[72 L] Zbiornik - ten pierwszy

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Witam. Woda cały czas taka jakby brudna jest jakby podłoże może pyliło, ale filtr sobie z tym nie poradzi ?? Trochę to irytuje że akwarium ma w sobie taką ponurą ciemnawą mgle.
Pomysły jakieś co zrobić??
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Media filtracyjne podczas czyszczenia filtra to w jakiej wodzie czyściłeś?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jak masz możliwość to spróbuj napowietrzanie dodatkowe podłączyć,powinno to coś pomóc w przeklarowaniu wody
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

To wyglada jak zakwit pierwotniakow, ktory wystepuje w niedojrzalych akwariach lub takich co dopiero startuja. Filtr i media byly myte w wodzie z akwarium?
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Nie płukalem ich w ogóle. Wymieniłem tylko włókniny. Zmieniłem węgiel na zeolit i to wszystko jeżeli chodzi o filtr.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Dziwne ale dziwniejsze jest jeszcze czyszczenie filtra po niespelna miesiacu od zalozenia zbiornika. Uwierz mi ale odpowiednio rozplanowany kubelek chodzi bez problemu pol roku i wiecej na samych gabkach/wata i ceramika zanim sie przeplyw dramatycznie zmniejszy. Naprawde polecam Ci na poczatek uzywac tylko ceramiki + gabka/wata w filtrze kubelkowym. Zeolity, biobale, purigeny i inne adsorbenty moga zrobic duzo szkody w zbiorniku jesli sa niepotrzebnie i zle uzywane. Niewiem czy ktos jeszcze podziela moj poglad?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Strzelam, że winowajcą jest słabo wypłukany zeolit- dostałem taki zeolit [gratis] wraz z filtrem i przy płukaniu strasznie pylił/syfił wodę.
Asiula

Post autor: Asiula »

Mark_farina, podzielam Twoje zdanie. Po pierwsze, bakteriom trzeba dać się namnożyć. Nie ma sensu często czyścić kubła. Lepiej założyć gąbkę na wlocie do kubła i czyścić ją w miarę regularnie. Lub wpiąć prefiltr. Dobierając złoża warto o nich poczytać gdzie indziej, niż na stronie producenta (gdzie jak wiadomo są zachwalane). Każde złoże wykazuje się inną sorpcją i innym oddaniem składników do wody. Zależnie od tego, co dzieje się w baniaku, różnie może wpłynąć na biochemię. Poza tym, złoża akwarystyczne nie są tak dokładnie zbadane jak inne złoża filtracyjne, np. te stosowane w filtracji zewnętrznych zbiorników wodnych czy oczyszczalni ;)
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Zeolit płukałem przed włożeniem do kubła - byc może za mało. No woda jest w złym stanie, nie wygląda to dobrze. Nie jest biała, ale ta mgła powoduje że nie patrzy się ciekawie na zbiornik.
W takim razie skoro biokule są be i zeolit nie potrzebny to w najblizszym czasie. Odkręce kubełek i jako pierwszy koszyk dam samą gąbke + włóknine a pozniej 2 koszyki z ceramiką. Może to zadziała.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Asiula

Post autor: Asiula »

Grej33, a masz dostęp do mikroskopu, żeby zerknąć na wodę?
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Niestety nie mam takiej możliwości. Jutro spróbuje zrobić zmiane w filtrze.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Jest źle! :/ dzisiaj po powrocie z pracy gołym okiem widać że robi się coraz gorzej. Możliwe że to spowodowane jest dodaniem zeolitu do filtra?? Zeolit już usunąłem i teraz na dole mam gąbka + 2x włóknina. Później bioceramika i na górze biokule które wymienię na ceramikie w najbliższym czasie.

Obrazek

Na chwilę obecną jest słaba widoczność:/
Odrazu zaznaczam że to nie glony... szyby są czyste. Woda tylko ma taką barwe
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Czy wyminiłes wszystkie wkłady w filtrze?
Bo jak tak, to akwarium dojrzewa Ci od nowa.
A to co teraz masz, to jest zakwit pierwotniaków.
Potrwa to z tydzień zanim woda sie wyklaruje do poziomu przezroczysta. A dwa do poziomu kryształ. Zobacz na mój wątek, miałem podobne zjawisko, chociaż u Ciebie może się zdarzyć inaczej.

Chociaż...
Użyłem węgla aktywnego do usunięcia lekarstwa. Raptem na trzy dni. Po likwidacji węgla, akwarium na powrót cofnęło mi sie do etapu dojrzewania. Syf się zrobił straszny.
Zmierz NO2
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Zmierzyłem dziś rano.
Parametry utrzymują sie na stałym poziomie
NO2 niewykrywalne
NO3 ~ 25

nie wymieniałem wkładów w ogole. Nie płukałem ich nawet bo mysle ze po miesiacu nie ma takiej potrzeby - jedynie wymieniłem włókniny bo były już czarne - są teraz świeże nowe.

Rzeczywiscie taki efekt może uzyskałem po wyciągnieciu węgla z filtra, bo to mniej wiecej od tego czasu takie cos się zaczęło dziać. Pytanie zasadnicze czy wkładać węgiel czy może jednak przeczekać ten okres i niech zbiornik sam w sobie próbuje to zwalczyć. Gdybym jednak miał włożyc węgiel to wyjąłbym biokule i tam wsadził węgiel.

Co myślicie o tym?
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Węgiel oprócz działaia chemicznego jest równiż niezłym siedliskiem dla bakterii więc soro złoża dla bakterii usunąłeś .
Równeż wraz z warą poszło do kosza sporo bakterii .

Biobale są średnim złożem dla bakterii
Tak więc wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na rozwalenie biologii.

Poczekałbym cierpliwie na to co sie wydarzy bo te kilka dni to niewiele .

Jeżeli zamierzasz ingerować w filtr proponuję zaopatrzyć sie np w lawę wulkaniczną . Z mojego doświadczenia (i nie tylko mojego) wyniką że jest to najbardziej wydajne złoże biologiczne (jedno z najwydajniejszych w każdym razie) .

Zmiany wkładów wiadomo jak sie kończą więć jak będziesz robił rekonfiguracje filtra to jak z bomba .
Chociaż z drugiej strony i tak masz sajgon to idealnie teraz byłoby zrobić porządek ale mamy piatek więc pewnie kurier dopiero w poniedziałek - 2 dni w plecy ...
Problem natury logistycznej .

ps
odkąd wszystkie filtry mam zasypane lawą plus gąbki i opcjonalnie na zasys gabkę jako mechanik mam świety spokój i biologia stabilna że nawet wrzucenie schabowego nie robi wrażenia
ODPOWIEDZ