axelrodi, Pristella maxillaris, Copella nattereri, Biotodoma wavrini, Geophagus abalios, Heros severus, Mesonauta insignis, Satanoperca daemon and Uaru fernandezyepezi.
Nazwy łacińskie wklejaj w google i masz podane na tacy wszystko :wink:
Aniusiaa
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018 20:39

Post autor: Aniusiaa »

Myślę o takim zestawieniu rybek:
Pielęgniczki Ramireza x3, Viejita Gold x2, Agassiza lub Czerwonogrzbieta x2, Boliwijska x2, Otosek przujściowy x 6, Kirysek albinos x 6, Kirysek Panda lub Julii x 6, Razbora Klinowa x 10, Zbrojnik pospolity x 2.
Resztę rybek odsprzedam, czyli prawie wszystkie. Czy te rybki mogą być razem? Wyczytałam, że tak. Czy jakieś jeszcze można by w późniejszym czasie dodać, jak tak to jakie (jakieś mniejsze kolorowe)?
Chyba że zamiast razbory neon czerwony? Chciałabym mieć ładną ławicę, a czytałam że neony lubią się rozdzielać. Bo 2 ławic - neonów i razbory razem raczej nie można?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ja bym skupił się na jednym gatunku pielęgnic, Ramirezy musisz dobrać w parę, ale nie tak że kupisz w sklepie samca i samicę, tylko 1 samca i kilka samic, później oddajesz odrzucone przez samca samice i zostawiasz jedną, tą wybraną przez samca.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Pielęgniczek a nie pielęgnic,w takim akwa spokojnie można trzymać 2 gatunki.Jednakże może być tak ,że utworzą ci się pary ramireza zwykła z electic blue dlatego odpuściłbym jedne z nich ,możesz mieć ramirezy i boliwijskie.Oczywiście podłożem w akwarium musi być piasek.
Aniusiaa
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018 20:39

Post autor: Aniusiaa »

Tak, pielęgniczki :) Właśnie ramireza i boliwijskie najbardziej mi się podobają.
Czytam i czytam i wyczytałam, że kiryski i neonki zjadają ikrę pielęgniczek, jakby kiedyś była. Jedynie kirysek pigmej nie zjada bo jest mały, do 2 cm. Więc może kupię z 10 pigmejków i 2 te co już mam albinosy. No i otoski, bo one nic podobno nie robią nikomu. A razbora klinowa nie zje ikry albo już małych rybek? Albo zbrojnik? Tych informacji nigdzie nie mogę znależć. Może jakieś inne glonojady mniejsze zamiast tych? Chce już tak dobrać rybki żeby było im dobrze i bezpiecznie teraz i na przyszłość :)
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Zbrojnik to na pewno będzie chciał skonsumować ikrę natomiast neonki nie zjedzą ikry ale na pewno wybiją młode,pielęgniczki ikrę ochronią co innego młode.
Aniusiaa
Posty: 6
Rejestracja: 24 mar 2018 20:39

Post autor: Aniusiaa »

Zmierzyłam pH wody i NO2 - testy Zoolek Aquatest. W tym akwarium co mam teraz jak i wodzie prosto z kranu jest tak samo - pH 7,5 , NO2 pomiędzy 0 a 0,025, ale bliżej 0,025 (skala 0-1,5). Czy pielęgniczki będą mogły być w takiej wodzie?
ODPOWIEDZ